Sprzątanie

Jak dbać o materac?

Zdjęcie główne: Alena Shekhovtcova/pexels.com

Na dobry i zdrowy sen wpływa wiele czynników, w tym odpowiedni materac. Jak o niego dbać, aby służył nam latami?

Wysłużony, stary materac może przyczyniać się do tego, że rano będziemy się budzić niewyspani i sfrustrowani. Do tego mogą pojawić się bóle pleców itp. Dlatego bardzo ważne jest, by spać na dobrej jakości materacu, który będzie dopasowany do naszych potrzeb. Nie jest to mały wydatek, dlatego warto wiedzieć, jak o niego dbać, by służył nam przez wiele lat. 

Ważne jest wietrzenie materaca

Podstawą, o której mało kto wie, jest regularne wietrzenie materaca. Po co? Podczas tej czynności odparowuje się wilgoć. Do tego zaleca się też, by przynajmniej raz w tygodniu na pół godziny zdjąć prześcieradło. Niestety większość osób zdejmuje je tylko na chwilę i to w momencie wymiany na nowe. Eksperci zalecają, by np. na czas wyjazdów zdejmować z materacy pościel, by materac mógł się wentylować. Dzięki temu na dłużej zachowa świeżość. 

Materac należy regularnie odwracać

Kolejną, bardzo istotną kwestią jest odwracanie materaca. Jeśli nie będziemy tego robić systematycznie, pojawią się na nim wgłębienia, szczególnie w miejscach, w których najczęściej leżymy. Odwracanie materaca jest szczególnie ważne, jeśli mamy model kieszonkowy lub bonelowy. 

Materac też wymaga odkurzania

Odkurzamy dywan, ale materac już nie. To kolejny podstawowy błąd. Regularne usuwanie kurzu, okruchów i innych zabrudzeń wpływa na higienę materaca. Oczywiście nie ma konieczności, by robić to każdego dnia, ale zaleca się, by taki zabieg przeprowadzać średnio co 2 miesiące. 

Czy materac trzeba prać? Oczywiście!

Na dobrej jakości materacu powinna znajdować się instrukcja dotycząca prania. W przypadku modeli piankowych czy lateksowych wystarczy zdjąć pokrowiec i wrzucić go do pralki. Specjaliści są zgodni co do tego, że brak informacji o konieczności prania i tego, jak to zrobić, jest najczęściej dowodem na to, że materac jest słabej jakości – więc warto się upewnić, czy faktycznie tak nie jest jeszcze przed zakupem.

Przekłada chroni materac

Coraz większą popularnością cieszą się przekładki na materac. Są one niejako wsparciem materaca, chronią go przed zabrudzeniami i szybszym zużyciem. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu nakładki możemy cieszyć się dobrą kondycją materaca nawet kilka lat dłużej. Warto więc rozważyć ten zakup.

Nie pozwalajmy dzieciom skakać po łóżku

Wszystkie dzieciaki uwielbiają skakanie po łóżkach. Niestety ma to tragiczny wpływ na materac, który przez to znacznie szybciej się niszczy. Wówczas łatwo także o uszkodzenia. Nie zaleca się także chodzenia po materacu ani siedzenia na jego krawędziach.

Specjalne środki do czyszczenia

Zdarza się, że zachodzi konieczność usuwania jakichś plam czy zabrudzeń z materaca. Wówczas należy używać odpowiednich środków do tego przeznaczonych. Najczęściej producent umieszcza informację, jak można go czyścić. Silne detergenty mogą uszkodzić materac. 

Zdjęcie główne: Alena Shekhovtcova/pexels.com

Polecane artykuły
Sprzątanie

Dlaczego warto skorzystać z usług zewnętrznej firmy sprzątającej?

W dzisiejszym intensywnym stylu życia, wiele osób nie ma wystarczająco dużo czasu na samodzielne utrzymanie czystości w swoim domu lub miejscu pracy.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jakich produktów używać do mycia drewnianych powierzchni?

Mycie drewnianych podłóg, czy też mebli bywa naprawdę uciążliwe. Sprawdź, jak zachować je w nienagannym stanie na długo.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Co zrobić, żeby uniknąć moli kuchennych?

Te małe, kuchenne owady potrafią wyrządzić wiele szkód w kuchni, a na dodatek trudno jest je usunąć. Dowiedz się, jak uniknąć moli dzięki kilku prostym sposobom!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *