Polecamy
Co zrobić, żeby uniknąć moli kuchennych?
Sprzątanie

Co zrobić, żeby uniknąć moli kuchennych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mole kuchenne nie są najprzyjemniejszymi owadami. Ich usunięcie jest stosunkowo trudne, dlatego lepiej jest im zapobiegać. Znamy kilka niezawodnych sposobów, by uniknąć mklików i przezierek.

Czym są mole kuchenne?

Znane w Polsce mole kuchenne to przede wszystkim mklik mączny i przezierka prosowianka. Pierwsze z nich są brązowo-szare, a rozpiętość ich skrzydeł sięga 2,5 cm. Przezierki to zaś jasnobrązowe owady, których szerokość wynosi od 25 do 37 mm. Oba gatunki nieco przypominają małe ćmy. Pokarm moli kuchennych stanowią przede wszystkim ziarna, mąki, kasze i cukier. To właśnie w tych produktach rozwijają się też ich larwy. Sypka, sucha żywność sprzyja też ich rozmnażaniu.

Owady te uaktywniają się przede wszystkim po zmroku. Wgryzają się w nasze produkty, nierzadko roznosząc grzyby pleśniowe i drobnoustroje. Znajdziemy je we wspomnianych wcześniej ziarnach, mąkach, kaszach, a nawet orzechach. Jeśli w pojemnikach zauważymy delikatne pajęczyny i posklejane, jasne grudki, możemy spodziewać się niechcianych gości.

Dzięki temu ich unikniesz

Zacznij od tego…

Unikanie moli kuchennych powinno zacząć się już od półek sklepowych. Wybieraj tylko produkty wysokiej jakości, które wyglądają świeżo i są dobrze zabezpieczone. W innym przypadku narazisz się na przyniesienie do domu mklików lub przezierek.

Staraj się też przeglądać zakupy przed schowaniem ich do szafki. Zobacz czy nie mają dziurek i czy w środku nie pojawiły się pajęczynki. Może się też zdarzyć, że owady trafią do Twojej kuchni przez otwarte okno. Warto jest więc zamontować moskitiery o drobnych oczkach.

Mole nie lubią intensywnych zapachów

Innym sposobem ochrony przed molami jest stosowanie olejków eterycznych. Świetnie sprawdzą się do tego lawendowe, eukaliptusowe i goździkowe zapachy. Po zmieszaniu ich w atomizerze wystarczy co jakiś czas spryskiwać wnętrza szafek. Łatwiejszą opcją jest umieszczanie na półkach liści laurowych i wysuszonych skórek cytrusów. Przydadzą się także inne przyprawy, takie jak ziele angielskie, goździki czy wanilia.

Zabezpiecz się przed owadami w kilku krokach

Jeśli chcesz się upewnić, że mole nie dostaną się do Twojej żywności, możesz dokupić szklane pojemniki. Przesyp do nich mąkę, kaszę i inne narażone produkty. Owady nie przegryzą się przez tak twardy materiał. Będą też miały problem z przejściem przez dobrze uszczelnioną pokrywkę.

Ponadto ważne jest dbanie o ogólną czystość kuchni. Dobrze jest ją regularnie wietrzyć i odkurzać. Należy też pamiętać, by często czyścić szafki, sprawdzając jednocześnie stan wszystkich produktów.

Zalęgły się u mnie mole kuchenne – co robić?

Na początek postaraj się dowiedzieć, w jakim produkcie zalęgły się mole. Jeśli zauważysz pajęczynki w którymś z opakowań, postaraj się je owinąć i jak najszybciej wyrzucić je do kontenera. Profilaktycznie możesz też sprawdzić czy inne, pobliskie produkty, także nie stały się siedliskiem owadów. Następnie dokładnie umyj szafkę, zwracając szczególną uwagę na rogi i szczeliny. Najlepiej sprawdzi się do tego woda z octem lub mydłem. Dobrze jest też wysuszyć półki suszarką do włosów, gdyż mole kuchenne źle znoszą wysokiej temperatury. Na koniec możesz przykleić w kuchni specjalne feromonowe plastry. Te kleiste pułapki pozwolą Ci pozbyć się reszty nieproszonych gości.

Zdj. główne: Emiko May/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Meble i gadżety, które wpasują się w małą kuchnię
Meble i gadżety, które wpasują się w małą kuchnię
Jak najlepiej zaprojektować przestrzeń małej kuchni i co w niej zmieścić? W tym artykule podpowiemy, jakie meble oraz gadżety wpasują się w niewielką kuchnię.
Jak wybrać kawy dobrej jakości?
Jak wybrać kawy dobrej jakości?
ochasz kawę? A może dopiero zaczynasz ją pić? Zobacz, jak wybrać najlepszej jakości ziarna, by napar z nich był smaczny i skutecznie pobudzał.
Antyki – pomysł na aranżację mieszkania
Antyki – pomysł na aranżację mieszkania
Dowiedz się, jak zaaranżować mieszkanie, wykorzystując do tego antyki.
Ostatnie wpisy