Polecamy
Jak i czym palić w kominku?
Organizacja

Jak i czym palić w kominku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogień znajdujący się w kominku ma w sobie coś magicznego. Lubisz się w niego wpatrywać? Pewne jest, że kominek jest nie tylko praktyczny, ale też bardzo dekoracyjny. Czym jednak w nim palić? Czy poza tradycyjnym drewnem są jeszcze inne opcje? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go!

Ekogroszek

Ekogroszek to nowoczesne paliwo stałe o wysokiej kaloryczności oraz niskiej zawartości popiołu, siarki i wilgoci. Ma formę ziaren, które uzyskuje się w wyniku suszenia i zmielenia węgla kamiennego. Ekogroszek ma wyższą wartość opałową niż tradycyjny węgiel, a jego spalanie nie powoduje emisji dużej ilości szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla, tlenki azotu czy pyły. To sprawia, że jest bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska.

Przed użyciem ekogroszku w kominku upewnij się, czy jest on odpowiedni dla konkretnego typu kominka oraz czy spełnia normy ekologiczne. Nakładaj niewielkie porcje, pilnując by temperatura nie była zbyt wysoka. Regularnie usuwaj nagromadzony popiół. Ekogroszek pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Sprzedawany jest w kilkudziesięciokilogramowych paczkach.

Brykiet drzewny

Kolejnym rodzajem paliwa do kominka jest brykiet drzewny, który zyskuje coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania. W porównaniu z tradycyjnymi opałami, takimi jak drewno czy węgiel, brykiet drzewny daje więcej ciepła, więc możesz oszczędzić na kosztach ogrzewania. Jest też ekologiczny (powstaje z odpadów drzewnych, suchych trocin i wiórów) oraz czystszy (nie ma pyłu, popiołu ani innych zanieczyszczeń, nie emituje też szkodliwych dla środowiska substancji). Brykiet drzewny do kominka pozwala oszczędzić na kosztach ogrzewania.

Drewno kominkowe

Na koniec oczywiście nie mogło zabraknąć oczywistego paliwa. Mianowicie chodzi o drewno kominkowe. Najlepsze są twarde drewna liściaste (dąb, buk, jesion, klon, wiąz), natomiast iglaste (sosna czy świerk) mają mniejszą wartość opałową. Przy wyborze drewna kominkowego zwróć uwagę na jego wilgotność. Ta powinna wynosić poniżej 20 procent, a najlepiej poniżej 15 procent. Musisz mieć świadomość, że wilgotne drewno jest mniej wydajne w spalaniu i może prowadzić do powstawania szkodliwych substancji w komorze spalania. Co ważne, przechowuj je zawsze w suchym miejscu. Dobrze sezonować (leżakować) drzewo co najmniej pół roku, tak by zyskać pewność, że jest suche.

A zatem które paliwo do kominka wybierzesz? Przed podjęciem decyzji zapoznaj się nie tylko z instrukcją obsługi kominka, ale również producentów paliwa. W ten sposób będziesz wiedział, co możesz użyć, a czego nie. Powodzenia!

Zdj. główne: Stéphane Juban/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć magiczną atmosferę na tarasie za pomocą oświetlenia LED?
Jak stworzyć magiczną atmosferę na tarasie za pomocą oświetlenia LED?
Zdobądź porady jak zamienić zwykły taras w magiczne miejsce za pomocą światła LED. Poznaj techniki, rodzaje świateł i najlepsze pomysły na kreowanie atmosfery.
Fototapeta do jadalni – wprowadź świeżość i styl do swojego mieszkania
Fototapeta do jadalni – wprowadź świeżość i styl do swojego mieszkania
Fototapeta to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz nadać swojej jadalni nowy wygląd i atmosferę.
Regał – idealny mebel do oddzielenia przestrzeni w kawalerce
Regał – idealny mebel do oddzielenia przestrzeni w kawalerce
Mieszkasz w małej kawalerce ze współlokatorem i zastanawiasz się, jak dobrze zagospodarować przestrzeń? Chcesz podzielić sypialnię na dwie części? Dowiedz się, jak to zrobić!
Ostatnie wpisy