Trwa Spis Powszechny 2021. W poprzednich latach wydawać by się mogło, że wszystko było prostsze, gdyż przeważnie odbywał się na zasadzie wizyty w naszym domu rachmistrza, który w trakcie wypełniania służył swoją pomocą. Zwłaszcza w przypadku, kiedy nie wiedzieliśmy, jak odpowiedzieć na dane pytanie lub mieliśmy w związku z tym pewne wątpliwości. Tym razem większość spisu odbywa się za pośrednictwem Internetu, co często rodzi problemy. Jednym z nich jest kwestia wynajmowania mieszkań.
W kwestionariuszu Spisu Powszechnego pojawia się wiele pytań, które mają pomóc zebrać dane statystyczne dotyczące Polaków, tego, czy pracują, jakie mają wykształcenie i gdzie mieszkają. I tu pojawia się problem. Co zrobić w przypadku kiedy mamy do czynienia z wynajmowanym mieszkaniem?
Jeśli jesteś studentem mieszkającym poza domem rodzinnym w wynajętym mieszkaniu lub pokoju, w Spisie podajesz swój adres czasowy.
W przypadku, kiedy jesteśmy właścicielami mieszkania na wynajem, które w momencie spisu stoi puste, możemy podać taką informację, gdyż będzie ona przydatna dla rachmistrza — nie będzie szukał kontaktu do zamieszkujących tam osób.
Kiedy wynajmujemy komuś swoje mieszkanie, to w zgodzie z wytycznymi jest ono ujmowane w spisie przez najemcę, o czym możemy mu przypomnieć w trakcie najbliższej rozmowy.