Polecamy
Kredyt hipoteczny dla singla – co warto wiedzieć?
Życie singla

Kredyt hipoteczny dla singla – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kredyt hipoteczny to poważna decyzja, szczególnie jeśli jest podejmowana tylko przez jedną osobę. Co warto o nim wiedzieć, zanim zapadnie ostateczna decyzja?

Niektórzy myślą, że kredyt hipoteczny dla singla to coś, co w ogóle nie istnieje. Przecież małżeństwa mają takie trudności, by dostać pożyczkę w banku! To jest jednak mit, że osoby samotne nie mają na nią szans. Jeśli mają zdolność kredytową i wkład własny, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dostali kredyt mieszkaniowy. Tak naprawdę stan cywilny kredytobiorcy nie ma nic do rzeczy.

Warunki i koszty kredytu dla singla

Osoba, która stara się samodzielnie o kredyt, musi mieć świadomość, że powinna spełnić takie same warunki jak para. Banki nie mają żadnych specjalnych ofert dla osób samotnych. Dlatego chcąc wziąć pożyczkę, trzeba wykazać, że będziemy w stanie samodzielnie spłacać raty.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że kredyt brany w pojedynkę jest znacznie ryzykowniejszym rozwiązaniem, niż branie go wspólnie z partnerem lub partnerką. W przypadku pary kwestia spłaty raty kredytu należy do dwóch osób, więc gdyby np. jedna z nich straciła pracę, to należność może regulować druga. Bank musi więc bardziej się zabezpieczać, w związku z tym może nałożyć na singla większe obostrzenia. O ile nie ma prawa nałożyć na niego wyższej prowizji bądź odsetek, to większość wymaga np. obowiązkowego ubezpieczenia na życie i to zazwyczaj tego droższego. 

Chodzi o to, by w razie śmierci kredytobiorcy, polisa pokryła zadłużenie. W przypadku par jest to rzadko wymagane, bo ryzyko śmierci dwóch osób jest dużo niższe. I chociaż prawnie nie może być mowy o obowiązku wykupienia ubezpieczenia, to jednak często od niego zależy to, czy bank zgodzi się udzielić kredytu czy też nie.

Bank dokładnie przeanalizuje przychody 

Zanim singiel dostanie kredyt hipoteczny, musi mieć świadomość, że zostanie dokładnie prześwietlony przez bank. Sprawdzana i przeanalizowana będzie wysokość jego przychodów, zobowiązań oraz najpotrzebniejszych wydatków. W przypadku osób samotnych często jest tak, że mają niższe przychody a wyższe koszty niż w przypadku par, gdzie dwie osoby pracują.

O tym warto pamiętać

Starając się o kredyt, zawsze warto zapoznać się z ofertami różnych banków. To ważne, bo różnica w odsetkach może wynosić nawet kilkadziesiąt tys. zł. Przed podpisaniem umowy zawsze trzeba bardzo dokładnie przeczytać wszystkie zapisy i jeśli coś jest niezrozumiałe – warto zapytać przedstawiciela banku czy prawnika, by później nie mieć problemów. Eksperci zalecają także, by sprawdzać, czy jest opcja czasowego zawieszenia spłaty rat kredytu np. w przypadku utraty pracy lub spłacenia pożyczki szybciej, jeśli przybędzie nam gotówki. 

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, dlatego trzeba też wyliczyć, czy budżet będzie się spinał podczas spłaty. Zawsze trzeba zostawiać kilkaset złotych zapasu np. na nieprzewidziane wydatki.

Zdj. główne: Mediamodifier/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowoczesne rozwiązanie dla skutecznej prezentacji i organizacji
Nowoczesne rozwiązanie dla skutecznej prezentacji i organizacji
Standy z plexi są wszechstronnym i nowoczesnym narzędziem wykorzystywanym w wielu dziedzinach, takich jak handel, wystawy, prezentacje i organizacja przestrzeni.
Poradnik, jak zakupić siedzisko do kuchni czy powierzchni barowej
Zastanawiasz się, które siedzisko będzie najodpowiedniejsze dla Twojej przestrzeni? Sprawdź nasz obszerny poradnik o wyborze idealnych krzeseł do kuchni i strefy barowej.
Co kupić mamie na urodziny?
Co kupić mamie na urodziny?
Nie masz pomysłu na urodzinowy prezent dla mamy? Przychodzimy z pomocą! Poznaj kilka naszych sprawdzonych pomysłów.
Ostatnie wpisy