Polecamy
ABC mycia podłóg z drewna
Sprzątanie

ABC mycia podłóg z drewna

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Podłoga drewniana jest bardzo piękna, ale też wymagająca, jeśli chodzi o jej czyszczenie. Najlepiej stosować specjalne preparaty przeznaczone do tego materiału. Mimo wszystko, na co dzień trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przedstawiamy Ci porady dotyczące pielęgnacji i mycia podłóg z drewna.

Codzienna pielęgnacja podłóg drewnianych

Aby na powierzchni nie pojawiły się zarysowania ani inne uszkodzenia mechaniczne, trzeba dbać o podłogę na co dzień. Przede wszystkim chodzi tu o regularne odkurzanie, najlepiej codziennie, aby żaden okruszek, kurz czy piasek, nie porysował powierzchni podczas chodzenia. To ważny aspekt pielęgnacji podłóg drewnianych, który wpływa na ich wygląd. To szczególnie ważne, kiedy np. wynajmujesz mieszkanie, masz wpłaconą kaucję i jesteś odpowiedzialny za powstające w domu uszkodzenia mechaniczne wyposażenia. Tradycyjny odkurzacz powinien dobrze sprawdzić się do podłóg drewnianych, ale najlepiej, kiedy byłby wyposażony w specjalną szczotkę z miękkim włosiem

Mycie podłóg krok po kroku

Warto zaznaczyć, że mycie podłogi drewnianej nie może odbywać się z dużą ilością wody. Dlaczego? Nawet dobrze zabezpieczone drewno nie lubi nadmiaru wilgoci, a jeśli posiadasz połączone ze sobą deski, jest duże ryzyko przedostania się kropel pod konstrukcję. To z kolei może powodować pęcznienie drewna i jego uszkodzenie.

Przygotuj zatem mop, najlepiej, jeśli będzie on płaski. Musi to być taki materiał, który w łatwy sposób wyciśniesz z nadmiaru wilgoci. Doskonale sprawdzi się też do tego mop obrotowy. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie miękkiej w dotyku szmatki, jednak nie oszukujmy się, ta metoda czyszczenia wymaga więcej zaangażowania i czasu. Następnie przygotuj wodę z dedykowanym preparatem. Jeśli chcesz postawić na domowe sposoby, lepiej unikaj octu i oliwy z oliwek. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest postawienie na preparatów dedykowanych do drewna.

Podczas mycia nie szoruj powierzchni, tylko ją przecieraj, aby zbierać kurz i brud. Po wyczyszczeniu, umieść ściereczkę albo nakładkę na mopa w pralce. Nie stosuj do mycia detergentów, czyli płynu do płukania. Zwyczajny proszek wystarczy.

Warto zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone specjalnie do drewna, olejowanego albo lakierowanego. Jeśli nie wiesz, jaki środek wybrać, zapytaj doradcę w markecie. Niektóre płyny do parkietów lakierowanych dodatkowo chronią powierzchnię przed zarysowaniem albo zanieczyszczeniem. Zrezygnuj z uniwersalnych detergentów, które mogą zniszczyć piękną drewnianą powłokę. 

Jak jeszcze dbać o parkiet i podłogę olejowaną?

Jeśli jesteś właścicielem parkietu, warto przeprowadzić regularne pastowanie. Powierzchnia będzie lepiej wyglądać, a drewno zwiększy swoją trwałość i odporność. Z kolei pielęgnacja podłogi olejowanej wymaga regularnego olejowoskowania. Powierzchnie drewniane lakierowane także trzeba odnawiać. W sklepach znajdują się też specjalne mydła do pielęgnacji powierzchni olejowanych, które dodatkowo zabezpieczają powłokę. Dzięki temu podłoga będzie miała długotrwałą żywotność.

Pamiętaj też, aby regularnie czyścić podłogę drewnianą z plam czy błota. Przed wejściem do domu umieść wycieraczkę, a meble zabezpiecz podkładkami filcowymi. Zadbaj też o podłogę drewnianą w miejscu krzesła obrotowego. Służą do tego specjalne maty, które zabezpieczają powierzchnię przed zarysowaniem. 

Pamiętaj o tym, że regularne mycie podłogi drewnianej i jej pielęgnacja przełożą się na estetycznie wyglądającą powierzchnię oraz jej trwałość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • ewela 11.05.2021

    Moje drewniane podłogi myje automatyczna samojezdna braava. Nie muszę po niej poprawiać, bo nie zostawia smug ani zbytnio ich nie namacza więc nie tracą koloru ani się nie odkształcają.

Rekomendowane
Spis Powszechny a wynajem mieszkania
Spis Powszechny a wynajem mieszkania
Spis Powszechny 2021 trwa. Co zrobić, jeśli jestem właścicielem mieszkania pod wynajem lub jeśli takowe wynajmuję? Sprawdź!
Czym wyróżnia się turecki czajniczek do herbaty? Jaki powinien być?
Czym wyróżnia się turecki czajniczek do herbaty? Jaki powinien być?
W tym artykule przyjrzymy się, czym charakteryzuje się turecki czajniczek do herbaty oraz jakie cechy powinien posiadać.
Jak ożywić wnętrze z nowoczesnym stolikiem kawowym? Inspiracje i porady
Jak ożywić wnętrze z nowoczesnym stolikiem kawowym? Inspiracje i porady
Przekonaj się, jak jeden dystyngowany element może odmienić całe pomieszczenie i nadać mu unikatowego wymiaru!
Ostatnie wpisy