Polecamy
Jakie badania warto wykonać regularnie?
Inspiracje

Jakie badania warto wykonać regularnie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Warto monitorować swoje zdrowie i dbać o systematyczność badań. Regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć objawy choroby i odpowiednio wcześnie zacząć leczenie. Przeczytaj, na jakie wizyty kontrolne dobrze jest umówić się już dziś.

Badania, o których każdy powinien pamiętać

Dzięki regularnym badaniom można na wczesnym etapie wykryć niepokojące objawy, które mogłyby prowadzić do poważnego schorzenia. Badania profilaktyczne można wykonywać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnej opieki medycznej. Jest to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie, jednak statystyki pokazują, że Polacy badają się za rzadko. Najczęściej nie mają świadomości, że należy to robić albo zasłaniają się brakiem czasu, ceną badań czy lękiem przed wykryciem jakiejś choroby. Jednak życie w nieświadomości nie sprawi, że schorzenie zniknie, a zaniedbania zdrowotne mogą w przyszłości być źródłem cierpienia i dużych wydatków na leczenie.

Coroczny przegląd znamion i zmian skórnych

Wiele osób zapomina o corocznej kontroli u dermatologa pod kątem wykrycia niebezpiecznych zmian skórnych. Warto umówić się na wizytę, aby lekarz odróżnił zmiany łagodne od nowotworowych. W przypadku czerniaka szybka diagnoza i natychmiastowe wdrożenie leczenia daje wysoką szansę na całkowite wyleczenie. Należy pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest używanie kremu ochronnego przed promieniowaniem UV nie tylko latem, ale przez cały rok. Poza tym nawet wodoodporne kremy UV potrafią się ścierać i szybko usuwać z powierzchni skóry, dlatego ważna jest odpowiednio częsta ponowna aplikacja kosmetyku i ograniczenie ekspozycji na słońce.

Przegląd stomatologiczny

Najlepiej, aby kontrolna wizyta u dentysty odbywała się raz na pół roku, ale w przypadku dzieci zalecane są częstsze wizyty ze względu na większą skłonność do próchnicy. Oprócz przeglądu dentysta może zlecić również wykonanie zdjęcia pantomograficznego, pomocnego w określeniu stanu zębów i kości szczęki, co umożliwia lepsze dopasowanie planu leczenia stomatologicznego. W przypadku higieny zębów warto także regularnie usuwać kamień nazębny i osad u higienisty. Zabieg może obejmować też instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej oraz fluoryzację zębów. Wskazany jest odstęp przynajmniej półroczny odstęp między kolejnymi zabiegami. Profesjonalny gabinet stomatologiczny, taki jak https://ladentica.pl/, dopasuje profilaktykę i leczenie zębów do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Morfologia i badanie moczu

Podstawowa morfologia i badanie moczu powinno się wykonywać regularnie, gdyż mogą one stanowić punkt wyjścia do diagnostyki wielu schorzeń lub być sygnałem stanu zapalnego czy infekcji. W ramach badań krwi warto zmierzyć poziom glukozy, a także wykonać lipidogram weryfikujący poziom cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Dobrze, aby osoby będące na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej wykonały także badania poziomu żelaza i witamin we krwi. Przy okazji morfologii można zbadać też poziom TSH, czyli hormonów tarczycy. Wskazane wyżej badania krwi powinno wykonywać się na czczo.

Profilaktyka kardiologiczna

Regularne kontrole profilaktyczne u kardiologa pozwalają ocenić kondycję serca i wykryć ewentualne choroby. Pierwsza wizyta profilaktyczna powinna powinna mieć miejsce ok. 30 roku życia, jeśli wszystko jest w porządku. W przypadku nawracających duszności, odczuwalnych zmian w rytmie serca czy bólu lub ucisku w klatce piersiowej, wizyta jest konieczna. Warto wybrać się do zaufanego i doświadczonego lekarza. Na stronie: http://magdalena-drozdz-klimczyk.pl/ możesz umówić się na konsultację do specjalistki w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pavel Danilyuk

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nowoczesne metody ocieplania poddaszy wpływają na efektywność energetyczną domu?
Jak nowoczesne metody ocieplania poddaszy wpływają na efektywność energetyczną domu?
Przeanalizuj korzyści wynikające z nowoczesnych metod ocieplenia poddaszy i ich wpływ na efektywność energetyczną domu. Dowiedz się, jak właściwe ocieplenie może zredukować rachunki za energię.
Czy możliwe jest sprawdzenie statusu nieruchomości tylko na podstawie numeru działki?
Czy możliwe jest sprawdzenie statusu nieruchomości tylko na podstawie numeru działki?
Czy można sprawdzić status nieruchomości wykorzystując jedynie numer działki? Dowiedz się więcej o możliwościach i ograniczeniach takiego poszukiwania w naszym najnowszym artykule.
Jaki stolik na balkon wybrać?
Jaki stolik na balkon wybrać?
Zastanawiasz się, jaki stolik będzie odpowiedni na twój balkon? Sprawdź nasze propozycje!
Ostatnie wpisy