Polecamy
Czym wyczyścić przypalone żelazko?
Sprzątanie

Czym wyczyścić przypalone żelazko?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niejednokrotnie zdarza nam się przypalić żelazko. Istnieje jednak mnóstwo domowych sposobów na usunięcie zabrudzeń. Ponadto sposoby te są tanie, a produkty łatwo dostępne i z pewnością masz je w swojej szafce.

Ocet

Jeśli przypalone ślady są poważne, będziesz musiał być bardziej skuteczny w czyszczeniu. Podgrzej trochę octu i zanurz w nim miękką ściereczkę. Następnie delikatnie przetrzyj przypalone ślady. Na koniec wytrzyj spód żelazka szmatką zwilżoną czystą wodą.

Jeśli sam ocet nie usunie śladów, będziesz musiał wymieszać kilka łyżeczek soli kuchennej lub sody oczyszczonej z gorącym białym octem. Namocz czystą szmatkę w roztworze, a następnie wytrzyj stopę żelazka. Kontynuuj wycieranie, aż plamy znikną, a następnie przed schowaniem wyczyść spód żelazka czystym, wilgotnym ręcznikiem.

Płyn do prania

Jeśli Twoje żelazko ma nieprzywierającą stopę, możesz wyczyścić ślady niewielką ilością płynu do prania. Po prostu dodaj kroplę lub dwa detergentu do małej miski z ciepłą wodą. Następnie zanurz w roztworze czystą szmatkę i wytrzyj stopę. Na koniec osusz spód żelazka ręcznikiem. 

Płyn do mycia naczyń

Zdarzają się przypadki, kiedy ślady przypalenia pokrywają otwory wentylacyjne. Aby wyczyścić tego typu zanieczyszczenia, wymieszaj wodę i delikatny płyn do mycia naczyń. Zanurz waciki bawełniane w roztworze czyszczącym i przetrzyj przypaloną stopę oraz brudne otwory. Gdy plamy znikną, przetrzyj żelazko czystą szmatką.

Zmywacz do paznokci

Zmywacz do paznokci to świetny produkt do czyszczenia przypalonego żelazka. Najpierw należy przetestować metodę na niewielkiej części żelazka. Jeśli masz ptaki w domu, używaj tej metody tylko na zewnątrz. Wiele oparów jest dla nich niebezpiecznych lub śmiertelnych.

Pamiętaj, by zachować ostrożność w trakcie czyszczenia. W pomieszczeniach powinna być zapewniona odpowiednia wentylacja. Żelazko będzie bardzo ciepłe podczas czyszczenia. Uważaj, by się nie poparzyć i nie wdychać oparów, bowiem są toksyczne. Podgrzej żelazko tylko do najniższej temperatury. 

 1. Zanurz zwiniętą szmatkę w zmywaczu do paznokci.
 2. Ostrożnie potrzyj fragment spalonego miejsca.
 3. Po wyczyszczeniu całego żelazka zwilż szmatkę w czystej wodzie i wytrzyj spód. Można również rozłożyć wilgotną szmatkę na płasko i „wyprasować”, aby usunąć  resztki i ślady przypaleń.

Sok z cytryny i soda oczyszczona

Metoda ta jest o wiele mniej toksyczna niż powyższa, wykorzystująca zmywacz do paznokci. Sok z cytryny działa całkiem nieźle w usuwaniu przypaleń z żelazka. Kwas i delikatne działanie ścierne sody oczyszczonej sprawią, że żelazko będzie wyglądać jak nowe!

 1. Wyciśnij jedną cytrynę i dodaj tyle sody oczyszczonej, aby powstała pasta.
 2. Umieść pastę na zabrudzonych miejscach żelazka.
 3. Pozostaw na żelazku (zimnym) przez co najmniej 5 minut.
 4. Przetestuj po 5 minutach, aby sprawdzić, czy pasta usuwa plamę.
 5. Delikatnie pocieraj pastą, aż spód żelazka będzie czysty.
 6. Wytrzyj nadmiar pasty wilgotną szmatką i pozostaw żelazko do wyschnięcia.

Ocet i soda oczyszczona

Nie musisz specjalnie kupować cytryn, jeśli w szafce masz ocet. Upewnij się, że żelazko jest wyłączone, a płyta grzewcza jest zimna.

 1. Wymieszaj pół szklanki octu z połową szklanki wody.
 2. Złóż szmatkę lub wacik i zanurz ją w roztworze octu i wody.
 3. Dodaj odrobinę sody oczyszczonej do mokrego miejsca na szmatce (jest to Twój materiał ścierny) i delikatnie zacznij szorować plamy. Zastosuj ruch okrężny i delikatnie naciskaj. 
 4. Po prostu zetrzyj nadmiar wilgotną szmatką.

Zarówno ocet, jak i sok z cytryny reagują z sodą oczyszczoną, tworząc fantastyczny duet do usuwania plam. Ta kombinacja nie jest typową substancją chemiczną; jest nietoksyczna i działa świetnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak samodzielnie zrobić zaproszenia na urodziny?
Jak samodzielnie zrobić zaproszenia na urodziny?
Samodzielne wykonanie zaproszeń jest bardzo miłym akcentem dla gości. Przeczytaj najlepsze propozycje zaproszeń DIY.
Fototapeta do jadalni – wprowadź świeżość i styl do swojego mieszkania
Fototapeta do jadalni – wprowadź świeżość i styl do swojego mieszkania
Fototapeta to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz nadać swojej jadalni nowy wygląd i atmosferę.
Jak wybrać idealne donice do ogrodu i domu?
Jak wybrać idealne donice do ogrodu i domu?
Podpowiadamy, jakie donice najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie i domu. Odkryj różne typy donic, dowiedz się, na co zwracać uwagę przy ich wyborze i jakie rośliny do nich pasują.
Ostatnie wpisy