Polecamy
Zastawa stołowa do nowego mieszkania – co się przyda?
Urządzanie

Zastawa stołowa do nowego mieszkania – co się przyda?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zanim zaczniesz robić zakupy, zdecyduj, ile elementów chcesz nabyć i ile chcesz wydać pieniędzy. Zalecane jest od czterech do sześciu nakryć w dwuosobowym gospodarstwie domowym i od ośmiu do dwunastu nakryć w cztero lub pięcioosobowym gospodarstwie. 

Naczynia stołowe mogą kosztować od kilkudziesięciu złotych za sztukę do setek złotych za pięcioczęściowy zestaw wysokiej jakości porcelany, w zależności od jakości. Czasami zastawy są tańsze w komplecie, więc pamiętaj, aby sprawdzić dostępne opcje. Możesz znaleźć przyzwoite, dobrej jakości zestawy za ok. 200-300 zł. Należy pamiętać, że większość sprzedawców obniża cenę poszczególnych nakryć przy zakupie więcej niż jednego elementu.

Generalnie preferowane są zestawy otwarte, ponieważ zapewniają one elastyczność w wybieraniu elementów, na przykład możesz dobrać talerze na sztuki. Możesz wymienić pojedynczy wyszczerbiony lub pęknięty talerz bez potrzeby kupowania kolejnego kompletnego nakrycia.

Koszty i elementy

Nakrycia zazwyczaj składają się z trzech, czterech lub pięciu elementów. Wiele nakryć jest również dostępnych w stanie otwartym, a niektóre kolekcje zawierają dodatkowe komponenty sprzedawane osobno. Niektórzy sprzedawcy detaliczni obniżają cenę zastawy stołowej przy zakupie pełnego nakrycia, więc jest to często mniej kosztowne niż kupowanie poszczególnych elementów w opcji zastawy otwartej. Każdy producent inaczej tworzy kolekcje, więc przed zakupem dokładnie sprawdź, co znajduje się w każdym zestawie i wybierz taki, który pasuje do Twojego stylu życia. Innymi słowy, nie kupuj zastawy stołowej z miskami na zupę, jeśli ich nie używasz.

Zestawy naczyń obiadowych są bardzo przystępne cenowo – wiele z nich kosztuje mniej niż 400 zł za zestaw 16-częściowy. Jednak bez opcji zastawy otwartej wymiana elementów będzie trudna: jeśli talerz się zepsuje, musisz kupić kolejny cały zestaw, aby otrzymać nowy. 

Jeśli chodzi o zastawę stołową, zawsze dostajesz to, za co płacisz, więc warto zainwestować więcej, jeśli możesz. Nie musisz jednak kupować od razu wszystkich elementów. Jeśli zestaw jest drogi, możesz kupować tylko kilka sztuk dopóki nie zdobędziesz pełnego zestawu. Możesz także strategicznie dokonywać zakupów i czekać na wyprzedaże świąteczne.

Waga

Naczynia stołowe mają różną wagę, dlatego zalecane jest posługiwanie się zestawami próbek, aby zorientować się, co lubisz najbardziej. Dobrym pomysłem jest również podniesienie stosu talerzy lub misek, aby zobaczyć, jak ciężkie będą podczas wyjmowania ich z szafki. Pamiętaj, że cięższe naczynia stołowe niekoniecznie są wyższej jakości lub są trwalsze. Porcelana kostna jest lekka i lekko prześwitująca, gdy trzymasz ją pod światło, ale jest tak samo trwała jak grubsza porcelana lub kamionka.

Rozważ rozmiar i kształt każdego elementu

Przeglądając zestawy w sklepie, zwróć także uwagę na rozmiar i kształt każdego przedmiotu. Wybierz elementy, które mają odpowiedni rozmiar i kształt do Twoich nawyków żywieniowych i miejsca w szafce.

Przed zakupem zastawy stołowej porównaj ją z innymi elementami, aby upewnić się, że proporcje są zgodne (warto przynieść sztućce do sklepu). Jeśli Twoje talerze przyćmiewają widelce i noże lub odwrotnie, mogą stworzyć dziwnie wyglądające ustawienie. Zmierz również miejsce w szafce, aby upewnić się, że zmieści się do niej zastawa stołowa. 

Jeśli nie masz dwóch kompletów zastawy stołowej – jednego swobodnego i jednego formalnego – spróbuj znaleźć jeden styl, który będzie pasował na każdą okazję. Powinien być wystarczająco wytrzymały do ​​codziennego użytku, ale też wystarczająco okazały do różnych rozrywek. Zestawy z dekoracyjnymi wzorami mogą być ekscytujące, ale z czasem jest też bardziej prawdopodobne, że staną się przestarzałe. Z tego powodu zalecany jest wybór zastawy stołowej o klasycznym wyglądzie, wolnym od ruchliwych wzorów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrobić gofry bez laktozy i glutenu?
Jak zrobić gofry bez laktozy i glutenu?
Jak zrobić gofry bez laktozy i glutenu? Podrzucamy kilka przepisów na słodko i wytrawnie, z wykorzystaniem różnych mąk.
Jak efektywnie planować i aranżować obszary zielone w swoim ogrodzie
Jak efektywnie planować i aranżować obszary zielone w swoim ogrodzie
Odkryj tajniki efektywnej planistyki i aranżacji obszarów zielonych do tworzenia zachwycających oaz w ogrodzie. Przeczytaj i zainwestuj w bioprzestrzeń swojego domu.
Jak wybrać idealne donice do ogrodu i domu?
Jak wybrać idealne donice do ogrodu i domu?
Podpowiadamy, jakie donice najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie i domu. Odkryj różne typy donic, dowiedz się, na co zwracać uwagę przy ich wyborze i jakie rośliny do nich pasują.
Ostatnie wpisy