Polecamy
Jak dbać o ogród?
Inspiracje

Jak dbać o ogród?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zadbany ogród jest wizytówką twojego domu. Jeśli więc decydujesz się na niego, musisz zadbać o kawałek swojej zieleni. Zobacz, jak dobrze go pielęgnować. 

Ściółka ogrodowa

2-calowej ściółki z  wiórów drzewnych lub słomy sosnowej używaj w ogrodzie warzywnym, lub kwiatowym. W ciepłej porze roku w warzywniaku warto postawić na ściółkę z tworzywa sztucznego. Mulcz zatrzyma wilgoć w glebie i zapobiegnie kiełkowaniu chwastów. Jeśli w ogrodzie z kwiatami dodałeś kamienie ozdobne, zadbaj także i o nie. Niezbędny będzie tutaj impregnat do kamienia naturalnego, dzięki któremu zachowają one swoje piękno i na długo będą zachwycać wyglądem. 

Regularne nawadnianie

Dla określonych roślin musisz zapewnić niezbędną ilość wody. Większość warzyw i kwiatów potrzebuje nawadniania w tygodniu i co najmniej cala wody z opadów. Przynajmniej dwa razy na tydzień sprawdzaj wilgotność gleby. Gdy tylko jej góry rząd zacznie wysychać, podlewaj rośliny.

Usuwanie chwastów

Pamiętaj, aby często usuwać chwasty na rabacie. Tę czynność możesz wykonywać na każdym razem, gdy zauważysz, że niechciana roślina narusza warstwę ściółki. Dzięki temu zapobiegniesz zakorzenieniu się szkodliwych roślin w ogrodzie, kradzieży składników odżywczych oraz wilgoci z roślin. Ponadto pamiętaj, że chwasty są rojem szkodników i chorób.

Nawóź swój ogród

Zwróć uwagę na to, że niektóre rośliny w twoim ogrodzie będą wymagać nawożenia. Pamiętaj, jednak aby nie wykonywać tego zabiegu, gdy twoje kwiaty są w warunkach stresujących, jak na przykład susza. Ponadto zawsze stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ w nieodpowiednich dawkach lub nieodpowiednio użyty może spalić korzenie i liście. Jeśli szukasz sprawdzonych nawozów, odwiedź stronę https://arkop.pl/, gdzie znajdziesz wiele przydatnych rzeczy do swojego ogrodu. 

Sprawdź, czy nie występują objawy choroby

Po zauważeniu objawów chorobowych, rośliny należy szybko leczyć odpowiednimi pestycydami, jak środki grzybobójcze czy owadobójcze. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko prawdopodobieństwa zachorować oraz zapobiec obciążeniu gleby składnikami odżywczymi, co roku dokonuj rotacji upraw. Co to oznacza? Jeśli w tym roku uprawiasz pomidory i jarmuż, w następnym roku znajdź coś innego, co możesz zasadzić na swoim polu.

Pielęgnuj ogród po zbiorach

Prace w ogrodzie nie powinny kończyć się, gdy zbierzesz w lecie ostatniego pomidora. Należy położyć go spać na jesień, tak aby w następnym sezonie wegetacyjnym uzyskać, jak najlepsze plony.

Fot.: Jonathan KemperHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega lutowanie?
Na czym polega lutowanie?
Jak naprawić przeciekającą rurę lub złamany kabel od ładowarki? Dowiedz się, na czym polega lutowanie i jakie ma zastosowania!
Czy można pomalować tapetę? Jak to zrobić?
Czy można pomalować tapetę? Jak to zrobić?
Chcesz odświeżyć swój dom i zadajesz sobie pytanie, czy można pomalować tapetę?
Kto pokrywa koszty zwrotu towaru do sklepu internetowego?
Kto pokrywa koszty zwrotu towaru do sklepu internetowego?
Chcesz zwrócić do sklepu internetowego zakupiony niedawno towar i zastanawiasz się, czy otrzymasz zwrot kosztów poniesionych za przesyłkę? Dowiedz się, jak to wygląda.
Ostatnie wpisy