Polecamy
Karta kredytowa a debetowa – jakie są różnice?
Organizacja

Karta kredytowa a debetowa – jakie są różnice?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy każdy posiada karty płatnicze. Warto jednak wiedzieć, czym się między sobą różnią np. kredytowa i debetowa, okazuje się bowiem, że wiele osób nie wie. Sprawdźmy!

Żyjemy w czasach, gdy płacenie gotówką powoli odchodzi w zapomnienie. Nie ma co się dziwić – płacenie kartą płatniczą jest dużo wygodniejsze i praktyczniejsze. Szczególnie że obecnie takich płatności można dokonać niemalże wszędzie, terminale dostępne są nawet na niewielkich, osiedlowych ryneczkach. Okazuje się jednak, że większość z nas posiada niewielką wiedzę na temat kart i nie potrafi odróżnić m.in. karty debetowej od kredytowej. Zobaczymy, czym wyróżnia się każda z nich.

Karta debetowa – co to takiego?

Kartę debetową otrzymujemy do założonego rachunku bankowego. Możemy nią dokonywać wpłat i wypłat z bankomatów czy wpłatomatów oraz wszelkiego rodzaju płatności bezgotówkowych. Dzięki niej możemy korzystać ze środków, które udało nam się zgromadzić na koncie. Należy podkreślić, że na koncie może być uruchomiony limit debetowy i dzięki takiej karcie możemy z niego korzystać.

Karta kredytowa – do czego służy?

Karta kredytowa również jest kartą płatniczą. Możemy jej używać w celu obsługi przyznanego nam przez placówkę bankową limitu kredytowego. Istotne jest to, że nie musimy mieć w tym banku rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Karta kredytowa działa podobnie jak zaciągnięcie pożyczki – jest bowiem dodatkową opcją finansowania wydatków. Nie musimy przy tym każdorazowo występować o udzielenie pożyczki czy kredytu – jest przydzielany podczas trwania naszej umowy z bankiem. Kluczowe jest to, że owa pożyczka czy kredyt mogą, aczkolwiek nie muszą, być nieoprocentowane, jednak wówczas należy je spłacić w trakcie trwania tzw. okresu bezodsetkowego, który trwa zazwyczaj około 50–60 dni. Po tym terminie należy się spodziewać naliczenia opłat. Jeśli nie mamy pieniędzy, by całość spłacić w okresie bezodsetkowym, wówczas bank może nam rozłożyć dług na raty (taka opcja możliwa jest w większości placówek).

Karta kredytowa i debetowa – podobieństwa i różnice

Karty kredytowe i debetowe są bardzo podobne do siebie z wyglądu. Na obu znajdują się numer oraz kod CVV lub CVC. Tak samo się nimi płaci i obie umożliwiają skorzystanie z dodatkowych opcji, jak np. promocji i zwrotów środków za zakupy (moneyback). Konsument może też korzystać z opcji zgłoszenia ewentualnych nieprawidłowości podczas transakcji dokonanych kartą. Wówczas po przeprowadzeniu dochodzenia jest szansa na odzyskanie pieniędzy.

Jeśli chodzi o różnice między kartą debetową a kredytową, to pierwsza z nich obciąża konto właściciela i jest do tego konta podpięta. Karta ta pozwala korzystać ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym, czyli z pieniędzy, które udało nam się odłożyć czy zarobić. Z kolei karta kredytowa nie jest przypisana do konta, a pobierane środki zmniejszają limit kredytowy, który został przyznany (i który odnawia się co miesiąc). Jej właściciel zobowiązany jest do regularnego spłacania zadłużenia. Innymi słowy – karta kredytowa pozwala na korzystanie z pieniędzy pożyczonych od banku, a nie tych, które udało się odłożyć.

Zdj. główne: Blake Wisz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?
Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?
Ratunku! Twój telefon wylądował w wodzie i przestał działać. Zobacz, co teraz zrobić, gdzie szukać pomocy i ile to może kosztować?
Jak przechowywać zabawki dla psa?
Jak przechowywać zabawki dla psa?
Twój pies rozrzuca zabawki gdzie popadnie? A może to Ty regularnie kupujesz nowe i uzbierała się już spora kolekcja? Zastanawiasz się, jak przechowywać zabawki dla psa? My już to wiemy! Sprawdź!
Jak stworzyć magiczny ogród? Dzięki tym roślinom otoczenie Twojego domu rozkwitnie
Jak stworzyć magiczny ogród? Dzięki tym roślinom otoczenie Twojego domu rozkwitnie
Oto przegląd kwiatów i krzewów ogrodowych, które z pewnością zachwycą każdego wielbiciela natury. Zaczynamy!
Ostatnie wpisy