Polecamy
Kredyt dla singla – co musisz wiedzieć?
Organizacja

Kredyt dla singla – co musisz wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Marzą Ci się swoje własne cztery kąty? Będąc singlem także możesz postarać się o zakup mieszkania. Jak wygląda sytuacja z kredytem dla singla? 

Jako osoba samotna myślisz, że nie masz szans na swoje własne “M”? Nic bardziej mylnego. Obecnie rynek mieszkaniowy jest tak ogromny, że nietrudno o wybór odpowiedniego metrażu i zakup mieszkania dla singla. Najważniejszym czynnikiem, mogącym zahamować ten proces, są Twoje finanse i szanse na uzyskanie kredytu. Co musisz wiedzieć na temat kredytu dla singla?

Twoja zdolność kredytowa zostanie oceniona

Kupienie mieszkania przez osobę samotną musi zostać dokładnie przeanalizowane. Składa się na to wiele rzeczy jak: metraż i lokalizacja interesującego nas mieszkania, wkład własny oraz nasz dochód.

Warto wiedzieć, że osoba będąca singlem stanowi większe ryzyko dla banku, gdyż tracąc pracę lub mając problemy zdrowotne może nie wywiązać się ze spłaty kredytu hipotecznego. W przypadku pary lub małżeństwa sprawa jest łatwiejsza. Nawet jeżeli jedno z nich straci pracę, to ta druga osoba będzie mogła regulować ratę kredytu.

Singiel dodatkowo będzie też musiał pokryć obowiązkowe ubezpieczenie na życie, pokrywające pozostałą do spłaty kwotę kredytu. Jednak nie oznacza to, że jedna osoba nie uzyska kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Wszystko zależy od indywidualnej zdolności kredytowej i miesięcznego dochodu. 

Dzięki mocnej pozycji finansowej, nawet w wyniku pojawienia się jakichś negatywnych aspektów można dostać kredyt. Najlepiej jak zaczniesz przygotowywać się do oceny wcześniej. Odpowiednie poinformowanie się przed złożeniem wniosku sprawi, że będziesz czuł się pewniej i być może ułatwi Ci to otrzymanie pieniędzy na zakup wymarzonych czterech kątów.

Jak się przygotować do ubiegania się o kredyt?

Jak już wcześniej wspominaliśmy w ubieganiu się o kredyt hipoteczny chodzi o osiągany dochód. To, ile wynosi Twoje wynagrodzenie, jest kluczowym elementem dla banku. 

Nie mniej znacząca jest forma zatrudnienia. W najlepszej sytuacji są chyba osoby zatrudnione na umowę o pracę z zaznaczeniem na czas nieokreślony.Single prowadzący własną firmę czy pracujący na umowę cywilnoprawną nie są skreśleni z listy starających się o wsparcie banku przy zakupie mieszkania. Ogromnym plusem okaże się posiadanie dodatkowych oszczędności czy majątku.

Bank na pewno sprawdzi przyszłego kredytobiorcę w bazie BIK, która odpowiada za dostarczanie informacji o zobowiązaniach kredytowych klientów banków. Upewnij się, że nie istniejesz w nich jako negatywny klient. Kolejną radą jest pozbycie się niepotrzebnych kart debetowych i kredytowych.

Wspomnieliśmy już o ubezpieczeniu na życie. Banki także muszą się zabezpieczyć, więc polisa na życie jest wręcz obowiązkowa i stanowi środek zabezpieczający przed nagłą śmiercią kredytobiorcy. Jej wysokość zależy od wysokości kredytu. Składki, którymi singiel także może być obarczony, to: obowiązkowe ubezpieczenie lokalu, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie od utraty pracy. 

Większość singli będzie miała do wyboru tylko kredyt ze spłatą na okres 25–30 lat. Oczywiście raty zawsze można starać się spłacić szybciej w nadpłatach.

Zdjęcie główne: Scott Graham/unspalsh.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co kupić na parapetówkę? Kilka niebanalnych pomysłów
Co kupić na parapetówkę? Kilka niebanalnych pomysłów
Wybierasz się na parapetówkę? Zobacz listę uniwersalnych prezentów na tę okazję.
Skrzypiące drzwi – jak nasmarować zawiasy?
Skrzypiące drzwi – jak nasmarować zawiasy?
Twoje drzwi skrzypią i uprzykrzają Ci życie? Sprawdź, jak pozbyć się uciążliwego problemu!
Jak efektywnie zarządzać wynajmem nieruchomości: praktyczne wskazówki od ekspertów
Jak efektywnie zarządzać wynajmem nieruchomości: praktyczne wskazówki od ekspertów
Odkryj praktyczne strategie i wskazówki od ekspertów dotyczące efektywnego zarządzania wynajmem nieruchomości i zwiększania dochodów z Twojej inwestycji.
Ostatnie wpisy