Polecamy
Mycie okien krok po kroku
Sprzątanie

Mycie okien krok po kroku

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Z myciem okien jest jak z gotowaniem rosołu – ile osób, tyle różnych sposobów. Czym najlepiej umyć okna? Jaki preparat jest najlepszy? Przedstawiamy najbardziej uniwersalny sposób na mycie okien w 8 krokach. 

1. Wybierz odpowiednią porę dnia 

Mycie okien najlepiej jest wykonywać w pogodny, lecz nie gorący dzień. Gdy umyjesz okna w upał, to możesz zauważyć nieestetyczne smugi lub wyschnięte krople wody na szybach – jest, to spowodowane zbyt szybkim wysychaniem.

Gdy wybierasz porę dnia do mycia okien, to musisz wziąć pod uwagę ich umiejscowienie. Te wychodzące na wschód najlepiej jest myć po południu, a te od zachodu – do południa. Gdy myjesz okna w zimie, to wybieraj dni bez mrozu. W mrozie woda będzie zamarzać na szybach.

2. Przygotowanie niezbędnego sprzętu do mycia okien 

Do mycia okien należy przygotować: wiadro lub miskę z ciepłą wodą i detergentem np. płynem do mycia naczyń, ściereczkę z mikrofibry, ściągaczkę do mycia okien, płyn do mycia szyb, suchą ściereczkę, pieluchy tetrowe lub ręczniki papierowe. W zależności od indywidualnych upodobań, sprzęt niezbędny do mycia okien można dowolnie modyfikować.

Do polerowania okien najlepiej nadają się ręczniki papierowe, gazety, rajstopy nylonowe i pieluchy tetrowe.

3. Przygotowanie preparatów do mycia okien

Preparatów do mycia okien jest co najmniej kilka. Najprostszym i najskuteczniejszym jest ciepła woda z dodatkiem kilku kropli dobrej jakości płynu do mycia naczyń. Z ilością płynu nie należy przesadzać, ponieważ woda będzie zbyt mocno się pienić, co utrudnia prawidłowe umycie szyb. Do mycia szyb można zakupić gotowe detergenty lub zrobić płyn samodzielnie.

Jeśli okna są mocno zabrudzone lub zakurzone, to do mycia najlepiej jest użyć wody z dodatkiem denaturatu (3 łyżki denaturatu na 1 litr ciepłej wody) lub amoniaku (1 szklanka na 1 litr ciepłej wody). Kolejnym domowym sposobem jest woda z octem (wymieszać w proporcji 1:1), do takiego roztworu można wlać parę kropli olejku eterycznego. Mocniejszy ekologiczny płyn do mycia szyb sporządzany jest z 2 szklanek wody, ½ szklanki octu i 3 łyżek soli – wszystko należy razem wymieszać i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Sok z cytryny wymieszany z wodą również świetnie sprawdzi się jako domowy płyn do mycia szyb.

Jeśli okna i ramy zostały zabrudzone betonem lub tynkiem, to najlepiej jest je umyć mydłem lnianym lub płynem z dodatkiem oleju lnianego.

4. Przygotowanie do mycia okien 

Zanim zaczniesz myć okna, to musisz przygotować sobie przestrzeń wokół nich, czyli odsunąć meble, krzesła i inne elementy wyposażenia, które mogą utrudnić mycie. Kolejnym etapem jest ustawienie drabiny, ściągnięcie firan i zasłon, pousuwanie kwiatów i innych rzeczy znajdujących się na parapecie.

Gdy przestrzeń wokół okna jest już uprzątnięta, to można za pomocą miotełki do kurzu, ściereczki lub miękkiej szczotki wyczyścić parapety z kurzu w środku i z zewnątrz.

5. Mycie należy zacząć od framug

Skuteczność w myciu okien jest zależna od kolejności przeprowadzanych prac oraz wyboru odpowiedniego środka czyszczącego. Po otwarciu okien na oścież należy rozpocząć mycie od framug.

Czyszczenie framug okiennych z PCV można przeprowadzić za pomocą domowych oraz sklepowych preparatów. Jeśli framugi zżółkły, to warto zakupić specjalny środek do czyszczenia plastiku, który je wybieli.

Do czyszczenia framugi okien drewnianych najlepsza będzie woda z dodatkiem delikatnego detergentu np. płynu do drewna.

Jeśli na framudze aluminiowej znajdują się trudne plamy, to najlepiej jest wyczyścić je wodą z delikatnym detergentem lub naftą. Nie należy czyścić takich okien preparatami o kwaśnym pH lub z dodatkiem amoniaku – po nich mogą zostać nieestetyczne plamy.

Do czyszczenia framug okiennych najlepiej nadaje się miękka ściereczka lub gąbeczka do teflonu. Po umyciu framug okiennych należy je przetrzeć suchą i czystym materiałem.

6. Mycie szyb

Gdy framugi okienne zostały umyte, to można przystąpić do właściwego mycia szyb. Gdy okna są bardzo brudne, to zaleca się umyć je najpierw wodą z dodatkiem detergentu, a następnie przemyć płynem do szyb lub wodą z octem. Okna należy myć od góry do dołu, a następnie ściągnąć nadmiar wody za pomocą gumowej ściereczki.

Szyby należy osuszać „na świeżo”, tylko wtedy można uniknąć zacieków lub plam po kroplach wody.

7. Polerowanie szyb

Aby po umyciu na szybach nie było widać żadnych smug, należy je wypolerować. Najlepiej do tego nadaje się pielucha tetrowa, ręcznik papierowy, rajstopy nylonowe lub stara czarno- biała gazeta. Polerując okna, należy wykonywać ruchy w kształcie ósemek.

8. Mycie parapetów

Ostatnim etapem jest umycie parapetu wewnątrz i na zewnątrz. Do mycia parapetów z PCV oraz aluminium najlepiej sprawdzi się woda z delikatnym detergentem i miękka szmatka. Parapety drewniane można umyć za pomocą wody z dodatkiem płynu do drewna. Do umycia parapetów wykonanych z klinkieru, cegły i kamienia należy używać specjalnych detergentów, które można kupić w sklepach budowlanych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poduszka z gryki – zalety tego typu poduszki do spania
Poduszka z gryki – zalety tego typu poduszki do spania
Każdy chce się porządnie wyspać i nabrać sił do wyzwań nowego dnia, lecz z różnych przyczyn nie zawsze jest to możliwe. Jednym z powodów zaburzeń snu jest źle dobrany materac albo poduszka, na której śpimy, tradycyjnie wypełniona puchem lub materiałem syntetycznym, bardzo często niekorzystnie wpływająca między innymi na kręgosłup szyjny.
Tworzenie przytulnej przestrzeni: sekrety aranżacji wnętrz domu i ogrodu
Tworzenie przytulnej przestrzeni: sekrety aranżacji wnętrz domu i ogrodu
Odkryj na nowo komfort swojego domu i ogrodu dzięki sekretom aranżacji wnętrz. Przeczytaj, jak za pomocą kilku prostych kroków stworzyć przytulną przestrzeń.
Jak wybrać idealne ozdoby wentylacyjne do sufitów podwieszanych
Jak wybrać idealne ozdoby wentylacyjne do sufitów podwieszanych
Odkryj, jak dobrać idealne ozdoby wentylacyjne, które podkreślą wygląd Twojego sufitu podwieszanego. Dowiedz się, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, aby wybór był trafiony.
Ostatnie wpisy