Polecamy
Jak prasować koszulę? Krok po kroku
Sprzątanie

Jak prasować koszulę? Krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prasowanie koszuli to czynność, z którą każdy wcześniej czy później będzie musiał się zmierzyć. Nie wszyscy wiedzą jednak w jaki sposób zrobić to tak, by efekt końcowy był zadowalający. Przedstawiamy instrukcję, jak wyprasować koszulę krok po kroku. 

Krok pierwszy, czyli zacznij od kołnierza

Dobrze wyprasowany kołnierz to podstawa. Zacznij więc od niego prasowanie. Ważne, by dobrze wyprasować jego wewnętrzną i zewnętrzną stronę. Ustaw żelazko na odpowiednią temperaturę i działaj. Bywa, że w kołnierzykach ukryte są usztywniające wstawki, często wykonane z plastiku. Wówczas ostrożnie reguluj temperaturę żelazka, przystosuj ją odpowiednio do materiału, z którego wykonana jest koszula.

Krok drugi, czyli rękawy

Drugim krokiem w prasowaniu koszuli są rękawy. Na początek odepnij guziki z mankietów, dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej operować żelazkiem. Prasuj od zewnętrznej strony. Pamiętaj, że nie możesz pozostawić zagiętych kantów, ponieważ prezentują się one bardzo nieelegancko. Pomocą może okazać się specjalny rękawnik, który umożliwi Ci wykonanie tego kroku. Jeżeli jednak nie posiadasz w domu rękawnika, to zastąp go dowolnym materiałem, którym wypełnisz na czas prasowania rękawy. 

Barki

Jeżeli wyprasowałeś już rękawy, przejdź do górnej części tyłu koszuli, czyli barków. Ze względu na specyficzny kształt tego fragmentu koszuli możesz przenieść się na róg deski. Pomoże Ci to w operowaniu żelazkiem. Ta część powinna być prasowana z niezwykłą dokładnością, gdyż jest bardzo eksponowana. Dołóż więc wszelkich starań, by żelazko dotarło do każdego fragmentu powierzchni barków i dokładnie wyprostowało wszystkie powstałe wcześniej zagniecenia. 

Tył koszuli

Po tym jak wyprasujesz barki, zajmij się niższą partią tyłu koszuli. Naciągnij koszulę na dalszą część deski do prasowania i działaj. Koszule często mają wcięcia, które podkreślają talie lub po prostu uatrakcyjniają kształt naszej sylwetki. W przypadku tych kantów nie prostuj ich na siłę. Dobrym rozwiązaniem jest użycie w tej części koszuli żelazka parowego, które wyprasuje obszar wokół szwów i kantów. 

Ostatni etap, czyli przód koszuli

Rozepnij wszystkie guziki koszuli, podziel ją na dwie części. Zacznij prasowanie od góry, a następnie przejdź do niższych partii. Jeśli koszula jest bardzo pognieciona również przy guzikach, postaraj się wykorzystać czubek żelazka, ewentualnie ponownie użyj żelazka parowego lub samej pary, która z pewnością poradzi sobie z niewielkimi obszarami między guzikami. 

O czym jeszcze warto pamiętać, zanim zaczniesz prasować koszulę lub inne ubranie?

Jak prasować koszulę? Pamiętaj o dostosowaniu temperatury żelazka! To bardzo ważne. W przypadku ustawienia zbyt niskiej temperatury żelazko nie wyprasuje dobrze ubrania. Jeśli ustawisz zbyt wysoką wartość, możesz zniszczyć swoje ubranie – spalisz je. Na metce powinny znajdować się informacje na temat tego, na ile stopni powinieneś nastawić żelazko. Jeśli nie odnajdujesz nigdzie takiej informacji, postaraj się zorientować, z jakiego materiału wykonana jest koszula. Wówczas będzie Ci łatwiej ustalić odpowiednią temperaturę, ponieważ każda tkanina ma przypisaną wartość, która skutecznie ją wyprasuje. Len prasuj delikatnie rozgrzanym żelazkiem, mniej więcej w 200 stopniach Celsjusza, tkaniny syntetyczne w 120 stopniach, a wiskozę i jej podobne, nie przekraczając 120 stopni. 

By ułatwić sobie pracę, jeszcze mokre pranie rozwieszaj na wieszaku. Wówczas ubranie nie jest narażone na kolejne pogniecenia. 

Gdy zagniecenia są bardzo trudne do wyprasowania, możesz użyć odrobiny wody. Spryskaj delikatnie takie fragmenty ubrania wodą destylowaną, która nie pozostawia osadów i przebarwień.

Dodatkowo, jeżeli w okolicach szwów zagniecenia są bardzo widoczne, nie bój się prasować ich kilkukrotnie. Pomocna może być tu też para wodna.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szkło do alkoholu – jakie przyda się w domu?
Szkło do alkoholu – jakie przyda się w domu?
Robisz zakupy do nowego domu czy mieszkania i zastanawiasz się, jakie szkło warto mieć? To bardzo dobrze, bo odpowiednio dobrane […]
Zakupy przez internet – oszczędność czasu i pieniędzy?
Zakupy przez internet – oszczędność czasu i pieniędzy?
Zastanawiasz się, czy kupowanie przez Internet jest opłacalne? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak najlepiej na tym skorzystać.
Nowoczesne rozwiązanie dla skutecznej prezentacji i organizacji
Nowoczesne rozwiązanie dla skutecznej prezentacji i organizacji
Standy z plexi są wszechstronnym i nowoczesnym narzędziem wykorzystywanym w wielu dziedzinach, takich jak handel, wystawy, prezentacje i organizacja przestrzeni.
Ostatnie wpisy