Polecamy
Co należy wiedzieć o lutowaniu?
Majsterkowanie

Co należy wiedzieć o lutowaniu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Umiejętność lutowania może okazać się bardzo przydatna. Lutownicy możesz bowiem użyć zarówno do mniejszych, jak i większych prac. Na czym jednak polega lutowanie? Dowiedz się, jak dokładnie przebiega lutowanie oraz poznaj wszystkie jego rodzaje.

Jak przebiega proces lutowania?

Lutowanie to nic innego jak łączenie ze sobą dwóch metalowych elementów. Dobrze wykonane lutowanie, to gwarancja mocnego i trwałego połączenia. Jak jednak przebiega sam proces lutowania? Do lutowania używa się specjalnego sprzętu, jakim jest lutownica. Umożliwia ona połączenie dwóch metalowych elementów przy użyciu spoiwa. Tworzywo, za pomocą którego spaja się dwa elementy metalowe, posiada fizykochemiczne właściwości pierwiastków z grupy metali. Dzięki temu łączenie wygląda estetycznie i jest bardzo stabilne.

Jak wygląda lutowanie krok po kroku? W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić elementy, które chcesz połączyć. Następnie należy nagrzać części do temperatury o 30 – 50 stopni wyższej niż temperatura topnienia lutu. W następnej kolejności należy zaaplikować topnik i lut na krawędzie części, które mają być ze sobą połączone. Następnie należy poczekać na proces dyfuzji i wzajemnej adhezji, a na koniec schłodzić spoiwa do skrzepnięcia.

Jeśli szukasz dobrej jakości lutownicy, która umożliwi Ci połączenie dwóch dowolnych metalowych elementów, z pewnością pomoże Ci ją znaleźć sklep elektroniczny Botland.

Lutowanie miękkie a lutowanie twarde

Warto pamiętać, że możemy wyróżnić kilka różnych rodzajów lutowania. Do najpopularniejszych z nich należy lutowanie miękkie i lutowanie twarde. 

Zdecydowanie prostszą metodą, która polecenia jest domowym majsterkowiczom, jest lutowanie miękkie. Jeśli chodzi o skład lutu miękkiego, to jest to przede wszystkim cyna oraz bizmut, kadm lub antymon. Lutowanie miękkie można wykorzystać do łączenia przewodów elektrycznych, układów elektronicznych, naprawy rurociągów, uszczelniania dachów i rynien, a także obróbki blacharskiej.

Lutowanie twarde wymaga zaś profesjonalnego sprzętu oraz umiejętności, ponieważ odbywa się ono w temperaturze powyżej 450 stopni. Wykorzystuje się tutaj zazwyczaj lut z mieszanek srebra. Lutowanie twarde znajduje zastosowania przede wszystkim w przemyśle, a w szczególności w branży chłodniczej i motoryzacyjnej.

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie oświetlenie do kawalerki?
Jakie oświetlenie do kawalerki?
Projektujesz swoje mieszkanie i zastanawiasz się, jak je oświetlić? Nie zapomnij o tych szczegółach, które mogą całkowicie zmienić atmosferę Twojej kawalerki!
Do czego służy wiertarko-wkrętarka?
Do czego służy wiertarko-wkrętarka?
Chcesz zakupić wielofunkcyjne urządzenie do majsterkowania? Przeczytaj o wiertarko-wkrętarce.
Jak wybrać odpowiedni kamień naturalny do twojego domu: poradnik dla początkujących
Jak wybrać odpowiedni kamień naturalny do twojego domu: poradnik dla początkujących
Odkryj wskazówki ekspertów dotyczące wyboru idealnego kamienia naturalnego dla twojego domu - od marmuru po granit, dowiedz się, jakie są ich zalety i wpływie na wygląd i funkcjonalność twojej przestrzeni.
Ostatnie wpisy