Polecamy
Jak poprawnie segregować śmieci?
Organizacja

Jak poprawnie segregować śmieci?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy staramy się dbać na co dzień o środowisko, w którym żyjemy. Segregacja śmieci to jedna z czynności, którą wykonujemy w tym celu rutynowo. Czy jednak na pewno robimy to zgodnie z obowiązującymi zasadami?

Aspekty prawne segregacji śmieci

Prawidłowy sposób segregowania śmieci został określony w rozporządzeniu wydanym przez  Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).

Posegregowane we właściwy sposób odpady dostają drugie życie. W wyniku ich przetworzenia powstaje nowy produkt. W ten sposób unikamy zaśmiecenia naszego środowiska i ratujemy planetę. Co ważne, dziś segregacja dotyczy każdego z nas obowiązkowo. W przypadku nieprzestrzegania zasad segregacji grozi nam wysoka kara finansowa.

Zdjęcie:link

Najważniejsze zasady segregacji

  1. Oddzielenie surowców, które możemy przetworzyć od odpadów nieprzetwarzalnych 

Metal, tworzywo sztuczne, na przykład plastik, papier, odpady biodegradowalne i szkło to surowce, które nadają się do ponownego przetworzenia. Z tego względu ważne jest, by oddzielić je od pozostałych odpadów. Każdy z wymienionych surowców powinien znaleźć się w osobnym, przypisanym do niego kolorystycznie worku lub koszu. Tworzywa sztuczne i metale powinny być umieszczone w żółtym pojemniku. Szkło wrzucamy do zielonych kontenerów. Kolor niebieski zarezerwowany jest dla papieru, brązowy to BIO, a czarny przeznaczony jest na odpady zmieszane, czyli wszystko to, czego nie możemy wyrzucić do pozostałych pojemników. 

  1. Odpady niebezpieczne

Określenie odpady niebezpieczne dotyczy między innymi: akumulatorów, świetlówek, przeterminowanych lekarstw, odpadów po chemikaliach (np. pojemniki po nawozach czy chemii domowej itd.), elektroodpadów, czyli po prostu sprzętów RTV i AGD. Tego typu odpadów pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać do pojemników z odpadami zmieszanymi.

Wszystkie wymienione przedmioty muszą znaleźć się w miejscach, które są do tego specjalnie przeznaczone. Każda gmina powinna zorganizować punkty, w których można zostawić odpady niebezpieczne. Często wspomniane przeterminowane leki przyjmowane są w konkretnych aptekach w danym mieście. Podobnie baterie, na które zorganizowane są specjalne pojemniki w niektórych sklepach. Dodatkowo istnieją Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli powszechnie znany PSZOK. W tych punktach możemy zostawić wytwarzane przez nas odpady niebezpieczne. 

  1. Tzw. opakowania wielomateriałowe

Co w sytuacji, gdy konkretny przedmiot składa się z kilku różnych tworzyw? Przykładem takiego odpadu jest karton po mleku. Jego poszczególne elementy składają się przecież z papieru, plastiku czy aluminium. Takie odpady nazywamy właśnie opakowaniami wielomateriałowymi. W zależności od tego, z czego w największym stopniu składa się dana rzecz, wrzucamy ją do danego pojemnika. W ten sposób karton po mleku, bez dwóch zdań, należy umieścić w koszu przeznaczonym na metale i tworzywa sztuczne. 

  1. Myć czy nie myć? Oto jest pytanie

Wielu osobom wydaje się, że by segregacja była poprawnie wykonana, należy myć dokładnie każdy z odpadów, takich jak choćby słoik czy butelka. Nie jest to jednak prawdą. Ważne jest, żeby pozbyć się zawartości słoików, puszek i butelek. Odpady powinny być puste, ale nie muszą być wyczyszczone. Jednym z etapów, który realizowany jest w sortowni śmieci przeznaczonych do recyklingu, jest właśnie mycie odpadów. 

  1. Nakrętki plastikowych butelek

Plastikowe butelki powinny wylądować w koszu żółtym, czyli przeznaczonym na tworzywo sztuczne i metal. Przed ich wyrzuceniem powinnyśmy je zgnieść, by zajmowały mniej miejsca w pojemniku. Warto pamiętać o nakrętkach od butelek i ich powtórnym zastosowaniu. Możemy je skrupulatnie zbierać, a nie wyrzucać. Fundacje i stowarzyszenia chętnie przyjmują nakrętki. Nawet ich duże ilości. Od dłuższego czasu popularnością cieszą się dobroczynne akcje, w których zbierane są właśnie plastikowe nakrętki. Fundacje wymieniają je np. na wózki inwalidzkie lub inne rzeczy, które są pomocne potrzebującym. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać stół do biura dla optymalizacji przestrzeni pracy?
Jak wybrać stół do biura dla optymalizacji przestrzeni pracy?
Odkryj jak efektywnie wykorzystać przestrzeń biurową dzięki idealnemu stołowi. Przeczytaj i naucz się dobierać meble według wymagań Twojej pracy.
Sprzęt do ćwiczeń, który możesz zabrać ze sobą na spacer
Sprzęt do ćwiczeń, który możesz zabrać ze sobą na spacer
Nadeszły ciepłe dni, a wraz z nimi ochota, aby przebywać na świeżym powietrzu. Zobacz, jaki sprzęt do ćwiczeń możesz zabrać ze sobą na spacer, aby codzienny trening wykonać na zielonej trawie.
Niezbędnik sprzątania! Akcesoria, które warto mieć w domu
Niezbędnik sprzątania! Akcesoria, które warto mieć w domu
W co warto zaopatrzyć się w domu, aby sprzątać szybko i sprawnie? Sprawdź niezbędnik!
Ostatnie wpisy