Polecamy
Jak zamontować w kuchni dodatkowe półki bez wiercenia?
Majsterkowanie

Jak zamontować w kuchni dodatkowe półki bez wiercenia?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Myślisz o zamontowaniu dodatkowych półek w kuchni, ale nie chcesz wiercić dziur w ścianie? Podpowiadamy, jak to zrobić i to bez wiercenia!

Kuchnia jest tym z domowych pomieszczeń, w którym spędzamy dużo czasu. Tu gotujemy, jemy posiłki i często wykonujemy mnóstwo innych czynności, które nie są związane z jedzeniem. Zazwyczaj sprzętów w tym pomieszczeniu szybko przybywa, więc raptem okazuje się, że brakuje miejsca na ich przechowywanie. Rozwiązaniem tego problemu może być zamontowanie dodatkowych półek, które są zdecydowanie lepszą opcją niż ustawianie naczyń czy robotów kuchennych na szafkach i blatach. Pojawia się jednak kluczowe pytanie, a mianowicie: jak zamontować półki bez wiercenia i w dodatku tak, by mocowania nie były widoczne? Jest na to kilka prostych trików, dzięki którym Twoja kuchnia nabierze całkiem innego wymiaru, a Ty w końcu zyskasz więcej miejsca dla konkretnych akcesoriów.

Wybór mocowania zależy od rodzaju półki

To, w jaki sposób zamontujesz półkę w kuchni, zależy od samej półki. Nie oszukujmy się, że liczy się wygląd półki. Musimy ją dobrać pod metraż pomieszczenia kuchennego, niekiedy zamówić, bo musi być wykonana pod konkretny wymiar. Jeśli zależy nam, by nie wiercić, a więc nie chcemy zamocować jej na wspornikach (czyli różnych hakach, uchwytach montażowych czy wieszakach), które będą widocznymi elementami całej konstrukcji, to zdecydujmy się na montaż półki z niewidocznymi elementami mocującymi. A jakie konkretnie metody mocowań się w taki montaż wliczają? Jedną z nich jest zamontowanie półki przy użyciu taśmy samoprzylepnej. Taki sposób mocowania daje nam gwarancję, że nie zniszczymy materiału, z którego jest wykonana nasza półka.

Samoprzylepne taśmy montażowe – to dobre rozwiązanie

Warto wiedzieć o tym, że samoprzylepne taśmy montażowe świetnie nadają się do trwałego mocowania i możemy ich używać (bez obawy na zniszczenie danej rzeczy) na wielu twardych, gładkich oraz jednolitych powierzchniach mebli. Warto mieć jednak świadomość, że mogą nie być stuprocentową gwarancją na stabilne utrzymanie cięższych rzeczy, a raczej poleca się je do stosowania w mocowaniu lekkich i raczej płaskich przedmiotów. Niewielkie gabarytowo półki kuchenne możemy śmiało przymocować taką taśmą. Pamiętajmy tylko o tym, aby ją nakładać na całej powierzchni półki, długimi pionowymi pasami, oczywiście z tyłu półki.

W jaki jeszcze sposób można zamontować w kuchni dodatkowe półki bez wiercenia i oszpecania ściany poprzez wbijanie nieestetycznych gwoździ? Poprzez użycie rzepowych i zwykłych plastrów. 

Plastry samoprzylepne, które są wzajemnie połączone rzepem, to także dobra metoda na zamontowanie w kuchni dodatkowych półek. Jak ich użyć? Nie jest to skomplikowane. Wystarczy do tylnej strony naszej dodatkowej półeczki kuchennej przykleić plastry. To, ile sztuk takich plastrów na rzepy wykorzystamy, zależy głównie od ciężaru półki i jej wielkości. Wiadomo, że do cięższych lepiej użyć więcej plastrów mocujących – dla pewności, że półka będzie stabilnie przymocowana. Po naklejeniu plastrów ściągamy folię ochronną i dociskamy półkę w wybranym na ścianie miejscu. Warto pamiętać o tym (przypomnienie na pewno będzie umieszczone na opakowaniu dekoratorskich/montażowych plastrów przylepnych), że podłoże przeznaczone do naklejania plastrów koniecznie powinno być odtłuszczone. Więc zanim nakleimy je na półkę, dokładnie ją umyjmy, najlepiej ściereczką nasączoną alkoholem izopropylowym (czyli niezwykle skutecznym odtłuszczaczem).

Zdjęcie główne: Roam In Color/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć strefę wypoczynkową w kawalerce?
Jak stworzyć strefę wypoczynkową w kawalerce?
Chcesz stworzyć strefę relaksu w swojej małej kawalerce? Zobacz, jak to zrobić.
Czy specjalne kieliszki naprawdę wpływają na smak twojego ulubionego wina?
Czy specjalne kieliszki naprawdę wpływają na smak twojego ulubionego wina?
Dowiedz się jak kształt i materiał kieliszków do wina może wpływać na Twoje doznania smakowe. Czy to mit, czy prawda? Dyskutujemy o wpływie kieliszków na smak wina.
Czym kierować się podczas wyboru wypożyczalni sprzętu budowlanego?
Czym kierować się podczas wyboru wypożyczalni sprzętu budowlanego?
Z wypożyczalni sprzętu budowlanego korzysta coraz więcej ludzi. To popularne rozwiązanie nie tylko dla firm budowlanych, ale też dla prywatnych inwestorów chcących wykonać prace remontowe bądź budowlane.
Ostatnie wpisy