Polecamy
Jak nie przekarmić zwierząt domowych?
Życie singla

Jak nie przekarmić zwierząt domowych?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każde zwierzę domowe jest inne. Różnią się charakterem, upodobaniami i zainteresowaniami, ale niezależnie od gatunku mają jedną wspólną cechę – kochają jeść. Opiekunowie kochają swoich pupili i chcą dla nich jak najlepiej, jednak często nieświadomie i w dobrej wierze szkodzą im, przekarmiając zwierzaki.

Nadwaga jest bardzo niebezpieczna dla futrzaków i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego prawidłowe żywienie zwierząt jest niezwykle ważne. Małe zwierzęta i gryzonie są szczególnie narażone na przekarmienie, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób je karmić, by były zdrowe i szczęśliwe. 

Żywienie gryzoni  

Gryzonie, choć należą do jednej rodziny, w zależności od gatunku mają bardzo różne potrzeby żywieniowe. Świnki morskie są bezwzględnymi roślinożercami, przez co nie trawią białka odzwierzęcego i nie mogą dostawać nabiału, jajek czy innych tego typu produktów. Ich układ pokarmowy nie jest także przystosowany do trawienia zawartego w ziarnach glutenu, przez co karma dla kawii domowej nie może zawierać zbóż, zwłaszcza w formie całych ziaren. Podczas gryzienia łamią się one w ostre drzazgi, które wbijają się w dziąsła i powodują poważne problemy stomatologiczne.

By ścierać zęby, świnki potrzebują też siana, które jest dla nich podstawą diety, karma jest zaledwie dodatkiem. Świnki morskie są workami bez dna i mogą jeść bez opamiętania, dlatego ich dieta powinna składać się z warzyw (10-15% masy ich ciała na dobę) oraz siana, które są niskokaloryczną i zdrową przekąską. Karma jest bardziej suplementem niż podstawą i ma zapewniać zbilansowaną dietę oraz uzupełnić ewentualne deficyty w organizmie. 

Chomiki z kolei są wszystkożerne, przez co potrzebują w diecie zarówno białka roślinnego, jak i zwierzęcego. Karma dla chomika powinna zawierać oba te źródła protein, a dodatkowo być suplementowana na przykład larwami mącznika, odrobiną białego sera lub białka ugotowanego jajka. Ziarna zbóż czy kukurydzy również nie stanowią problemu dla chomiczych zębów, które są skonstruowane z całkowicie inny sposób, niż te u świnek morskich czy królików. Dieta chomika i każdego innego gryzonia powinna składać się głównie ze świeżych warzyw i niewielkich porcji owoców, a karma powinna być jedynie dodatkiem. 

Żywienie królików  

Króliki nie są gryzoniami, a zajęczakami, przez co ich potrzeby są zgoła inne niż gryzoni. Żywienie i przysmaki dla gryzoni są dobre i zdrowe, jednak nie będą odpowiednie dla królika, którego układ pokarmowy działa w odmienny sposób. Sposób żywienia zajęczaków jest najbardziej zbliżony do karmienia świnek morskich – tak samo jak one, króliki nie mogą jeść ziarna i pieczywa. Tak samo jak kawie potrzebują też stałego i nieograniczonego dostępu do siana, które pozwala im na ścieranie nieustannie rosnących zębów trzonowych oraz siekaczy, a dodatkowo dostarcza potrzebnych minerałów i mikroelementów. Poza dostępem do siana i ziół przez 24 godziny na dobę, królik nie potrzebuje stałego dostępu do karmy, a jedynie porcję raz dziennie. 

Karma dla królika powinna składać się przede wszystkim z ziół i zawierać dużo włókna, które wspomaga perystaltykę jelit oraz ścieranie zębów. Dobra i zbilansowana dieta zarówno dla zajęczaków, jak i gryzoni zapewni im długie i szczęśliwe życie w zdrowiu. Odpowiednia karma to taka, która odpowiada na pełne spektrum zapotrzebowań danego gatunku, zawiera wszystkie potrzebne składniki, odpowiednie źródła białka oraz witaminy i minerały. 

Zdj. główne: Aswathy N/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy można prowadzić samochód boso?
Czy można prowadzić samochód boso?
Zdarzyło Ci się prowadzić samochód na boso? Sprawdź, czy to bezpieczne!
Renowacja mebli drewnianych dla początkujących
Renowacja mebli drewnianych dla początkujących
Co zrobić, żeby stare meble z drewna zyskały nowe życie? Oto najważniejsze etapy prac. Sprawdź!
Jak ozdobić kawalerkę?
Jak ozdobić kawalerkę?
Chcesz ozdobić swoją kawalerkę w taki sposób, aby w pełni oddawała Twój styl? Podpowiadamy, jak to zrobić!
Ostatnie wpisy