Polecamy
Gwóźdź w oponie – co należy zrobić?
Majsterkowanie

Gwóźdź w oponie – co należy zrobić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Najechanie kołem na gwóźdź? Auć, boli nas na samą myśl! Takie sytuacje niestety zdarzają się dość często, więc warto wiedzieć, jak sobie z tym poradzić. Dowiedz się więcej i nie daj się zaskoczyć przykrej sytuacji.

Gwóźdź w oponie – to się zdarza!

Nawet jeżeli należysz do najbardziej ostrożnych kierowców, takie rzeczy się zdarzają. Mowa oczywiście o ciele obcym w oponie – najczęściej jest to gwóźdź. Jak na złość, takie sytuacje zdarzają się najczęściej wtedy, gdy mamy plany, śpieszymy się. Skąd w ogóle będziesz wiedzieć, że w oponie twojego samochodu jest gwóźdź? Gdy usłyszysz niepokojący hałas, a kierownica zacznie drżeć, natychmiast przerwij jazdę w pierwszym bezpiecznym momencie. Zagrażasz w tym momencie sobie i innym, więc zatrzymaj się i sprawdź, co się wydarzyło. Bardzo możliwe, że w twojej opinie jest gwóźdź.

Sprawdź to, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa – zjedź na pobocze, załóż odblaskową kamizelkę i sięgnij po trojkąt ostrzegawczy. Co zrobić, jeśli Twoje przypuszczenia się potwierdzą?

Co zrobić z gwoździem w oponie?

Chociaż naszym pierwszym odruchem, gdy zobaczymy gwóźdź w oponie, jest chęć wyciągnięcia go, nie rób tego samodzielnie. Wtedy opona od razu mogłaby stracić powietrze, a lepiej do tego nie dopuszczać, bo być może uda się ją jeszcze uratować. W takiej sytuacji czas na koło zapasowe. Świetnie, jeżeli potrafisz wymienić je samodzielnie, w przeciwnym wypadku zadzwoń po pomoc, na przykład do znajomego, który to potrafi. 

Czas na wizytę u wulkanizatora

A teraz przyszedł moment na wizytę w wulkanizacji. Dzięki temu specjalista przyjrzy się oponie i oceni, czy da się ją jeszcze naprawić. Jeżeli więc oczami wyobraźni już widziałeś ją na śmietniku, wcale nie musi tak być. Wszystko jednak uzależnione jest przede wszystkim od wielkości ubytku oraz od innych czynników. Boisz się ogromnych kosztów? Niepotrzebnie. Koszt usługi to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych, naprawdę warto więc podjąć próbę „ratowania” zniszczonej opony.

Warto zauważyć, że naprawa opony nie zawsze będzie możliwa – zwłaszcza w przypadku wysłużonych egzemplarzy lub wtedy, gdy doszło do poważniejszego uszkodzenia, np. w czole bieżnika. Zawsze jednak należy sprawę skonsultować ze specjalistą. 

Zdj. główne: Chinmay Jade/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zorganizować mieszkanie seniora?
Jak zorganizować mieszkanie seniora?
Z myślą o komforcie i bezpieczeństwie osób starszych, warto zadbać o takie rozwiązania, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie.
Jak poprawnie segregować śmieci?
Jak poprawnie segregować śmieci?
Segregacja śmieci to trudny temat. Sprawdź, czy robisz to poprawnie!
Jak wybrać idealne rośliny iglaste do swojego ogrodu?
Jak wybrać idealne rośliny iglaste do swojego ogrodu?
Odkryj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zdecydować, które iglaste rośliny będą najlepiej komponować się z Twoim ogrodem. Dowiedz się, jakie gatunki są idealne do Twoich warunków i upodobań.
Ostatnie wpisy