Polecamy
Skrzypiące drzwi – jak nasmarować zawiasy?
Majsterkowanie

Skrzypiące drzwi – jak nasmarować zawiasy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skrzypiące drzwi często pojawiają się w starych domach lub nieremontowanych mieszkaniach. Ich dźwięk potrafi denerwować, a nawet wystraszyć. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.


Na szczęście problem skrzypiących drzwi można stosunkowo szybko rozwiązać, bez konieczności wydawania na to dużych pieniędzy. Wystarczy zazwyczaj zastosować odpowiedni smar, który natychmiast niweluje uporczywy dźwięk. Co, jeżeli to nie wystarcza? W artykule przedstawiamy również inne sposoby, które warto znać.

Dlaczego drzwi skrzypią?

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których Twoje drzwi mogą wydawać nieprzyjemne dźwięki. Jednym z najbardziej prozaicznych jest eksploatacja, czyli po prostu długie i intensywne używanie sprzętu, a co za tym idzie zużywanie zawiasów oraz utrata właściwości smaru. Jest to w pełni naturalne, więc nawet jeśli zdecydowałeś się na zakup drogich i solidnie wykonanych drzwi, to niestety nie unikniesz tego, że po kilku latach zawiasy zaczną skrzypieć.

Dodatkowo trzeba pamiętać o kwestiach związanych z tym, jak często otwieramy drzwi. To zdecydowanie ma wpływ na przyspieszenie zużycia. Do wszystkiego dochodzą czynniki takie jak wilgoć, temperatura, kurz oraz brud. Wszystkie zanieczyszczenia przez lata zbierają się w szczelinach drzwi, nierzadko utrudniając ruch ich zawiasów. Eksperci zaznaczają, że najlepiej jest regularnie sprawdzać stan zawiasów. To pozwoli na uniknięcie nadmiernego skrzypienia, a drzwi będą płynnie się otwierać.

Czym nasmarować zawiasy?
W celu naoliwienia uprzykrzających nam życie drzwi możemy wybrać wiele różnych dostępnych na rynku preparatów. Wielu decyduje się na specjalny smar do zawiasów, który zakupić można w większości sklepów budowlano-remontowych. Jednak można go też z powodzeniem zastąpić innym środkiem, chociażby olejem silikonowym, wazeliną techniczną lub środkami w aerozolu. 

W przypadku nagłej potrzeby, bez możliwości pójścia do sklepu, do naoliwienia wadliwych drzwi nada się również to, co mamy w każdej kuchni. Margaryna, masło, jadalny olej, a także rzeczy takie jak wosk lub mydło będą dobrym rozwiązaniem tymczasowym. 

Należy jednak pamiętać, że produkty spożywcze mogą zjełczeć i powodować przykry zapach w całym domu. Dlatego przed zastosowaniem profesjonalnego preparatu, zawiasy trzeba będzie uprzednio oczyścić i dopiero wtedy nakładać smar.

Jak najlepiej nasmarować drzwi?

Specjaliści doradzają, że najlepiej nasmarować drzwi, kiedy skrzydło jest uniesione. Sprawi to, że nie będziemy musieli ich podtrzymywać podczas smarowania, a to spore ułatwienie. W tym celu wystarczy podłożyć pod drzwi listewkę. Należy także bardzo uważać, aby nasze drzwi nie wypadły z zawiasów. To ważne, ponieważ ich ponowne zamontowanie jest bardzo trudne i możliwe, że sami nie damy sobie z tym rady. To sprawiłoby, że jedynie dołożyliśmy sobie więcej pracy. 

W trakcie naoliwiania zawiasów należy zabezpieczyć podłogę, aby jej nie zabrudzić. W tym celu rozłóż folię lub stare gazety w miejscu swojej pracy. Następnie nanieś smar na górny zawias i podłóż pod niego ściereczkę, na którą preparat będzie spływał. Pamiętaj, że im rzadsza jest konsystencja, tym większe ryzyko plam. 

Na koniec pracy usuń nadmiar smaru i wsuń skrzydło drzwi na ich miejsce. Dokładnie te same czynności należy wykonać podczas smarowania dolnego zawiasu. Gdy usuniesz listewkę i ponownie wsuniesz drzwi na ich miejsce, kilkakrotnie otwórz je oraz zamknij, aby odpowiednio rozprowadzić smar po całym zawiasie. 

Zdjęcie główne: Pawel Czerwinski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co można przyrządzić na kuchennym grillu?
Co można przyrządzić na kuchennym grillu?
Sezon grillowy dobiegł już końca, ale nie oznacza to wcale, że nie możesz już cieszyć się smakiem ulubionych potraw z grilla. Przedstawiamy kilka pomysłów na proste i ciekawe potrawy, które możesz przygotować na domowym grillu elektrycznym.
Pożyczka hipoteczna – czym jest i kto może z niej skorzystać?
Pożyczka hipoteczna – czym jest i kto może z niej skorzystać?
Potrzebujesz solidnego zastrzyku finansowego, którego nie jest w stanie zapewnić kredyt gotówkowy? Zależy ci przy tym na korzystnych warunkach finansowych? Pożyczka hipoteczna może okazać się rozwiązaniem, którego poszukujesz. Sprawdź, na czym polega i komu jest dedykowana.
Jakimi zasadami kierować się przy wyborze mebli?
Jakimi zasadami kierować się przy wyborze mebli?
Jak kupić meble, którymi będziemy cieszyć się przez wiele lat? Jak zadbać o to, aby aranżacja była spójna? Co ma największe znaczenie przy zakupie mebli? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Ostatnie wpisy