Polecamy
Czemu służy odwadnianie wykopów?
Majsterkowanie

Czemu służy odwadnianie wykopów?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Gdy poziom wody gruntowej jest zbyt wysoki, prace budowlane są utrudnione, a czasem nawet niemożliwe do wykonania. Konieczne jest więc odwodnienie wykopów. Polega to na obniżeniu zwierciadła wody gruntowej, za pomocą odwodnienia wgłębne lub powierzchniowe. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o odwodnieniu? Podpowiadmy!

Powierzchniowe odwadnianie wykopów

Powierzchniowe odwadnianie wykopów. zwane także metodą bezpośrednią, polega na przechwyceniu wód gruntowych i powierzchniowych spływających w głąb wykopu za pomocą drenaży poziomych, rowów i studni zbiorczych. W tym celu korzysta się z systemu rowów wypełnionych kamieniami lub innym gruboziarnistym materiałem. Rowy nachylone są w taki sposób, aby odprowadzać gromadzącą się wodę poza rejon budowy, bezpośrednio do studni zbiorczej.

Wgłębne odwadnianie wykopów

Alternatywną metodą do powierzchniowego odwadniania wykopów jest odwadnianie wgłębne. Polega ono na instalacji w miejscu wykopów systemu rur zaopatrzonych w filtry. Całość montuje się w podłożu, a napływająca woda odprowadzana jest do studni wierconej oraz wpłukiwanej. Zwierciadło wody gruntowej obniża się, a ciśnienie zmniejsza. Można bezpiecznie przystąpić do wykonywania wykopu. Niekiedy obie metody odwadniania łączy się ze sobą, by uzyskać lepszy efekt końcowy. 

Rozwiązania stosowane przy odwadnianiu wykopów

Jedną z popularniejszych metod odwadniania wykopów jest stosowanie igłofiltrów. Jest to rura perforowana o średnicy dosyć małej średnicy, owinięta siatką i wciśnięta w grunt. Połączona jest ona z pompą wytwarzającą podciśnienie za pomocą kolektora ssącego. Pompy wysokiego ciśnienia działają odrobinę inaczej niż te, które znajdują się w standardowej studni. Te drugie są zanurzone wewnątrz, a ich działanie nie opiera się na wytwarzaniu podciśnienia, lecz na jedynie zbierają wodę, która spływa dzięki sile grawitacji.

Igłostudnie natomiast stosują rozwiązanie pośrednie. Woda zasysana jest z gruntu, na takiej samej zasadzie, jak w igłofiltrach, lecz średnica rury filtracyjnej w gruncie jest znacznie większa, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie z gruntu nie tylko czystej wody, lecz także wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych.

Czy konieczne jest wykonywanie planu odwadniania wykopów?

Choć na pierwszy rzut oka odwadnianie wykopów wydaje się dość prostym i mało skomplikowanym procesem, warto się jednak do niego odpowiednio przygotować. Nieodpowiednie wykonanie może prowadzić nawet do zniszczeń w obrębie placu budowy i otaczających działek. Aby tego uniknąć, warto wykonać projekt odwadniania wykopu. Takie rozwiązanie pozwoli na profesjonalne przeprowadzenie całego procesu i uniknięcie dodatkowych kosztów.

Jak wygląda projekt odwodnienia wykopów?

Projekt odwodnienia wykopów zawiera wiele cennych informacji dla wykonawców, dotyczących chociażby schemat przepływu wód, oraz prognozy oddziaływania odwodnienia na obiekty budowlane w okolicy. Aby je prawidłowo sporządzić, hydrolodzy wykonują szereg analiz, badań oraz obliczeń.

Fot.: SmartGeoPL/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urządzić miejsce do nauki?
Jak urządzić miejsce do nauki?
Chcesz urządzić miejsce do nauki? Przeczytaj, jak to zrobić w optymalny sposób.
Jak skutecznie zwalczyć niechcianych gości? Poradnik pozbawienia się szkodników domowych
Jak skutecznie zwalczyć niechcianych gości? Poradnik pozbawienia się szkodników domowych
Pozbądź się nieproszonych gości ze swojego domu na dobre! Odkryj skuteczne metody walki z domowymi szkodnikami i ciesz się spokojem i czystością swojego domostwa.
Hamak ogrodowy dla swojego domu – jak krok po kroku wybrać odpowiedni dla nas
Hamak ogrodowy dla swojego domu – jak krok po kroku wybrać odpowiedni dla nas
Poradnik pomagający w wyborze odpowiedniego hamaku ogrodowego dla twojego domu. Zrozum, jak dopasować hamak do przestrzeni, stylu życia, projektu ogrodu i budżetu.
Ostatnie wpisy