Polecamy
Jak dbać o materac?
Sprzątanie

Jak dbać o materac?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na dobry i zdrowy sen wpływa wiele czynników, w tym odpowiedni materac. Jak o niego dbać, aby służył nam latami?

Wysłużony, stary materac może przyczyniać się do tego, że rano będziemy się budzić niewyspani i sfrustrowani. Do tego mogą pojawić się bóle pleców itp. Dlatego bardzo ważne jest, by spać na dobrej jakości materacu, który będzie dopasowany do naszych potrzeb. Nie jest to mały wydatek, dlatego warto wiedzieć, jak o niego dbać, by służył nam przez wiele lat. 

Ważne jest wietrzenie materaca

Podstawą, o której mało kto wie, jest regularne wietrzenie materaca. Po co? Podczas tej czynności odparowuje się wilgoć. Do tego zaleca się też, by przynajmniej raz w tygodniu na pół godziny zdjąć prześcieradło. Niestety większość osób zdejmuje je tylko na chwilę i to w momencie wymiany na nowe. Eksperci zalecają, by np. na czas wyjazdów zdejmować z materacy pościel, by materac mógł się wentylować. Dzięki temu na dłużej zachowa świeżość. 

Materac należy regularnie odwracać

Kolejną, bardzo istotną kwestią jest odwracanie materaca. Jeśli nie będziemy tego robić systematycznie, pojawią się na nim wgłębienia, szczególnie w miejscach, w których najczęściej leżymy. Odwracanie materaca jest szczególnie ważne, jeśli mamy model kieszonkowy lub bonelowy. 

Materac też wymaga odkurzania

Odkurzamy dywan, ale materac już nie. To kolejny podstawowy błąd. Regularne usuwanie kurzu, okruchów i innych zabrudzeń wpływa na higienę materaca. Oczywiście nie ma konieczności, by robić to każdego dnia, ale zaleca się, by taki zabieg przeprowadzać średnio co 2 miesiące. 

Czy materac trzeba prać? Oczywiście!

Na dobrej jakości materacu powinna znajdować się instrukcja dotycząca prania. W przypadku modeli piankowych czy lateksowych wystarczy zdjąć pokrowiec i wrzucić go do pralki. Specjaliści są zgodni co do tego, że brak informacji o konieczności prania i tego, jak to zrobić, jest najczęściej dowodem na to, że materac jest słabej jakości – więc warto się upewnić, czy faktycznie tak nie jest jeszcze przed zakupem.

Przekłada chroni materac

Coraz większą popularnością cieszą się przekładki na materac. Są one niejako wsparciem materaca, chronią go przed zabrudzeniami i szybszym zużyciem. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu nakładki możemy cieszyć się dobrą kondycją materaca nawet kilka lat dłużej. Warto więc rozważyć ten zakup.

Nie pozwalajmy dzieciom skakać po łóżku

Wszystkie dzieciaki uwielbiają skakanie po łóżkach. Niestety ma to tragiczny wpływ na materac, który przez to znacznie szybciej się niszczy. Wówczas łatwo także o uszkodzenia. Nie zaleca się także chodzenia po materacu ani siedzenia na jego krawędziach.

Specjalne środki do czyszczenia

Zdarza się, że zachodzi konieczność usuwania jakichś plam czy zabrudzeń z materaca. Wówczas należy używać odpowiednich środków do tego przeznaczonych. Najczęściej producent umieszcza informację, jak można go czyścić. Silne detergenty mogą uszkodzić materac. 

Zdjęcie główne: Alena Shekhovtcova/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne oświetlenie do twojego akwarium?
Jak wybrać idealne oświetlenie do twojego akwarium?
Wybierając oświetlenie do akwarium, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W naszym artykule dowiesz się, jak dobrać idealne żarówki, jakie są typy oświetleń akwarystycznych i jakie rośliny będą się w nich najlepiej rozwijać.
Jak urządzić wynajmowane mieszkanie?
Jak urządzić wynajmowane mieszkanie?
Wynajmujesz mieszkanie? Przeczytaj, jak możesz je ciekawie urządzić za małe pieniądze.
Jak wybrać idealne mieszkanie do wynajęcia? Praktyczne wskazówki
Jak wybrać idealne mieszkanie do wynajęcia? Praktyczne wskazówki
Zastanawiasz się, jak znaleźć idealne mieszkanie na wynajem? Nasz artykuł zawiera praktyczne wskazówki i sprawdzone metody, które ułatwią Ci ten proces.
Ostatnie wpisy