Polecamy
Od czego zacząć majsterkowanie?
Majsterkowanie

Od czego zacząć majsterkowanie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Majsterkowanie może być świetną formą spędzenia wolnego czasu. Można zrobić wiele użytecznych rzeczy i przy tym coś naprawić czy stworzyć. Jak jednak zacząć? Co jest potrzebne? Sprawdzamy!

Jeśli nasz rodzic, krewny bądź bliski znajomy majsterkował, a my mogliśmy się przyglądać i aktywnie w tym uczestniczyć – to nie ma problemu. Jak jednak zacząć majsterkowanie bez takich wzorców? Z pewnością trzeba wówczas nieco wysiłku, cierpliwości i czasem pieniędzy, jeśli nie mamy narzędzi. Po jakimś czasie większość przyznaje, że było warto.

Jakie narzędzia potrzebne są na start

Aby rozpocząć swoją przygodę z majsterkowaniem, musimy zaopatrzyć się w narzędzia ręczne, czyli młotek (a najlepiej przynajmniej dwa różnej wielkości) oraz piłę. Do tego przydać się mogą noże, zestaw kluczy, różnej wielkości śrubokręty, poziomica, opaski zaciskowe i taśmy klejące. Warto też zainwestować w dobre jakościowo i wygodne zarazem rękawice robocze, bowiem wiele czynności będziemy wykonywać właśnie w nich. Zabezpieczą one nasze dłonie przed rozcięciami, skaleczeniami oraz zapewnią mocniejszy i lepszy chwyt. Dlatego przed zakupem warto je założyć, by sprawdzić, czy są wygodne i nie krępują ruchów dłoni.

Przydać się może także pistolet do kleju, który sprawdza się w przeróżnych sytuacjach – przy naprawach, wykończeniach, zdobieniach czy tworzeniu przeróżnych przydomowych bądź domowych przedmiotów.

A jakie elektronarzędzia warto mieć?

Trudno wyobrazić sobie majsterkowicza bez elektronarzędzi. Jest to z pewnością nieco większy wydatek niż w przypadku narzędzi ręcznych, jednak ułatwia i przyspiesza wykonywanie wielu czynności, napraw itp. Podstawą w tym przypadku jest oczywiście wiertarka. Na początku może być ta o mniejszej mocy, przewodowa. Jeśli jednak dysponujemy większą gotówką, możemy zainwestować w sprzęt znanej marki na akumulator, wówczas nie będziemy musieli martwić się o dostęp do prądu i nasze prace będziemy mogli wykonywać w dowolnym miejscu bez plątaniny kabli pod nogami.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zakup wiertarko-wkrętarki, a więc urządzenia, które będzie połączeniem obu tych sprzętów. Wybierając ją, trzeba sprawdzić, jakie są pojemność oraz napięcie akumulatora, ile wynosi moment obrotowy i jaka jest prędkość obrotowa oraz ciężar. Zbyt ciężki sprzęt utrudni majsterkowanie.

Majsterkowiczowi przydać się może także szlifierka kątowa, która pozwala precyzyjnie przeciąć wiele przedmiotów, np. deskę czy płytkę. Najlepsza będzie ta, która obsługuje tarcze o średnicy 125 mm i zapewnia obroty wynoszące 11000/min.

Na początku nie musimy mieć dużo elektronarzędzi, szczególnie że nie mamy pewności, czy majsterkowanie naprawdę stanie się naszą pasją. Jeśli tak, będziemy mogli stopniowo uzupełniać „narzędziową kolekcję” o wyrzynarki i pilarki (do metalu, tarczowe itp.).

Zdj. główne: Dominik Scythe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co powinno znajdować się w domowej apteczce?
Co powinno znajdować się w domowej apteczce?
Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jakie leki warto kupić do domowej apteczki.
Kominek elektryczny – współczesny sposób na przytulność
Kominek elektryczny – współczesny sposób na przytulność
Kominek elektryczny to nowoczesne urządzenie, które symuluje płomienie i efekt palącego się ognia za pomocą technologii LED lub innych rozwiązań optycznych.
Jak wycierać kurz z roślin?
Jak wycierać kurz z roślin?
Pamiętaj o tym, że podlewanie to nie wszystko. Z roślin domowych należy także regularnie usuwać kurz. Dowiedz się, jak najlepiej to zrobić, aby nie uszkodzić swoich okazów.
Ostatnie wpisy