Polecamy
Jak zaoszczędzić na prądzie, mieszkając samemu?
Inspiracje

Jak zaoszczędzić na prądzie, mieszkając samemu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej w jednoosobowym gospodarstwie domowym? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych podpowiedzi, dzięki którym zmniejszysz kwotę na rachunku za prąd i będziesz żyć bardziej ekologicznie. 

Wyciągaj wtyczki z kontaktu

Zapanowanie nad tym, co jest aktualnie podłączone do gniazdek elektrycznych, bywa problematyczne. Kiedy jednak mieszka się samemu, o wiele łatwiej mieć to na uwadze. Przed wyjściem z domu pamiętaj więc o tym, by wszystkie aktualnie nieużywane urządzenia odłączyć od prądu: ładowarki, zasilacze, sprzęty z trybem stand-by (czuwania). Wbrew pozorom taka przezorność pozwala całkiem sporo zaoszczędzić – być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile energii elektrycznej pochłania pozostawianie wpiętych wtyczek.

Zarządzaj praniem i zmywaniem 

Tak naprawdę, jeżeli chodzi o urządzenia AGD, w przypadku singli najlepiej sprawdzają się małe modele, fabrycznie przystosowane do niewielkich gospodarstw domowych. Na rynku znaleźć można zmywarki o szerokości 45 cm czy też pralki z pojemnością bębna 3–4 kg. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest możliwość wymiany takiego sprzętu na mniejszą wersję. Co więc zrobić, by zaoszczędzić?

Przede wszystkim pamiętaj, że włączanie pralki/zmywarki z połową wsadu mija się z celem. Urządzenie pobierze bowiem nieadekwatną ilość energii elektrycznej do swojej zawartości. Staraj się więc czekać do momentu, aż bęben będzie zapełniony, a kosze odpowiednio załadowane. 

Oczywiście istnieje program połowa załadunku, który w tym przypadku świetnie się sprawdzi, ale można go spotkać przede wszystkim w nowszych modelach. Jeśli Twoja pralka/zmywarka takiego nie posiada, wybieraj na przykład cykl eko, który pozwala zaoszczędzić wodę i prąd.

Zwróć uwagę na grzejniki 

Nie da się ukryć, że bardzo dużo energii elektrycznej pochłania ogrzewanie. Aby temu zaradzić, obniż temperaturę na termostacie w rzadziej używanych pomieszczeniach o jeden stopień. Jak podaje Energa, pozwala to zaoszczędzić nawet 6% całego zużywanego prądu. Oprócz tego dbaj o to, by nie przegrzewać pomieszczeń. Skoro nikt inny z Tobą nie mieszka, nie ma przeszkód, aby na czas wyjścia z domu trochę przykręcić ogrzewanie.

Jakie jeszcze tricki możesz wykorzystać?

  • Nie zasłaniaj grzejników meblami czy łóżkiem;
  • wykorzystuj słońce i dzienne światło do ogrzewania pomieszczeń;
  • sprawdzaj szczelność okien;
  • zimą nie otwieraj okien na dłużej niż 2–3 minuty.

Gotuj oszczędnie 

Podczas przyrządzania posiłków również możesz wdrożyć kilka prostych nawyków, które pozwolą Ci zmniejszyć rachunki. Po pierwsze nie stawiaj za małych/za dużych garnków na polach grzewczych – wystarczy, by temperatura skupiała się na środku naczynia. Po drugie nie zapominaj o używaniu pokrywek, które przyspieszają zwiększanie temperatury potrawy, a co za tym idzie, skracają czas używania prądu. Gotowanie zbyt dużej ilości wody w czajniku również jest niepotrzebne – wlewaj tylko taką ilość, jaka faktycznie będzie Ci niezbędna.

Oszczędzanie prądu w jednoosobowym mieszkaniu nie jest wcale trudne. Wystarczy wyrobić sobie kilka przyzwyczajeń, które szybko staną się częścią codziennego życia, by odczuć różnicę w budżecie. Powodzenia!

Zdj. główne: Mamun Srizon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni zlewozmywak granitowy dla małej kuchni?
Jak wybrać odpowiedni zlewozmywak granitowy dla małej kuchni?
Poznaj sekrety wyboru idealnego zlewozmywaka granitowego do małej kuchni. Dowiedz się, które kryteria są najważniejsze i jakie rozwiązania zdecydowanie ułatwią Ci codzienne obowiązki.
Jak przechowywać szaliki? Sprytny sposób!
Jak przechowywać szaliki? Sprytny sposób!
Zastanawiasz się jak uporządkować szaliki i apaszki w swojej garderobie? Oto prosty sposób na ich organizację.
Serwis klimatyzacji domowej – jak często robić i co obejmuje
Serwis klimatyzacji domowej – jak często robić i co obejmuje
Co jaki czas należy zrobić przegląd klimatyzacji? Na czym polega i jak długo trwa taki przegląd? Kto może przeprowadzić serwis klimatyzacji, aby być pewnym, że jest bezpieczna dla domowników? Sprawdźmy!
Ostatnie wpisy