Polecamy
Najlepsze sposoby na pokonanie stresu
Inspiracje

Najlepsze sposoby na pokonanie stresu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sytuacje stresowe towarzyszą każdemu z nas w codziennym życiu. Małe dawki mogą pobudzić do działania i zmotywować, jednak przewlekle odczuwane napięcie może prowadzić do skutków ubocznych w postaci problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Jak więc poradzić sobie ze stresem?

Pojęcie stresu wprowadził Hans Hugo Selye, który uważał, że źródłem wielu naszych chorób jest nieradzenie sobie w trudnych sytuacjach. Według definicji stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na różnego rodzaju czynniki środowiskowe, tzw. stresory. Stresorami mogą być zarówno czynniki fizyczne, takie jak hałas czy choroby, jak i społeczne, na przykład utrata bliskiej osoby i brak zatrudnienia.

Podczas odczuwania stresu aktywuje się autonomiczny układ nerwowy, który zaczyna wydzielać hormony stresu – kortyzol i adrenalinę, odpowiedzialne za pobudzenie organizmu. Skutkuje to wzmożoną reakcją układu krążenia, zwiększonym przepływem krwi do aktywnych mięśni i intensywnym oddychaniem, co ma ułatwiać szybszą reakcję organizmu na niebezpieczeństwo.

Rodzaje i objawy stresu

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego możemy wyróżnić trzy rodzaje stresu:

 • ostry – pojawia się w wyniku nagłego zagrożenia, bodźca fizycznego, psychologicznego albo ekonomicznego,
 • chroniczny – występuje w przypadku długotrwałego działania stresorów. Wyróżnia go stałe napięcie, wyczerpanie i mniejsza zdolność do regeneracji organizmu,
 • traumatyczny – reakcja na sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu.

Stres może mieć także drugie, pozytywne, oblicze. Tzw. eustres to rodzaj stresu, który poprawia wydajność, motywuje do efektywnego działania i wykonania zadania.

Wśród objawów chronicznego stresu, które powinny wzbudzić nasz niepokój, wymienia się:

 • przyspieszone tętno i podwyższone ciśnienie krwi,
 • zmęczenie i trudności ze snem,
 • poczucie napięcia,
 • rozdrażnienie, nerwowość,
 • uporczywe myśli,
 • zaburzenia koncentracji uwagi,
 • wzmożone pocenie się,
 • bóle głowy i w klatce piersiowej,
 • nudności,
 • skurcze,
 • wycofanie społeczne,
 • drażliwość,
 • choroby serca,
 • niższa odporność,
 • wypadanie włosów.

Techniki skutecznego radzenia sobie ze stresem

W walce ze stresem pomagają sprawdzone metody. Istotne i pomocne są nie tylko techniki stosowane doraźnie w sytuacjach stresowych i kryzysowych, lecz przede wszystkim zdrowy tryb życia, dzięki któremu nasz organizm będzie zregenerowany i odporny, co pozwoli mu lepiej radzić sobie z napięciem.

Głębokie oddychanie

Najbardziej znanym i najprostszym sposobem, który pomoże nam opanować stres, jest głębokie oddychanie. W sytuacji stresowej skupiamy się na spokojnych i miarowych oddechach. Kontrolowane wdechy i wydechy pomogą zmniejszyć uczucie niepokoju i przywrócić wewnętrzną równowagę. Ćwiczenia oddechowe warto wykonywać każdego dnia przez kilka minut, na przykład rano po przebudzeniu. Można wykorzystywać do tego aplikacje, takie jak Prana Breath czy Headspace: Meditation & Sleep.

Aktywność fizyczna

Uprawianie sportu nie tylko pomaga utrzymać prawidłową wagę i wpływa na wygląd sylwetki, ale przede wszystkim poprawia samopoczucie. Ćwiczenia fizyczne sprawiają, że nasza psychika odpoczywa, a negatywne emocje się rozładowują. Aktywność ułatwia również zasypianie.

Regularny sen

Jakość i regularność snu są niezbędne, aby organizm mógł odpowiednio wypocząć. Jeśli będziemy zregenerowani, lepiej poradzimy sobie ze stresowymi sytuacjami. Cierpisz na bezsenność albo masz problemy z zasypianiem? Spróbuj wziąć kąpiel z olejkami eterycznymi, wypić herbatę ziołową (melisę, rumianek lub lawendę) albo posłuchać relaksacyjnej muzyki. Te metody ułatwiają rozluźnienie.

Medytacja

Medytację warto wprowadzić do naszej codzienności. Możemy połączyć ją z ćwiczeniami oddechowymi, słuchaniem relaksującej muzyki i wizualizacją, która polega na wyobrażaniu sobie pozytywnych rzeczy albo ulubionych miejsc i scen. Medytacja pomaga zmienić negatywne nastawienie i przezwyciężyć stresujące chwile.

Zdj. główne: leninscape/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urządzić miejsce do nauki?
Jak urządzić miejsce do nauki?
Chcesz urządzić miejsce do nauki? Przeczytaj, jak to zrobić w optymalny sposób.
Jak nie przekarmić zwierząt domowych?
Jak nie przekarmić zwierząt domowych?
Gryzonie kochają jeść, dlatego bardzo łatwo je przekarmić. Radzimy, jak karmić króliki i gryzonie, by uniknąć przekarmienia i zapewnić im długie, zdrowe życie.
Nowoczesne rozwiązanie dla skutecznej prezentacji i organizacji
Nowoczesne rozwiązanie dla skutecznej prezentacji i organizacji
Standy z plexi są wszechstronnym i nowoczesnym narzędziem wykorzystywanym w wielu dziedzinach, takich jak handel, wystawy, prezentacje i organizacja przestrzeni.
Ostatnie wpisy