Polecamy
Jak często rozmrażać lodówkę?
Sprzątanie

Jak często rozmrażać lodówkę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lodówka jest jednym z najistotniejszych sprzętów w każdej kuchni. By jak najlepiej o nią zadbać, należy pilnować jej systematycznego rozmrażania. Jak często to robić, by maksymalnie wydłużyć czas użytkowania sprzętu?

Warto wiedzieć, że chłodziarka, w której zebrała się zbyt duża ilość lodu, pobiera znacznie więcej prądu niż zwykle. Dość szybko to widać w większych niż zazwyczaj rachunkach za energię elektryczną. Tego typu sytuacjom można zapobiec dzięki systematycznemu rozmrażaniu sprzętu. Podpowiemy, co zrobić, by rozmrażanie lodówki nie było zbyt uciążliwe i czasochłonne.

Rozmrażanie lodówki krok po kroku

Jak zacząć rozmrażać lodówkę? Przede wszystkim zużyj zapasy żywności lub przygotuj miejsce na balkonie (o ile jest zima) albo torby termiczne. Następnie ustaw pokrętło do regulacji temperatury w lodówce na poziom 0. Następnie odłącz sprzęt od źródła zasilania i pamiętaj, by kable nie znajdowały się w pobliżu wody – przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Pojemniki i półki dokładnie wymyj ciepłą wodą (możesz dodać do niej ocet – wtedy mieszanka ma również właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne). Pojemniki muszą dokładnie wyschnąć, zanim włożysz je z powrotem. 

Pamiętaj także o umyciu zewnętrznej strony lodówki – plamy i zacieki możesz umyć wspomnianą wcześniej mieszanką wody z octem. Nie zamykaj drzwi lodówki przed jej całkowitym wyschnięciem.

Jak przyspieszyć rozmrażanie lodówki?

Istnieje kilka bezpiecznych sposobów na przyspieszenie procesu rozmrażania lodówki. Najprostszym z nich jest wstawienie do wnętrza miski lub garnka z wrzątkiem. Aby rozmrozić wnętrze urządzenia jeszcze szybciej, wymieniaj co chwilę wrzątek.

Kolejnym sposobem jest usuwanie lodu i szronu tępym narzędziem. W tym przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić tylnej ściany lodówki. Należy robić to z wyczuciem, celując w już naruszone fragmenty tafli szronu.

Automatyczne rozmrażanie lodówki

Niektóre lodówki są wyposażone w system automatycznego rozmrażania. Dzięki niemu na tylnej ściance nie tworzy się szron – zamiast niego do specjalnego pojemnika spływają nagromadzone we wnętrzu krople, po czym są uwalniane na zewnątrz w formie pary wodnej. Jest to bardzo wygodny system, jednakże nawet taką lodówkę przynajmniej raz do roku trzeba porządnie wyczyścić.

Czym wyczyścić wnętrze lodówki?

Na rynku istnieje wiele preparatów, którymi możesz bezpiecznie wyczyścić wnętrze lodówki. Mają one w swoim składzie kwas mlekowy oraz sód, zapobiegające przykrym zapachom i rozwojowi bakterii. Opisywane preparaty są również bardzo wydajne. Zwykle mają pojemność ok. 500 ml, co wystarcza na rok czyszczenia lodówki.

Jak często rozmrażać lodówkę?

Co do tego, jak często rozmrażać lodówkę – zdania są podzielone. W zasadzie najlepszą odpowiedzią w tym przypadku jest: wtedy, kiedy widzisz, że istnieje taka potrzeba lub „przy okazji”, kiedy np. chcesz umyć półki w lodówce. Optymalnym okresem są tu trzy miesiące, ale jeśli widzisz, że szron na tylnej ściance lodówki zbiera się znacznie szybciej, możesz oczywiście robić to częściej.

W przypadku nowych sprzętów producenci zalecają rozmrażanie co ok. pół roku, o ile lodówka nie ma funkcji samoczynnego rozmrażania. Jeśli będziesz dbać o konserwację chłodziarki, sprzęt z pewnością posłuży bezawaryjnie bardzo długo.

Czy lodówkę można czyścić zbyt często? Raczej nie. Przesada w tym kierunku zwykle nie jest możliwa, jednak biorąc pod uwagę czasochłonność tego procesu oraz konieczność organizowania miejsca na przechowywanie żywności, warto się zastanowić nad tym, czy rzeczywiście nie wystarczą nam porządki raz na kilka miesięcy. Część lodówek jest wyposażona w srebrną powłokę pokrywającą wewnętrzne ścianki urządzenia. Chroni ona przed bakteriami, więc nie musisz czyścić lodówki tak często jak w przypadku sprzętów, które tej powłoki nie posiadają.

Zdjęcie główne: Dev Benjamin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przechowywać babeczki?
Jak przechowywać babeczki?
Babeczki i muffinki to jedne z tych słodkich przekąsek, które mogą zachować świeżość na długo. Zobacz, jak właściwie je przechowywać.
Do czego służy wiertarko-wkrętarka?
Do czego służy wiertarko-wkrętarka?
Chcesz zakupić wielofunkcyjne urządzenie do majsterkowania? Przeczytaj o wiertarko-wkrętarce.
Czemu służy odwadnianie wykopów?
Czemu służy odwadnianie wykopów?
Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić proces odwadniania.
Ostatnie wpisy