Polecamy
Jak wyczyścić klawiaturę laptopa?
Sprzątanie

Jak wyczyścić klawiaturę laptopa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Według wielu badań przeprowadzonych przez firmy informatyczne klawiatura laptopa może zawierać 20 000 razy więcej bakterii niż urządzenia w łazience. W artykule podpowiadamy, jak skutecznie ją wyczyścić.

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z okruchami, kurzem, odciskami palców czy plamami – warto czyścić klawiaturę regularnie, aby uniknąć brudu, który jest trudny do usunięcia. Co więcej, jeśli dzielisz urządzenie z innymi domownikami, możesz w ten sposób również zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Czyszczenie zajmie Ci to tylko kilka minut w ciągu dnia, a efekt będzie od razu widoczny.

Wyłącz urządzenie

Zanim zaczniesz, wyłącz komputer, aby nie doprowadzić do zwarcia. Odłącz również ładowarkę i wszystkie możliwe wtyczki, aby zmniejszyć potencjalne uszkodzenia w przypadku dostania się do środka wilgoci. Dobrym nawykiem jest również wykonywanie kopii zapasowej plików, na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Dane można przechowywać w chmurze internetowej lub na dyskach zewnętrznych.

Pozbądź się okruchów

Aby usunąć największe okruchy, kurz lub inne zanieczyszczenia, odwróć laptopa do góry nogami i pozwól im swobodnie wypaść. Delikatnie postukaj w spód obudowy, aby usunąć wszelkie uporczywe cząsteczki brudu. Możesz także spróbować delikatnie wyczyścić przestrzenie między klawiszami. Jeśli to nie wystarczyło, warto użyć odkurzacza. Upewnij się, że używasz małej nasadki i najniższego ustawienia mocy, aby nie zassać przez przypadek klawiszy.

Inną opcją jest użycie puszki ze sprężonym powietrzem. Spryskaj powietrzem klawiaturę w taki sposób, aby nie pominąć żadnych zakamarków. Jeśli nie masz sprężonego powietrza, możesz wypróbować inne urządzenie, które wydmuchuje powietrze (np. suszarkę z chłodnym powietrzem). Eksperci podkreślają, żeby nie używać powietrza bezpośrednio pod nasadkami klawiszy, ponieważ może to uszkodzić elektronikę.

Co jeżeli nadal mam dużo zabrudzeń?

Jeśli zrobiłeś to wszystko, a między klawiszami nadal widzisz drobinki kurzu, wówczas może być konieczne jej wyjęcie i ponowne oczyszczenie. Niestety nie w każdym modelu laptopa można to zrobić samodzielnie. Czasem warto udać się do profesjonalnego serwisu, który bezpiecznie wyczyści klawiaturę bez ryzyka połamania czy uszkodzenia sprzętu.

Zdezynfekuj sprzęt i usuń smugi

Po usunięciu zabrudzeń pomiędzy klawiszami pora wyczyść powierzchnię samej klawiatury. To pozwoli pozbyć się zarazków, smug oraz wszelkich plam. Najpierw przetrzyj wszystko dokładnie za pomocą chusteczki dezynfekującej. Unikaj chusteczek zawierających wybielacz, ponieważ mogą uszkodzić Twój sprzęt. 

Możesz też użyć miękkiej ściereczki z odrobiną alkoholu. Wytrzyj klawisze pojedynczo, a także obszary między nimi, aby upewnić się, że masz dostęp do każdego miejsca. Nie używaj mokrej szmatki – w razie potrzeby wykręć chusteczki przed ich użyciem.

Pamiętaj, aby nie rozpylać wody ani żadnych płynów czyszczących bezpośrednio na klawiaturę. Następnym krokiem będzie przetarcie wszystkiego lekko zwilżoną szmatką. Najlepiej będzie użyć ściereczki z mikrofibry. Jeśli jej nie masz, użyj starej koszulki z bawełny. Staraj się unikać szorstkich materiałów, takich jak ręcznik papierowy. Na koniec delikatnie przetrzyj klawiaturę suchą ściereczką. 

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne meble do relaksu na świeżym powietrzu?
Jak wybrać idealne meble do relaksu na świeżym powietrzu?
Odkryj sekrety wyboru komfortowych mebli do relaksu na świeżym powietrzu. Dowiedz się, jakie cechy powinny posiadać, aby spełniały twoje oczekiwania i pasowały do twojego ogrodu czy tarasu.
Poczuj się jak barista – jakich akcesoriów potrzebujesz?
Poczuj się jak barista – jakich akcesoriów potrzebujesz?
Dowiedz się, jaki akcesoria baristy przydadzą Ci się na początku przygody z kawą!
Czym wyróżnia się turecki czajniczek do herbaty? Jaki powinien być?
Czym wyróżnia się turecki czajniczek do herbaty? Jaki powinien być?
W tym artykule przyjrzymy się, czym charakteryzuje się turecki czajniczek do herbaty oraz jakie cechy powinien posiadać.
Ostatnie wpisy