Polecamy
Domowe sposoby na relaks po pracy
Życie singla

Domowe sposoby na relaks po pracy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy kiedykolwiek czułeś „wyprany” po całym dniu pracy? Takie uczucie towarzyszyło na pewno wielu osobom. W takich sytuacjach, gdy nie mają już energii, często wybierają odpoczynek przed telewizorem ze szklanką piwa, wina lub drinka. 

Od razu zaznaczamy, to rzeczywiście może być dobry sposób na relaks po pracy. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne rozwiązania związane z odprężeniem się po całym dniu wykonywania swoich obowiązków. Jakie są najlepsze domowe sposoby na relaks po pracy?

Pomimo tego, że trudno jest zebrać choć trochę energii zaraz po powrocie do domu, to dobrze jest rozważyć inne sposoby na relaks niż standardowe leżenie przed TV czy laptopem. Alternatywne czynności obejmują na przykład oddanie się ulubionemu hobby, np. malowaniu lub rysowaniu. Dobrym sposobem na rozładowanie emocji i przejście w stan „dom” z etapu „praca” jest też rozmowa z najbliższymi, nawet telefoniczna. W jej trakcie można porozmawiać o wydarzeniach, które miały miejsce, chociażby w biurze, i tym samym pozbyć się natłoku myśli czy emocji. Jakie inne domowe sposoby na relaks po pracy się sprawdzą?

Metoda Wima Hofa – kontrola oddechu, która działa cuda

To sposób na relaks, który w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność. Zresztą zasłużenie. Metoda została stworzona przez Wima Hofa, holenderskiego sportowca ekstremalnego, który na co dzień mieszka w polskich karkonoszach. Określa się go przydomkiem „Ice Man”. Jego sposób na oddychanie i kontrolowanie ciała pozwala uwolnić się od stresu i poczuć wewnętrzny spokój. Technika obejmuje ćwiczenia oddechowe, a także zimne prysznice. Początkujący mogą zacząć od pierwszej czynności – nie wymaga dużego zaangażowania i przełamywania własnych barier tak, jak wejście pod lodowaty prysznic. 

Efekty są odczuwalne natychmiast. U wielu osób kontrolowany oddech uwalnia emocje i wyzwala w niespodziewany sposób. Potwierdzenie tych słów można znaleźć w licznych komentarzach pod filmami Wima Hofa, gdzie ludzie dzielą się swoimi przeżyciami i dziękują za zmianę, jaka zaszła w ich codziennym życiu po praktykowaniu tej metody.

Dzięki metodzie Wima Hofa do organizmu dociera większa ilość tlenu, a osoba wykonująca ćwiczenia pozbywa się dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do wielu „cudownych metod” efektywność technik Wima Hofa jest potwierdzona naukowo. Wykazano, że pomaga w depresji, a także przy obniżonym nastroju. Wspiera koncentrację i pozwala się skupić. Można skorzystać z gotowego tutorialu na portalu YouTube, który jest dostępny tutaj:

Po zaledwie 11 minutach możesz poczuć się jak nowo narodzony i zapomnieć o nerwach, stresie i o tym, że spędziłeś cały dzień w pracy.

Aktywność fizyczna – sprawdzony sposób na relaks

Do popularnych sposobów na zrelaksowanie się po pracy zalicza się również aktywność fizyczna. Ćwiczenia poprawiają ogólny stan zdrowia i samopoczucie, co pozwala aktywować dodatkowe pokłady energii, nawet w środku dnia. 

Aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin. Praktycznie każda aktywność aerobowa zwiększa produktywność neuroprzekaźników. Może to być półgodzinny spacer, pompki, wizyta na siłowni, bieganie czy jazda na rowerze. Sport wspiera również działanie układu sercowo-naczyniowego, trawiennego oraz wzmacnia odporność. Chroni ciało i umysł przed szkodliwymi skutkami stresu i pomaga się odprężyć.

Zdj. główne: Chris Thompson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo przygotować się do hodowli drobiu: skuteczne metody dezynfekcji i niezbędne akcesoria?
Jak prawidłowo przygotować się do hodowli drobiu: skuteczne metody dezynfekcji i niezbędne akcesoria?
Dowiedz się, jak skutecznie przygotować się do hodowli drobiu. Poznaj niezbędne metody dezynfekcji i odkryj, jakie akcesoria są niezbędne do prawidłowej pielęgnacji ptaków.
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Szukasz sposobów, żeby ustrzec się przed kradzieżą roweru? Przetestuj nasze wskazówki.
Mieszkanie samemu – koszty i praktyczne porady
Mieszkanie samemu – koszty i praktyczne porady
Wyliczamy koszty życia i wynajmu mieszkania lub pokoju przez singla.
Ostatnie wpisy