Polecamy
Pietruszka – łatwe w uprawie warzywo do Twojego ogrodu
Gotowanie

Pietruszka – łatwe w uprawie warzywo do Twojego ogrodu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pietruszka to warzywo, które zajmuje ważne miejsce w kuchni polskiej. Bez niej trudno wyobrazić sobie wiele popularnych dań. Pietruszka posiada ponadto właściwości lecznicze. W przypadku tego warzywa jadalna jest zarówno część nadziemna (nać), jak i część podziemna (korzeń). Co powinniśmy wiedzieć o sadzeniu nasion pietruszki?

Podstawowe informacje o pietruszce

Pietruszka to dwuletnia roślina uprawna wchodząca w skład rodziny selerowatych. Ta popularna roślina występuje na wszystkich kontynentach. Osoby sadzące nasiona pietruszki muszą zdawać sobie sprawę, że w pierwszym roku po posadzeniu wytwarzana jest rozeta liści i korzeń spichrzowy. W drugim roku natomiast pojawia się osiągająca do 90 centymetrów wysokości łodyga. Intensywnie zielone, jadalne liście pietruszki są podwójnie i potrójnie pierzaste. Roślina wytwarza zebrane w baldach złożony, drobne kwiaty w kolorze żółto-zielonym. Pietruszka posiada palowy, biały korzeń spichrzowy o wysokiej zawartości olejków eterycznych, zbitym i zwartym miąższu. Olejek eteryczny zawarty w pietruszce jest wykorzystywany w lecznictwie. Posiada on działanie antyseptyczne, przeciwskurczowe, jest pomocny w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Warto zdawać sobie sprawę, że pietruszka zawiera duże ilości wysoko przyswajalnej witaminy C i wapnia. Korzeń tej rośliny jest ważnym składnikiem włoszczyzny – znacząco poprawia smak potraw.

Sadzenie nasion pietruszki w polskim ogrodzie

Sadzenie nasion pietruszki w polskich ogrodach jest bardzo popularne (jest to roślina klimatu umiarkowanego). Roślina ta jest łatwa w uprawie, dlatego poleca się ją nawet osobom bez doświadczenia w ogrodnictwie.

Ważne jest, żeby zapewnić pietruszce odpowiednie dla prawidłowego wzrostu warunki. Stanowisko do uprawy tej rośliny musi być ciepłe i słoneczne. Idealna temperatura do wzrostu pietruszki waha się w przedziale od 16 do 18 stopni. Jednocześnie roślina ta wykazuje wysoką odporność na chwilowe spadki temperatur.

Nasiona pietruszki warto sadzić w podłożu piaszczysto-gliniastym, zasobnym w składniki pokarmowe, o lekko kwaśnym pH i wysokiej zawartości próchnicy. Unikajmy sadzenia tego warzywa w ciężkich i podmokłych glebach.

Najlepszy czas na wysiew nasion pietruszki to przełom marca i kwietnia. Pamiętajmy, że roślina ta będzie się rozrastać. Z tego względu dobrze jest pozostawić kilku-centymetrowe odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.

Doświadczeni ogrodnicy przypominają, że pietruszka kiełkuje bardzo wolno. Możemy nieco przyspieszyć kiełkowanie mocząc nasiona pietruszki w wodzie na około 24 godziny przed posadzeniem. Innym sposobem na przyspieszenie wzrostu tej rośliny jest okrycie grządek agrowłókniną (sprawdzi się również folia perforowana).

Nasiona pietruszki powinno się wysiewać w drugim roku po oborniku. Roślina ta dobrze czuje się w towarzystwie marchewki, cebuli, rzodkiewki, a także pomidorów.

W sprzedaży dostępne są nasiona różnych odmian pietruszki, w tym również takie, które nadają się do siewu ozimego.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje pietruszka?

Jako, że pietruszka kiełkuje wolno, dużym zagrożeniem są dla niej chwasty. Z tego względu każdy ogrodnik musi pamiętać i regularnym odchwaszczaniu. W uprawie pietruszki ważne jest prawidłowe nawadnianie. Roślina ta nie toleruje zarówno braku, jak i nadmiernej ilości wody. Jeżeli podłoże jest zbyt suche, korzenie pietruszki mogą być rozwidlone. Podmokłe podłoże przyczynia sę do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Pietruszkę należy nawozić kompostem.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozgrzewające leczo – najlepszy przepis
Rozgrzewające leczo – najlepszy przepis
Najlepszy obiad na chłodne dni? Oczywiście, że leczo. Ta popularna na Węgrzech potrawa znakomicie sprawdza się zwłaszcza jesienią oraz zimą.
Przyczyny i rodzaje uszkodzeń opon
Przyczyny i rodzaje uszkodzeń opon
Uszkodzenie opony w Twoim samochodzie może być bardzo problematyczne. Dowiedz się więc, jak jeździć bezpiecznie i uniknąć problemów z oponami oraz poznaj najczęstsze rodzaje i przyczyny uszkodzeń.
Jak wykorzystać produkty bezglutenowe do wypieku domowego chleba?
Jak wykorzystać produkty bezglutenowe do wypieku domowego chleba?
Przyjrzyj się bliżej produktom bezglutenowym i dowiedz się, jak w łatwy sposób możesz użyć ich do upieczenia zdrowego i smacznego chleba w domu.
Ostatnie wpisy