Polecamy
Odnawianie parapetu – czym pomalować?
Majsterkowanie

Odnawianie parapetu – czym pomalować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Parapet ma chronić przed wilgocią i chronić ściany przed zabrudzeniem.  Z czasem jednak niszczeje. Warto wtedy go odnowić zwłaszcza jeśli wykonany jest z dobrej jakości drewna. Czym pomalować stary parapet? Jak go odnowić, żeby świetnie się prezentował? 

Do czego pomocny jest parapet?

W dobrej jakości parapet warto zainwestować przynajmniej z kilku powodów. Chodzi przede wszystkim o stylowy wygląd wnętrza. Parapet chroni ściany przed zabrudzeniami. Sprawia też, że zmniejsza się utrata ciepła, unikamy też nadmiaru wilgoci. Dzięki niemu ciepło rozchodzi się we wnętrzu w pożądany sposób. Oczywiście może też stanowić dodatkową i niezwykle atrakcyjną półkę, na której ustawimy nasze rośliny, ramki ze zdjęciami czy książki.  

Z czego może być wykonany parapet?

Zanim zaczniemy odnawiać parapet, sprawdźmy najpierw, z jakiego materiału jest on wykonany. Może on być wykonany z: 

  • drewna – często jest to sosna, ale może to być też dąb lub buk;
  • PCV – są tanie i dostępne w wielu kolorach; 
  • ceramiki – wykonywane z płytek ceramicznych;
  • kamienia – trwałe, estetyczne i funkcjonalne, ale drogie; wykonuje się je z granitu, marmuru lub piaskowca.

Co świadczy o tym, że parapet powinno się odnowić?

Jeśli na naszym parapecie widoczne są liczne rysy, ubytki i pęknięcia, a kolor już wyblakł, to znak, że czas na jego renowację! 

Malowanie parapetu – prosty sposób na jego odświeżenie

Renowacja parapetu może się odbywać poprzez:

  • malowanie,
  • okleinowanie,
  • wykorzystanie nakładek PCV. 

Dlaczego malowanie jest świetnym pomysłem na odnowienie parapetu?

Przede wszystkim jest to metoda prosta i tania, która sprawdzi się w renowacji każdego parapetu, bez względu na materiał, z którego jest wykonany. Nie wymaga takiej wprawy i precyzji jak w przypadku okleinowania. 

Jaką farbę wybrać? 

Wiele zależy od tego, jaki materiał będziemy malować. Dobrej jakości farba powinna mieć bardzo dobry poziom przyczepności – ten parametr docenimy, kiedy będziemy malować różne materiały oraz być odporna na:

  • ścieranie;
  • wilgoć; 
  • promieniowanie UV. 

Co zrobić, żeby malowanie parapetu farbą przyniosło dobre rezultaty?

Przede wszystkim trzeba zadbać o podłoże. Tutaj zaczynają się problemy: nie zawsze przygotowanie podłoża oznacza to samo. W przypadku parapetu drewnianego podstawą jest przeszlifowanie jego powierzchni papierem ściernym. Po odpyleniu i pomalowaniu farba będzie mieć lepszą przyczepność. Co z parapetami wykonanymi z innych materiałów?  Te wykonane z PVC należy przed malowaniem dokładnie umyć i odtłuścić. Zawsze też powinno się dokładnie usunąć poprzednią powłokę malarską. 

Jak malować parapet? Przed rozpoczęciem trzeba powierzchnię zagruntować. Malować można zarówno pędzlem, jak i wałkiem. Liczba warstw powinna być dostosowana do wskazań producenta. Czasami po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba wyszlifować parapet, aby usunąć powstałe nierówności. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
6 pomysłów na dekorację pustej ściany
6 pomysłów na dekorację pustej ściany
Nie masz pomysłu na dekorację pustej ściany? Mamy dla Ciebie 6 pomysłów!
Jak przechowywać zabawki dla psa?
Jak przechowywać zabawki dla psa?
Twój pies rozrzuca zabawki gdzie popadnie? A może to Ty regularnie kupujesz nowe i uzbierała się już spora kolekcja? Zastanawiasz się, jak przechowywać zabawki dla psa? My już to wiemy! Sprawdź!
Co zrobić z autem powypadkowym?
Co zrobić z autem powypadkowym?
Auto powypadkowe jest sporym problemem. Co więc zrobić ze zniszczonym samochodem, jeśli przydarzyła Ci się kolizja lub wypadek? Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie pozbyć się kłopotu.
Ostatnie wpisy