Polecamy
Jak naprawić słuchawki? Co mogło się zepsuć?
Majsterkowanie

Jak naprawić słuchawki? Co mogło się zepsuć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli Twoje słuchawki zaczynają odmawiać posłuszeństwa i psują się? Wciąż możesz spróbować je naprawić. W tym przypadku warto ocenić, co nie działa. Dzięki temu możesz wybrać odpowiedni sposób naprawy.

Dla niektórych pierwszym krokiem jest udanie się do sklepu z elektroniką i naprawienie słuchawek bądź zakupienie zupełnie nowych. Specjaliści zazwyczaj wysoko cenią swoje usługi, nawet jeżeli usterka okazuje się być niewielka i naprawa zajmuje kilka minut. W takiej sytuacji śmiało możemy zdecydować się na samodzielne naprawianie zepsutych słuchawek. W artykule tłumaczymy, jak się do tego zabrać.

Co przy słuchawkach mogło ulec awarii?

Uszkodzenie się naszych ulubionych słuchawek z pewnością nie jest niczym przyjemnym. Zanim jednak uznamy, że nie da się nic z nimi zrobić, często próbujemy znaleźć ułożenie kabla, w którym będą odpowiednio działać. Problem jednak może się pogłębiać. Dlatego też powinniśmy skupić się na znalezieniu przyczyny awarii. 

Oto kilka możliwych form uszkodzenia słuchawek:

  • uszkodzony mini jack lub kabel zaraz przy nim – zazwyczaj można o tym mówić, jeśli słuchawki zaczynają lepiej działać podczas kręcenia mini jackiem w wejściu od urządzenia elektronicznego. Sugeruje to, że problemem może być kabel właśnie przy wejściu;
  • przerywa jedna słuchawka lub obie naraz – jeżeli podczas poruszania kablem słuchawki zaczynają działać, to może oznaczać, że na jakimś etapie kabel uległ przecieraniu;
  • wady konstrukcyjne – spotykamy się z tym zwłaszcza w przypadku stosunkowo nowych słuchawek, które w dodatku nie kosztowały nas zbyt wiele. Na takie wady zwykle nie można wiele poradzić.

Jak naprawić słuchawki?

Każdy z opisywanych typów uszkodzeń wymaga nieco innego podejścia do naprawy. Wady konstrukcyjne zwykle oznaczają głębsze problemy, których nie da się samodzielnie naprawić. W takim przypadku lepiej postawić na lepsze słuchawki. Co możemy zrobić w innych sytuacjach?

Zaczynając od uszkodzenia kabla przy minijacku, możemy stwierdzić, że kręcenie przewodem i samym mini jackiem „naprawia” problem. Jest to rozwiązanie doraźne, ponieważ każde poruszenie kablem może zerwać połączenie. W takim przypadku koniecznie trzeba wymienić mini jacka, skracając przy tym przewód słuchawkowy o kilka centymetrów.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku przerywania dźwięku w którejś ze słuchawek. Również i tu można skrócić kabel do danej słuchawki. Utrudnieniem może być specyficzna konstrukcja niektórych modeli, co czasami uniemożliwia dokonanie wymiany kabla.

Co, jeśli ciągle psuje mi się jedna i ta sama słuchawka?

Warto wspomnieć o tym, że w niektórych sytuacjach naprawa i wymiana kabli nie pomaga, bo ciągle psuje się ta sama słuchawka. W takim przypadku powinniśmy spojrzeć na swoje nawyki. Czasem mamy tendencję do tego, aby nieświadomie okręcać słuchawki wokół odtwarzacza, ponieważ kabel jest za długi. W efekcie naprężamy odcinek np. przy wtyku. Podobnie uszkodzeniu ulegają słuchawki noszone w ciasnej kieszeni. Choć wciąż trzeba naprawić uszkodzone słuchawki, warto zmienić to zachowanie na przyszłość.

Lepiej naprawić słuchawki samemu czy udać się do serwisu?

W niektórych sytuacjach naprawa słuchawek jest możliwa do przeprowadzenia samodzielnie. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy mamy odpowiednie materiały, czas, a przede wszystkim umiejętności. Próba naprawy drogiego sprzętu może okazać się jeszcze większym uszkodzeniem i przykładowo bezowocnym skróceniem kabla. W takiej sytuacji lepiej udać się do profesjonalnego salonu serwisowego. 

Zdjęcie główne: ready made/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny dzbanek do filtrowania wody do Twojego użytku domowego?
Jak wybrać idealny dzbanek do filtrowania wody do Twojego użytku domowego?
Odkryj, jak wybór dzbanka do filtrowania wody może wpłynąć na jakość wody w twoim domu. Przyjrzyjmy się najważniejszym czynnikom, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu.
Jak sobie poradzić z jesienną melancholią? Porady dla singla
Jak sobie poradzić z jesienną melancholią? Porady dla singla
Jak poprawić sobie humor, kiedy dookoła niezbyt korzystna jesienna aura? Oto kilka sposobów, które mogą pomóc ci poczuć się znacznie lepiej.
Jak kupować żywność online?
Jak kupować żywność online?
Kupowanie żywności przez internet jest niezwykle proste. Wystarczy do tego smartfon lub komputer i dostęp do internetu. Zakupy spożywcze online to bardzo łatwe i wygodne rozwiązanie, które jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób młodszych, jak i starszych. Dowiedz się więcej na temat 
Ostatnie wpisy