Polecamy
Czym wyczyścić kanapę tapicerowaną?
Sprzątanie

Czym wyczyścić kanapę tapicerowaną?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Meble tapicerowane należą do rzeczy trudnych do samodzielnego wyczyszczenia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym obejdziemy się bez pomocy fachowców. 

Utrzymanie mebli tapicerowanych w czystości jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza gdy w domu mieszkają dzieci i czworonogi. Wyczyszczenie tapicerki nie należy do najłatwiejszych zadań, ale jest możliwe dzięki użyciu specjalnych środków. 

Meble wykonane z tkanin obiciowych wymagają dokładnej i częstej pielęgnacji. Należy je często odkurzać, a pojawiające się plamy trzeba jak najszybciej usunąć za pomocą ściereczki z wodą. Chcąc uzyskać dodatkowy efekt i odświeżyć całe meble, po wyczyszczeniu tapicerki należy przetrzeć drewniane elementy czystą szmatką nasączoną preparatem do czyszczenia politury. Pozostawić go do odparowania, a na koniec przetrzeć umyte drewno olejem lnianym.   

Jak dbać o tapicerkę wykonaną ze skóry?

Skórzane meble są dodatkowo zabezpieczone za pomocą impregnatu, który niestety z czasem się ściera, zwłaszcza gdy wyposażenie jest często używane. Żywotność siedzisk ze skórzanym obiciem zależy w dużym stopniu od warunków panujących w pomieszczeniu. Negatywny wpływ na skórę ma wysoka temperatura, suche powietrze oraz słońce, które bezpośrednio pada na meble.

Jak wyczyścić kanapę tapicerowaną? Konserwacja mebli skórzanych dla ich dłuższej trwałości powinna odbywać się co najmniej 3 razy w roku. Do czyszczenia trzeba używać wyłącznie detergentów z odpowiednim przeznaczeniem.

Zaczynając konserwację, w pierwszej kolejności pozbądź się wszystkich zgromadzonych na skórze tłuszczów. W tym celu użyj wody z płynem do mycia naczyń lub odpowiedniego preparatu. Skórzaną tapicerkę czyść partiami, zaczynając od siedziska i okrężnymi ruchami nanoś wodę z płynem na meble. Gdy skończysz czyścić całą skórzaną powierzchnię, przetrzyj wilgotne miejsca starym ręcznikiem frotté lub innym miękkim materiałem. 

W jaki sposób czyścić meble tapicerowane wykonane z bawełny?

Meble tapicerowane pokryte materiałem bawełnianym zasługują na dokładną pielęgnację. Chcąc cieszyć się ich żywotnością jak najdłużej, czyść meble przy użyciu specjalnej pianki przeznaczonej do tapicerki. 

Zanim jednak zaczniesz mycie, upewnij się, że materiał dobrze na nią reaguje. W tym celu odkurz całą kanapę i przetrzyj pianką tapicerkę w mało widocznym miejscu. Następnie odczekaj godzinę i zbierz czystą ściereczką piankę, do momentu aż szmatka przestanie się brudzić. Jeżeli nie zauważysz żadnych niepokojących śladów, możesz w ten sam sposób wyczyścić wszystkie meble. Podczas nakładania preparatu należy jednak pamiętać, aby nie zamoczyć wypełnienia, czyli gąbki lub materaca. Jeżeli już do tego dojdzie, letnim strumieniem powietrza z suszarki do włosów jak najszybciej osusz to miejsce. 

Jak można wyczyścić kanapę tapicerowaną wykonaną z aksamitu i weluru?

Chcąc wyczyścić swoje meble tapicerowane materiałem takim jak welur lub aksamit, musisz się odpowiednio do tego przygotować. Podczas czyszczenia tapicerki aksamitnej zwróć uwagę na kierunek ułożenia włosia. 

Ten rodzaj materiału należy czyścić roztworem przygotowanym z 1 litra wody, na który przypadają 2 łyżki amoniaku. Przygotowaną mieszankę wcieraj delikatnie w aksamit i zostaw na około 1 godzinę. Następnie wyczesz miękką szczoteczką włosie, a sklejone kosmyki osusz suszarką do włosów.

W przypadku weluru najlepiej jest skorzystać z odpowiednich preparatów przeznaczonych do jego czyszczenia. Po wstępnym odkurzeniu tapicerki nałóż preparat czyszczący i zaczekaj, aż się wchłonie. Przy mniejszych plamach zajmuje to 1–2 godziny, natomiast przy większych zabrudzeniach 3–5 godzin.

Jak pozbyć się plam z herbaty, kawy lub wina? 

Na tapicerkach meblowych bardzo często spotkać można plamy po napojach, a najczęściej po winie, herbacie lub kawie. Nie są to plamy łatwe w usunięciu, jednak przy natychmiastowej reakcji można się ich szybko pozbyć. 

Najlepszym sposobem na ich usunięcie jest użycie roztworu kwasku cytrynowego i wody. Taką mieszankę szybko wetrzyj w plamę. Następnie dobrze jest ją przeprać proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie. Plamy powstałe z wina czerwonego mają dodatkowy sposób na ich pozbycie się. Mianowicie polej plamę białym winem wytrawnym, a następnie wodą. Po tym zabiegu wilgotne miejsce przetrzyj czystą ściereczką i wysusz. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
8 filmów dla singli, które musisz obejrzeć
8 filmów dla singli, które musisz obejrzeć
Zastanawiasz się, jaki film obejrzeć samotnie? Jesteś singlem i szukasz czegoś ciekawego i zabawnego do obejrzenia? W takim razie zapoznaj się z naszymi propozycjami.
Sypialnia dla singla – jak zaprojektować funkcjonalne miejsce odpoczynku
Sypialnia dla singla – jak zaprojektować funkcjonalne miejsce odpoczynku
Każdy powinien mieć swoją idealną sypialnię, która pozwala mu odpocząć i zrelaksować się po trudnym dniu. Projektowanie sypialni dla singla wymaga nieco innej strategii niż projektowanie sypialni dla pary lub rodziny. W tym artykule przedstawimy kilka porad, jak zaprojektować funkcjonalne i stylowe miejsce odpoczynku dla singla.
Xbox Game Pass Ultimate – czy warto?
Xbox Game Pass Ultimate – czy warto?
Czy warto skorzystać z Xbox Game Pass Ultimate? Oto krótkie omówienie usługi.
Ostatnie wpisy