Polecamy
Stacja pogody – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Organizacja

Stacja pogody – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przed wyjściem z domu zastanawiasz się, w co się ubrać? Czy wziąć parasol, a może okulary przeciwsłoneczne? Sprawdzasz temperaturę w internecie lub telewizorze? Koniec z tym. Od teraz stacja pogody pozwoli Ci monitorować warunki atmosferyczne na zewnątrz. Dowiedz się, jak działa to urządzenie i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

Co to jest stacja pogody?

To urządzenie wielkości większego telefonu. Z reguły montowane jest na ścianie. Informuje o najważniejszych aspektach pogodowych – o liczbie stopni na zewnątrz, o wysokości ciśnienia atmosferycznego i o poziomie wilgotności powietrza. To są podstawowe informacje zawarte w każdej stacji pogody. Niektóre mają rozbudowany system i powiadamiają dodatkowo o prędkości wiatru, spodziewanej ilości opadów i promieniowaniu UV.

Mechanizm ten często odbiera sygnały radiowe, dzięki którym automatycznie dostosowuje datę oraz godzinę. Inną opcją są czujniki, za pomocą których odczytasz to, co Cię interesuje. Najważniejsze, aby sensor został zainstalowany w odpowiednim miejscu. Na przykład czujnik temperatury powinien być umieszczony nie mniej niż dwa metry nad ziemią i w nienasłonecznionym miejscu. Zawsze sprawdzaj, czy zgadza się to z instrukcją dołączoną do przyrządu i niezależnie od wszystkiego trzymaj się wypisanych tam wytycznych. 

Jakie są typy stacji pogody?

Na rynku dostępnych jest dużo rodzajów stacji. Na początku zastanów się, jakie dane najbardziej Ci się przydadzą. Może nie ma sensu wydawać pieniędzy na coś, co pokazuje dawkę promieniowania UV na zewnątrz? Do najbardziej znanych wersji należą:

Analogowe stacja meteo

To podstawowe instrumenty, które nie potrzebują dodatkowego zasilania, sygnałów radiowych i internetowych. Informują o temperaturze, wilgotności i ciśnieniu. Z wyglądu przypominają zegary wskazówkowe.

Cyfrowe stacje meteo

Działają przy pomocy odbieranych sygnałów radiowych nadawanych na określonej częstotliwości. Te urządzenia będą informować Cię o temperaturze, poziomie wilgotności, prędkości wiatru, a także przewidywanej pogodzie na kilka najbliższych dni.

Internetowe stacje meteo

Funkcjonują dzięki połączeniu Wi-Fi. Dane pogodowe wyświetlane są na monitorze przez użycie połączenia z serwisami internetowymi, są na bieżąco aktualizowane.

>> Zobacz też: E-sport – czym jest i jaki ma potencjał?

Jak wybrać najlepszą stację pogody?

W tej kwestii najważniejsze są parametry. Wybierając stację pogody, weź koniecznie pod uwagę:

Rodzaj zasilania

Dostępne w sklepach modele są zasilane bateryjnie, sieciowo lub bezprzewodowo Do tego ostatniego sposobu niezbędne jest wykorzystanie połączenia Wi-Fi. 

Rodzaj ekranu

Twórcy proponują wyświetlacze kolorowe oraz czarno-białe. 

Rodzaj podawanych informacji

Przed zakupem sprawdź, co dokładnie będzie podawać Twój nowy gadżet. Czy tylko temperaturę i ciśnienie, a może również przewidywaną pogodę na kolejne dni i fazy księżyca? Większość tego rodzaju mechanizmów ma też wbudowany zegar oraz kalendarz. Niektóre posiadają także funkcję budzika.

Miejsce dokonywania pomiaru

Stacje mogą być ustawione wewnątrz domu i na zewnątrz lub jedynie w pomieszczeniu.

Wybierz funkcje, które najbardziej zbliżone są do Twoich potrzeb. To doskonały pomysł również na niebanalny prezent.

Zalety posiadania stacji pogody

Ta aparatura niesie za sobą dużo plusów. Dzięki niej jesteś na bieżąco z warunkami pogodowymi, więc możesz się przed nimi chronić – za pomocą okularów przeciwsłonecznych, parasola lub ciepłego ubrania. Wszystkie informacje dostępne są w jednym miejscu, co usprawnia ich odczytywanie. Wygląd nowoczesnych stacji jest neutralny i postępowy. Nie jest to rzecz, która będzie straszyć w Twoim domu. Pokazywane na wyświetlaczu dane są szczególnie ważne do osób wrażliwych na zmiany warunków atmosferycznych. 

Cena stacji pogody

Wiesz już, jakie parametry są fundamentalne i że równie ważne są Twoje preferencje. Pozostaje teraz pytanie, ile wydać na taki sprzęt? Podstawowe stacje kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Bardziej zaawansowane, które dopasują się do potrzeb większości, to koszt w granicach 100–150 zł. Za to miłośnicy zabawek elektronicznych i innowacji mogą przygotować się na koszt nawet kilkuset złotych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Proste sposoby na dekorację ścian
Proste sposoby na dekorację ścian
Chcesz, żeby Twoje ściany były pięknie udekorowane? Przedstawiamy proste rozwiązania.
Kawalerka z ogródkiem – jak zaaranżować?
Kawalerka z ogródkiem – jak zaaranżować?
Mieszkanie z ogrodem to idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników natury mieszkających w mieście. Jak praktycznie i pomysłowo urządzić kawalerkę z ogródkiem?
Zakupy w internetowym sklepie ogrodniczym
Zakupy w internetowym sklepie ogrodniczym
Większość ogrodników robi duże zakupy do swojego ogrodu wiosną.
Ostatnie wpisy