Polecamy
Smarowanie łańcucha rowerowego krok po kroku
Majsterkowanie

Smarowanie łańcucha rowerowego krok po kroku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lato w pełni, więc nie pozostaje nam nic innego, jak wyciągnąć rower i wybrać się na wycieczkę. Ale uwaga! Sprzęt trzeba sprawdzić przed sezonem, a jednym z kroków jest między innymi smarowanie łańcucha. Nie zastanawiaj się, czy samodzielnie sobie z tym poradzisz, tylko skorzystaj z naszych wskazówek. Podpowiadamy, jak krok po kroku smarować łańcuch rowerowy!

Dlaczego smarowanie łańcucha rowerowego jest tak ważne?

Łańcuch to ważna część roweru, a już na pewno najbrudniejsza. Jeśli nie zadbamy o jego prawidłową konserwację i czyszczenie, zwiększymy zużycie przerzutek i osłabimy ich sprawność, a także zmniejszymy elastyczność jazdy. Nienaoliwiony łańcuch prowadzi do silniejszego tarcia, więc w efekcie mamy gorsze osiągi, pedały stają się sztywne i jest coraz ciężej jechać. Jeśli zatem chcemy czerpać przyjemność z jazdy na rowerze, nie możemy pominąć kroku, jakim jest smarowanie łańcucha.

Odpowiedni smar do roweru to podstawa – jaki jest najlepszy?

Zanim przejdziemy do smarowania łańcucha rowerowego, musimy przede wszystkim wybrać odpowiedni preparat. I tak okazuje się, że wybór jest naprawdę spory, choć głównie uzależniony od warunków pogodowych, w jakich zamierzasz jeździć. Możesz sięgnąć po smar uniwersalny, ale także po smar o wysokiej lepkości – do jazdy w porze deszczowej, gdzie narażony jest nie tylko na wilgoć, ale i błoto; bądź na smar o niskiej lepkości – do jazdy w kurzu i pyle, czyli w zdecydowanie suchych warunkach.

Czas na wyczyszczenie łańcucha przed smarowaniem

Smar już mamy, jednak przed jego aplikacją musimy dokładnie oczyścić łańcuch rowerowy. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Pierwszy to zdjęcie łańcucha i włożenie go na kilka godzin do pojemnika lub słoika z odtłuszczaczem. Ważne, by można było go szczelnie zamknąć i energicznie potrząsać, co sprawi, że zanieczyszczenia opadną na dno. 

Kolejny obejmuje mycie łańcucha pod ciśnieniem – specjalnym sprayem. – bądź maszynką do czyszczenia z obrotowymi szczoteczkami. Dobrze też sprawdza się ręczne usunięcie zabrudzeń szmatką z odtłuszczaczem. W roli szmatki sprawdzi się na przykład stary T-shirt. Nie zapominaj o oczyszczeniu także zębatek.

Po wszystkim musisz dokładnie wytrzeć całość do sucha – suchą ściereczką albo ręcznikiem papierowym.

Smarowanie łańcucha rowerowego – najważniejszy krok

Jeśli wykonałaś już powyższe czynności, czas na naoliwienie łańcucha rowerowego. Nie spiesz się z tym i oszczędnie smaruj połączenia ogniw. Wystarczy tak naprawdę jedna kropelka na każde z nich, bo im więcej, tym… gorzej i już po przejechaniu krótkiej trasy łańcuch będzie cały oblepiony. Ewentualny nadmiar smaru usuń po prostu szmatką.

To już wszystko! Nasmaruj łańcuch rowerowy i wskakuj na swoje dwa kółka!

Zdj. główne: Wayne Bishop/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 pomysły na potrawy z cukinii
3 pomysły na potrawy z cukinii
Szukasz pomysłu na szybki i zdrowy obiad z cukinii? Sprawdź nasze propozycje!
Znaczenie regularnego czyszczenia dachówek ceramicznych dla żywotności budynku
Znaczenie regularnego czyszczenia dachówek ceramicznych dla żywotności budynku
Dbaj o kondycję estetyki i żywotności Twojego budynku. Przeczytaj nasz artykuł i zrozum, dlaczego regularne czyszczenie dachówki ceramicznej jest tak ważne.
ABC mycia podłóg z drewna
ABC mycia podłóg z drewna
Masz w domu podłogę drewnianą? Zastanawiasz się jak o nią dbać? Zobacz jak myć podłogę drewnianą i jak ją pielęgnować.
Ostatnie wpisy