Polecamy
7 patentów na szybkie i przyjemne sprzątanie domu
Sprzątanie

7 patentów na szybkie i przyjemne sprzątanie domu

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Jednak trzeba regularnie sprzątać, aby utrzymać porządek w domu. Chcesz wiedzieć, jak ułatwić sobie tę czynność? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się o siedmiu trikach ułatwiających sprzątanie. 

1. Wybierz konkretny dzień na sprzątanie

Często masz problem z tym, by określić, w jaki dzień chcesz sprzątać? Trudno jest Ci się zmotywować do wykonania tego obowiązku? Jeśli tak, to wybierz jeden konkretny dzień tygodnia, w którym co tydzień będziesz sprzątać. To może być piątek lub sobota. Wszystko zależy do Ciebie i od tego, w którym dniu masz najwięcej czasu na ogarnięcie przestrzeni wokół siebie. Jeśli każdego dnia jesteś zajęta lub nie chcesz całego weekendu poświęcić na wycieranie kurzy i ścieranie podłóg, to możesz sprzątanie podzielić na dwa dni. Kilka pomieszczeń ogarnij w środku tygodnia, a kolejne w weekend. 

>> Zobacz też: Akcesoria do sprzątania – Twój niezbędnik!

2. Zacznij od ścierania kurzy od góry

Wydaje Ci się, że sprzątanie nie ma końca? Kiedy wycierasz kurz, brud pojawia się na podłodze, a gdy zaczynasz odkurzać, wszystko znowu ląduje na meblach? W takim razie zabierasz się do tego nie od tej strony, co trzeba. Warto wiedzieć, że sprzątanie powinno zaczynać się od górnej części. Zacznij ścierać kurze w najwyższym punkcie w pomieszczeniu, a następnie przechodź coraz niżej. Na samym końcu odkurzaj podłogi i dywany – pamiętaj, by w tym czasie otworzyć okna w domu. Dzięki temu drobinki kurzu, które będą unosić się w powietrzu, nie osiądą na meblach. 

3. Najpierw sprzątaj na sucho potem na mokro

Skuteczne sprzątanie rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest to, że trzeba zacząć sprzątać na sucho i dopiero potem przejść do sprzątania na mokro. To w praktyce oznacza, że ze wszystkich powierzchni w domu najpierw trzeba usunąć kurz i suche zabrudzenia. Jeśli skończysz, możesz przejść do oczyszczania tych samych powierzchni na mokro. Jeśli zaczniemy od sprzątania na mokro, na meblach i podłodze powstanie warstwa mokrego kurzu. W ten sposób możesz dołożyć sobie jeszcze więcej pracy, a przecież nie na tym Ci zależy.

4. Kamień i trudne zabrudzenia usuwaj naturalnymi środkami czystości

Masz problem ze znalezieniem wysokiej jakości środków czystości, które są skuteczne, a jednocześnie dostępne w atrakcyjnych cenach? Masz w swoim domu środki, które dobrze się sprawdzają, ale są bardzo silne i podrażniają skórę? Warto wiedzieć, że istnieją środki, które są łagodne, a równocześnie niezwykle skuteczne. Dodatkowo można je zrobić samodzielnie. Często wykorzystywane są:

  • soda oczyszczona,
  • kwasek cytrynowy. 

To składniki, które są bardzo tanie, a można je wykorzystać do usuwania trudnych zabrudzeń i kamienia. Wystarczy połączyć je z odrobiną wody, a następnie nałożyć na zabrudzoną powierzchnię.

5. Okna i szyby myj octem

Zastanawiasz się, jak myć okna i szyby w domu, by na ich powierzchni nie zostały smugi? Trzeba trzymać się dwóch zasad. Ważne jakim płynem myjesz okna. Najlepiej zrobić płyn samodzielnie w domu. Do ciepłej wody należy dodać jedną szklankę octu, a do tego dodać kilka kropel gliceryny. Jeśli składniki są ze sobą dobrze połączone, można je przelać do butelki ze spryskiwaczem, a następnie aplikować na szybę. Drugą zasadą jest używanie odpowiedniej ściereczki do czyszczenia szkła. Idealnie sprawdzać się będą bawełniane ściereczki, jeśli jednak nie masz ich w domu, możesz wybrać starą bluzkę lub koszulkę.

6. Proste i skuteczne czyszczenie fug 

Fugi w łazienkach i kuchni są często pomijane podczas sprzątania. Niestety w tych miejscach najczęściej są trudne do usunięcia zabrudzenia, takie jak kamień, resztki oleju i kosmetyków. Jeśli fugi nie są czyszczone regularnie, to z czasem staną się czarne lub żółte, przez co będą wyglądać nieestetycznie. Do czyszczenia fug warto użyć sody oczyszczonej. Pojawia się pytanie, w jaki sposób docierać do tak trudno dostępnych miejsc? Do tego doskonale sprawdzi się stara szczoteczka do zębów. Dzięki jej włoskom możesz wyczyścić nawet najmniejsze powierzchnie mebli i podłóg.

7. Sprzątanie mebli – jak to zrobić prawidłowo?

Meble to jedne z najczęściej użytkowanych elementów wyposażenia każdego domu. Gromadzą się na nich zabrudzenia, a także kurz. Chcąc je dokładnie wyczyścić, należy zastanowić się, jak to robić i jakich produktów używać, by nie zniszczyć ich powierzchni. Doskonale sprawdzają się środki czystości, które są dedykowane do drewnianych mebli. W ich składzie nie ma chemicznych dodatków, które mogłyby negatywnie wpływać na wygląd i jakość drewna. Jednak domowe środki, takie jak zmielone ziarna kawy sprawdzają się równie dobrze. Dodatkowo sprawiają, że drewno nie traci swojego koloru i blasku.

Stosując wyżej wymienione pateny na szybkie i przyjemne sprzątanie, można zadbać o porządek w domu. Dodatkowo są to triki, które pozwalają na dużą oszczędność czasu i pieniędzy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*