Polecamy
Jak skutecznie rozplanować wydatki świąteczne?
Organizacja

Jak skutecznie rozplanować wydatki świąteczne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czas świąt wiąże się ze spotkaniami z najbliższymi, obdarowywaniem się prezentami, jedzeniem przepysznych potraw, a także przystrajaniem choinek czy kompletowaniem nowej stylizacji, którą przyodziejemy podczas wigilijnej kolacji. Nie można też zapomnieć o świętowaniu Nowego Roku – rezerwacji hotelu, miejsca przy stoliku czy kupieniu jedzenia i alkoholu oraz kreacji. 

Ze względu na te rzeczy czas świąteczny jest nie tylko wspaniały i często pozostawia po sobie miłe wspomnienia, ale jest także drogi. Co robić, żeby finanse nie wymknęły się spod kontroli w szale świątecznych zakupów? 

Zanim zaczniesz wydawać pieniądze, zatrzymaj się na chwilę i ustal limit wydatków. Pomoże Ci to nie przekroczyć konkretnej sumy, która mogłaby być przeznaczona na inne rzeczy, na przykład paliwo, opłaty czy po prostu oszczędności. Dzięki temu unikniesz też tak skrajnych sytuacji, jak zaciąganie długów konsumpcyjnych, które zazwyczaj są wysoko oprocentowane i stanowią dodatkowe obciążenie dla domowego lub osobistego budżetu. Oprócz określania limitu możesz też obciąć niepotrzebne wydatki, które uwolnią dodatkowe środki, na przykład związane z kupowaniem porannej kawy, jeżdżeniem taksówkami czy poruszaniem się samochodem i wydawaniem pieniędzy na paliwo – oczywiście, jeśli jest to możliwe. 

Określ w realistyczny sposób swoje możliwości finansowe

Dobrze być realistą w kwestii dostępnego budżetu. Niekiedy nie trzeba wcale wydawać dużych sum, żeby zadowolić drugą osobę. Szczególnie jeśli chodzi o dorosłych, którzy są w stanie kupić sobie to, co jest im potrzebne lub bardzo się podoba. Mogą to być na przykład dobra książka, bilety na spektakl lub koncert ulubionych artystów.

Miej na uwadze, że Twoi przyjaciele i rodzina docenią sam gest. Niestety największe wydatki generują z reguły dzieci. Zabawki są jednymi z droższych produktów, które widnieją na półkach wystawowych. Dotyczy to również elektroniki czy innych rodzajów upominków dla najmłodszych. Realistyczne ustalenie Twoich możliwości finansowych ułatwi Ci nieprzekraczanie budżetu.

Skorzystaj z sezonowych promocji i przecen

Pierwszą okazją do kupna prezentów w atrakcyjnych cenach jest popularny Black Friday. W trakcie przecen można kupić produkty nawet o 50% taniej. Trzeba tylko mieć na uwadze, aby nie dać się ponieść emocjom i sprawdzić, jaką cenę artykuł miał wcześniej. 

Niestety sprzedający dokonują oszustw, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności stawki za produkt – wpisują znacznie wyższą wcześniejszą cenę, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Tym samym kupuje się prezenty w praktycznie niezmienionej cenie, myśląc, że korzysta się z wyjątkowej okazji.

Oprócz Black Friday można wykorzystać tygodniowy, dwutygodniowy okres przed samymi świętami. Wtedy jest druga tura dużych przecen. Warto szukać okazji nie tylko w sklepach online, ale także stacjonarnych. Można znaleźć wtedy korzystniejsze oferty i pojedyncze produkty w znacznie niższych cenach niż regularnie.

Dobrze też zrobić listę przed rozpoczęciem zamówień. W notatkach trzeba umieścić informacje o prezentach dla najbliższych i budżecie, którego nie chce się przekraczać. Pozwoli to uniknąć niekontrolowanych wydatków i rozporządzania pieniędzmi pod wpływem emocji.

Zdj. główne: Glenn Carstens-Peters/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przechowywać szaliki? Sprytny sposób!
Jak przechowywać szaliki? Sprytny sposób!
Zastanawiasz się jak uporządkować szaliki i apaszki w swojej garderobie? Oto prosty sposób na ich organizację.
Wynajmowanie mieszkania od właściciela – poradnik krok po kroku
Wynajmowanie mieszkania od właściciela – poradnik krok po kroku
Pierwszy raz wynajmujesz mieszkanie? Rozpoczynasz życie w innym miejscu? Sprawdź poradnik!
Praktyczny poradnik jak wybrać idealne biuro dla swojej firmy
Praktyczny poradnik jak wybrać idealne biuro dla swojej firmy
Odkryj skuteczne strategie i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać idealne biuro dla Twojej firmy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrana przestrzeń sprzyjała rozwojowi i sukcesowi Twojego biznesu.
Ostatnie wpisy