Zima to trudna pora roku dla okien. Zwykle wtedy odpuszczamy sobie ich pielęgnację i czyszczenie ze względu na niskie temperatury i możliwość przeziębienia się podczas ich mycia.
Nie ma też co ukrywać, że większość z nas po prostu nie lubi wykonywać tej czynności, która zabiera dużo czasu i energii, a czasami jej efekty nie są zadowalające i na szybach pojawiają się smugi. W jaki sposób sprawnie i skutecznie umyć okna z zimowego brudu?
Mycie okien, tak jak większość zajęć, wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz mieć świadomość, że cały proceder nie zajmie kilku minut, więc wygospodaruj sobie na to czas. Oczywiście wszystko zależy od liczby okien, które masz w domu czy mieszkaniu. Musisz również zdawać sobie sprawę, że żeby zrobić to dobrze, będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi. By nasze okna po zimowej niepogodzie lśniły, nie wystarczy tylko ścierka. Będziesz potrzebować również płynu, zarówno do czyszczenia ram, jak i szyb, zwykłej ściereczki do czyszczenia i czegoś do polerowania szyb. Jeśli masz, możesz również użyć specjalnej myjki do okien bądź ściągaczki, ale i bez tego sobie poradzisz. Do naprawdę trudnych zabrudzeń, zwłaszcza na szybach, możesz użyć również zimowego płynu samochodowego do spryskiwaczy. Skoro radzi sobie w samochodzie, tym bardziej sprawdzi się w domu.
Kiedy już zabierasz się do pracy, przygotuj miejsce robót. Zdejmij rolety, firany i zasłony. Pozbądź się z parapetu wszelkich kwiatów i bibelotów. Następnie oczyść ramy z kurzu i pajęczyn suchą ściereczką bądź miotełką. Zacznij mycie właśnie od ram, a następnie przejdź do szyb. Pamiętaj również, by okno myć zgodnie z zasadą od góry do dołu, a nie odwrotnie. Jeśli wcześniej wyczyścisz i wypolerujesz szyby, a dopiero później zabierzesz się za ramy, cały trud pójdzie na marne, gdyż szkło i tak się pochlapie.
Wbrew pozorom najlepszą porą na mycie okien nie są słoneczne i gorące dni. Mocno świecące słońce oraz wysokie temperatury sprawiają, że używane przez nas płyny znacznie szybciej parują, przez co powstają nieestetyczne smugi, które później trudno usunąć. Nie powinniśmy również rozpoczynać mycia okien, gdy mamy do czynienia z silnym wiatrem i przymrozkami. Po pierwsze możemy się przy tym zwyczajnie zaziębić. Po drugie w niskich temperaturach szkło jest znacznie delikatniejsze i niechcący możemy doprowadzić do pęknięcia szyby. Kiedy mamy do czynienia z silnym wiatrem, mycie może doprowadzić do przeciągu, który może nam wyrządzić krzywdę, uszkodzić mechanizmy okienne lub przy mocnym uderzeniu zbić szybę. Jeśli masz do czynienia tylko ze słonecznymi dniami, możesz dopasować się z myciem okien do pory dnia: okna od strony wschodniej myj po południu, a te od zachodniej od rana.
Okna najlepiej myć w pochmurny dzień, kiedy temperatura na zewnątrz waha się w granicach od 10℃ do około 20℃.
Do polerowania szyb sprawdzą się specjalne ściereczki dostępne na rynku, ale nie jest to niezbędny gadżet. Możesz również użyć starych rajstop, koszulek bawełnianych, które nie nadają się już do noszenia czy pieluch tetrowych. Świetnie sprawdzają się również czarno-białe gazety. Jeśli chcemy utrzymać czystość na dłużej, możemy do wody dodać odrobinę płynu do płukania tkanin, który przez jakiś czas zatrzyma ponowne osiadanie kurzu na szybach.
Zdj. główne: mrganso/pixabay.com