Polecamy
Czy można pomalować tapetę? Jak to zrobić?
Majsterkowanie

Czy można pomalować tapetę? Jak to zrobić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieją na rynku tapety winylowe, papierowe oraz z włókna szklanego. Wszystkie te rodzaje można przemalować farbami dyspersyjnymi, czyli najzwyklejszymi emulsjami do malowania. 

W sytuacji, kiedy chcesz wyłącznie odświeżyć swoje wnętrze, wystarczy przemalować ściany na inny kolor. Nie jest to czasochłonna praca, lecz szybki i ekonomiczny remont, który sprawi, że Twój dom się odmieni. Martwisz się, że masz na ścianach tapetę? Niepotrzebnie, ponieważ już teraz istnieją sposoby oraz są dostępne w sklepach farby, którymi w łatwy sposób je przemalujesz. Nie musisz męczyć się ze zrywaniem tapet i nakładaniem gipsu. 

Malowanie tapety pozwoli na przyspieszenie i ograniczenie zakresu prac remontowych. Jeszcze nie tak dawno, najmodniejszym sposobem na ozdobienie ściany było naklejenie tapety. Moda jednak się zmienia i teraz wiele osób stawia na minimalizm. Największą popularnością cieszą się gładkie, białe ściany. 

Czy wszystkie tapety można przemalować?

Nie wszystkie tapety nadają się do przemalowania. Najpopularniejsze są tapety z włókna szklanego, tapety raufaz i tapety papierowej. 

Włókno szklane

Włókno szklane zalicza się do materiału bardzo odpornego na uderzenia i odkształcenia. Zmienia swoją formę pod wpływem wilgoci, dzięki temu bez obaw można sięgnąć po wałki i pędzle i taką tapetę przemalować. Dużą zaletą tapet szklanych jest możliwość ich malowania nawet siedmiokrotnie, zachowując przy tym pierwotny wzór. 

Tapeta raufaz

Z kolei tapetę raufaz wybiera się z myślą o przyszłym remoncie lub konieczności zmiany kolorystyki. Sprawia, że ściana zyskuje interesujący wygląd i może mieć niecodzienną fakturę. Tapeta raufaz występuje najczęściej w kolorze białym, po jej przyklejeniu przez długi okres można cieszyć się eleganckim odcieniem, który następnie można łatwo przemalować. Tapeta raufaz, tak samo jak ta z włókna szklanego, posiada możliwość kilkukrotnego przemalowywania. 

Tapety papierowe

Nie wszystkie tapety papierowe można malować. Zanim zdecydujesz się na wybór takiej tapety, przemyśl dobrze, czy za jakiś czas nie będziesz chciał zmienić koloru ściany. Przy zakupie upewnij się również, czy wybrany model można potraktować farbą. Jeśli znajduje się na nim informacja, że produkt jest odporny na wilgoć, masz pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej malowania.

Jak pomalować tapetę? Krok po kroku

Zastanawiasz się jak pomalować tapetę? Bardzo istotny jest stan tapety, którą chcemy odnowić, dlatego w pierwszej kolejności upewnij się, czy nie odkleja się od powierzchni. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, należy ją przykleić.

Następnie odkurz tapetę i usuń z jej powierzchni wszystkie zabrudzenia i plamy, przecierając wilgotną ściereczką. Poczekaj, aż ściana dokładnie wyschnie. Trzeba pamiętać, że tapety nie wolno gruntować. Jednak zanim zaczniesz etap przemalowywania, koniecznie użyj farby podkładowej. Dzięki niej przygotujesz powierzchnię do nałożenia emulsji nawierzchniowej. Po jej wyschnięciu możesz zacząć malowanie tapety.

Użyj w tym celu szerokiego wałka posiadającego długie włosie. Dzięki niemu dokładnie pokryjesz wszelkie zakamarki i zagłębienia. Natomiast w sytuacji, gdy posiadasz gładką tapetę, dobrze sprawdzi się wałek z krótszym włosiem. Farbę staraj się rozprowadzać równomiernie, zaczynając od góry do dołu. Wałka nie przyciskaj za mocno do ściany. W sytuacji, gdy będą potrzebne poprawki, przemaluj całą powierzchnię raz jeszcze. W ten sposób uzyskasz najlepszy efekt. 

Jaką farbę wybrać do malowania tapety?

Do malowania tapet najlepiej sprawdzają się farby emulsyjne. Tworzą one gładkie, szczelne i przyczepne powłoki, które są odporne na działanie różnych czynników, takich jak szorowanie. 

Wyróżniamy trzy rodzaje farb do malowania tapet:

  • farby depresyjne – zaleca się ich użycie do tapet winylowych i z włókna szklanego. Najczęściej wybiera się ją w przypadku mało zniszczonych nawierzchni;
  • farba lateksowa – idealna do tapet papierowych, jak też winylowych. Ma ona za zadanie dobrzy przykryć powierzchnię oraz skutecznie zamaskować niewielkie ubytki;
  • farby satynowe – mają za zadanie podkreślać wzory znajdujące się na tapetach winylowych i tych z włókna szklanego. Jednak nie powinno się ich wybierać w przypadku bardzo zniszczonych powierzchni, ponieważ uwydatniają mankamenty.

Każda farba ma swoje indywidualne zastosowanie. Dlatego, zanim zdecydujesz się na malowanie tapety, zastanów się dobrze, jaki efekt chcesz uzyskać. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czego używa się w nowoczesnym budownictwie?
Czego używa się w nowoczesnym budownictwie?
Przeczytaj, jakie nowoczesne materiały budowlane cieszą się rosnącą popularnością w branży.
Jaka temperatura powinna być w mieszkaniu?
Jaka temperatura powinna być w mieszkaniu?
Od temperatury w pomieszczeniu zależy bardzo wiele, więcej innymi nasze samopoczucie i komfort. Jaka powinna być optymalna temperatura w mieszkaniu? Sprawdź!
Ozdobne pudełka, czyli przechowywanie i dekoracja w jednym
Ozdobne pudełka, czyli przechowywanie i dekoracja w jednym
Drobne akcesoria, zioła albo małe gadżety trudno zorganizować. Podpowiadamy jak wykorzystać ozdobne pudełka!
Ostatnie wpisy