Polecamy
Najczęstsze usterki w samochodach
Majsterkowanie

Najczęstsze usterki w samochodach

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Które części w samochodach psują się najczęściej? Z pewnością każdy kierowca miał jakąś usterkę w swoim pojeździe. Okazuje się jednak, że niektórym awariom można zapobiec poprzez częste serwisowanie lub wymianę danej części zawczasu. Na co szczególnie zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Dlaczego warto znać typowe awarie w samochodzie?

Warto wiedzieć, jakie awarie w samochodzie pojawiają się najczęściej bez względu na model i markę. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na które podzespoły najbardziej uważać. Szczególnie wyczuleni powinni być właściciele samochodów używanych. Na co szczególnie zwracać uwagę?

Psująca się klimatyzacja

Współczesne systemy odpowiadające za klimatyzację w samochodzie są dosyć skomplikowane. Już z tego powodu bywają narażone na powstawanie usterek. Dodatkowa trudność polega na tym, że jej wadliwe funkcjonowanie stosunkowo łatwo jest ukryć przed osobą kupującą. Może chodzić np. o samoczynne włączanie się, częste są też problemy z regulowaniem temperatury. Bardzo częstym problemem jest brak właściwej higieny filtrów – wówczas klimatyzacja może być zagrzybiona, co będzie powodowało powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Koszty naprawy wahają się od kilkuset, do kilku tysięcy złotych.

Usterki silnika

Jeśli chodzi o bardzo poważne awarie, to wciąż najwięcej problemów kierowcy miewają z silnikiem. Trudności są tutaj tak duże z dwóch powodów: przede wszystkim możemy mieć  do czynienia z usterkami różnych części, ale także drobny problem łatwo może przeistoczyć się w bardzo kosztowną awarię. Najczęściej chodzi o:

  • problemy natury mechanicznej, gdzie dochodzi do zatarcia tłoku lub łożyska, ale też pęknięcia pierścienia tłokowego;
  • kłopoty z turbosprężarką;
  • niewłaściwe działanie układów smarowania;
  • trudności z częściami zaliczanymi w skład elektroniki np. ze sterownikami lub czujnikami;
  • uszkodzenie głowicy. 

Problemy z oponami

Opony odpowiadają przede wszystkim za właściwą przyczepność do nawierzchni. Ich znaczenie dla bezpiecznej jazdy jest więc nieocenione. Wystawione na ciągłe tarcia, mogą się dość łatwo uszkodzić. Do częstych przyczyn awarii związanych z oponami i ich funkcjonowaniem można zaliczyć zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w ich wnętrzu, przesadne obciążenia lub niedopasowanie felgi do samochodu. Zdarza się wreszcie, że w toku użytkowania dochodzi np. do jej przecięcia czy poważnego uszkodzenia.   

Akumulator

Problemy z akumulatorem najczęściej pojawiają się przy niskich temperaturach, ale nie jest to reguła. Po prostu przy dużym mrozie akumulator może się dość łatwo i niespodziewanie rozładować. Problemy wieszczy też niedostateczny poziom elektrolitów czy zaniedbania, takie jak choćby zardzewiałe zaciski. Na problemy narażamy się wreszcie wówczas, gdy do naszego samochodu dobrany został niewłaściwy typ akumulatora.  

Wspomaganie układu kierowniczego

Obecnie stanowi standardowe wyposażenie auta, które ma jednak tendencję do psucia się. Problem jest bolesny zwłaszcza w autach nowszej generacji, gdzie występują układy elektrohydrauliczne. Ich awaria może nas słono kosztować. W przypadku tego układu powinny nas zaalarmować symptomy, takie jak zgrzyty, problemy przy skręcaniu i manewrach.  

Awarie szyb

Odbijające się od auta kamyki mogą prowadzić do niewielkich zarysowań i mikropęknięć w szybach. Niestety, te drobne usterki bywają bagatelizowane przez kierowców. W toku normalnego użytkowania ich występowanie faktycznie bywa niezauważalne. Problem powstaje wtedy, gdy dochodzi do stłuczki. Lepiej więc zadbać o to wcześniej i dokonać napraw w warsztacie.     

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdrowa dieta na 10 dni – składniki, o których trzeba pamiętać
Zdrowa dieta na 10 dni – składniki, o których trzeba pamiętać
Chcesz zaplanować zdrową dietę? Sprawdź, jakie produkty powinny się w niej znaleźć, abyś dostarczał swojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze.
Jak regularne czyszczenie basenu za pomocą odkurzacza wpływa na jakość wody i bezpieczeństwo użytkowników?
Jak regularne czyszczenie basenu za pomocą odkurzacza wpływa na jakość wody i bezpieczeństwo użytkowników?
Dowiedz się, jak regularne czyszczenie basenu odkurzaczem wpływa na bezpieczeństwo użytkowników i jakość wody. Znajdź najlepsze praktyki i wskazówki ekspertów.
Na co powinieneś zwracać uwagę przy wyborze potencjometru?
Na co powinieneś zwracać uwagę przy wyborze potencjometru?
Potencjometry są uniwersalnymi elementami elektronicznymi, umożliwiającymi regulację oporu w obwodach elektrycznych. Mogą być wykorzystywane do wielu zastosowań, takich jak regulacja głośności, jasności ekranów, sterowanie silnikami i w instrumentach muzycznych. Przy wyborze odpowiedniego potencjometru należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak wartość oporu, typ potencjometru, moc i typ montażu.
Ostatnie wpisy