Sprzątanie

Czym wyczyścić piekarnik? Sprawdzone sposoby

Czym wyczyścić piekarnik? Sprawdzone sposoby
Designed by Freepik

Dobre sposoby na czyszczenie piekarnika to nie tylko stosowanie drogich i szkodliwych dla środowiska preparatów chemicznych o specjalnym przeznaczeniu. Można się posłużyć także prostymi trikami, które zakładają wykorzystanie tego, co mamy pod ręką. Oto sprawdzone sposoby.

Czyszczenie piekarnika – od czego zacząć?

Podstawą jest właściwy sposób zabrania się za czyszczenie. Jest ono ważne nie tylko z powodów estetycznych, ale także po to, żeby przygotowywane potrawy były zdrowe i smaczne. W przypadku takich sprzętów największym wyzwaniem są z reguły stare zabrudzenia i przypalenia. Już tutaj warto zauważyć, że najlepiej jest reagować na plamy szybko. Do każdej z nich warto właściwie dobrać środki czyszczące. 

Jak się przygotować do czyszczenia piekarnika?

Przede wszystkim trzeba zaczekać, aż sprzęt ostygnie. Bez tego możemy narazić siebie na poparzenie, a środki czyszczące mogą pod wpływem temperatury zmieniać swoje właściwości. Ich działanie może więc np. nie być tak skuteczne.

Dodatkowo trzeba wyciągnąć z wnętrza piekarnika wszystkie ruchome elementy – zwłaszcza blachy i ruszty. Łatwiej będzie nam je wyczyścić osobno. Samo czyszczenie koniecznie przeprowadzamy w gumowych rękawiczkach: dbajmy o swoje dłonie! 

Ważna jest regularność

Regularne czyszczenie piekarnika sprawia, że rzadziej będziemy stawać w obliczu bardzo kłopotliwych zabrudzeń. Dodatkowo pozwoli to na większą oszczędność czasu przy każdym kolejnym sprzątaniu. Innym sposobem jest czyszczenie sprzętu po każdym użyciu. Alternatywą może być droższy piekarnik samoczyszczący.

>> Zobacz: ABC mycia podłóg

Czyszczenie piekarnika octem

Musimy pamiętać o tym, że przy regularnym czyszczeniu sprzętu i niezbyt trudnych plamach, możemy stosować proste i ekologiczne domowe sposoby. Jednym z nich, skutecznym w przypadku niezbyt wymagających zabrudzeń, jest czyszczenie piekarnika wodą z octem.

Jak to zrobić? Zwykle poleca się połączenie wody z octem w stosunku 50% do 50%. Tak przygotowany spray rozpylamy na plamy, których zamierzamy się pozbyć. Najlepiej jest pozostawić spryskane zabrudzenia nawet na kilkanaście minut po to, żeby zaczęły się rozpuszczać. Później całość ścieramy i spłukujemy wodą. Niekiedy akcję należy powtarzać kilka razy.

Co zyskujemy w ten sposób? Mamy szansę pozbycia się zabrudzeń, jednocześnie szanując środowisko i swoje zdrowie. 

Wykorzystanie sody – przypalony piekarnik

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z przypalonym piekarnikiem, trzeba sięgnąć po bardziej radykalne metody. Z pomocą przyjdzie w tym przypadku pasta zrobiona z sody z niewielkim dodatkiem wody.

Wzmocnienie efektu może przynieść stworzenie papki poprzez dodanie sody do wody z octem zmieszanej w sposób przedstawiony wyżej. Niekiedy dodaje się też łyżkę soli. Chodzi o to, żeby zabrudzenia szczelnie przykryć przygotowaną pastą. Warto odczekać kilka minut. Ostatecznie nałożoną pastę wyciera się okrężnymi ruchami.

W przypadku, gdy to nie pomoże, będziemy musieli sięgnąć po specjalistyczne preparaty dedykowane właśnie czyszczeniu trudnych zabrudzeń piekarnika. 

Czyszczenie piekarnika parą

Można skorzystać fabrycznej opcji czyszczenia parą, którą mogą posiadać nowsze urządzenia, ale też wykorzystać kolejny ‘’domowy sposób’’. Czyszczenie polega w tym przypadku na ustawieniu pełnego wody naczynia żaroodpornego w środku i ustawieniu piekarnika na 140 stopni C. W ciągu kilkunastu minut woda zacznie parować i rozpuszczać zabrudzenia. Na koniec wystarczy je zetrzeć.

Czyszczenie piekarnika z zewnątrz

Pamiętajmy, że czyszczenie piekarnika to również dbanie o jego zewnętrzny wygląd. Sprzęt nie tylko jest wtedy bardziej estetyczny, ale też higieniczny w użytkowaniu. Domowymi sposobami lub specjalistycznymi środkami czyścimy nie tylko szyby, ale też zawiasy i pokrętła. 

Inspiracje do pisania tekstów często czerpie z własnych zainteresowań. Poszukuje ciekawych sposobów aranżacji ogrodu, ale także nietypowych rozwiązań wnętrzarskich. Wszędzie, gdzie to możliwe, chciałby stosować naturalne materiały – najlepiej z dodatkiem bujnej zieleni. Z wykształcenia historyk i ekonomista.
Polecane artykuły
Sprzątanie

Sprzątanie domu - jak znaleźć dobrą firmę sprzątającą?

Znalezienie odpowiedniej firmy sprzątającej może ułatwić utrzymanie czystości w domu. Dowiedz się, jak znaleźć dobrą firmę sprzątającą i jakie kroki podjąć, aby zapewnić wysoką jakość usług sprzątania.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jakie środki czystości powinny znaleźć się w każdym domu?

Aby utrzymać dom w czystości, istnieje wiele środków czystości, które powinny być dostępne w każdym domu.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Dlaczego warto wynająć zewnętrzną firmę do sprzątania osiedli?

Wynajęcie zewnętrznej firmy do sprzątania osiedli może przynieść wiele korzyści i wartości dla zarządców nieruchomości oraz mieszkańców.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *