Życie singla

Jak zacząć morsować?

Jak zacząć morsować?
Designed by Freepik

Moda na morsowanie trwa, to jedna z form aktywności fizycznej i dbania o swój organizm. Nie dla każdego jednak jest to wskazane. Dowiedz się jak zacząć morsować krok po kroku.

Kilka słów o morsowaniu

Dla niektórych osób morsowanie może wydawać się dość dziwnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Lodowata woda i niekomfortowe warunki nie zachęcą wszystkich do spróbowania takiej formy aktywności. Jednak zanurzenie w zimnej wodzie może mieć pozytywny wpływ na organizm. Wśród zalet można wymienić poprawę działania układu krążenia, wzmocnienie układu odpornościowego, przyspieszenie regeneracji, lepsze ukrwienie skóry, a nawet działa… przeciwbólowo. Dzięki temu pomoże osobom, które mają problem ze stawami i bólem mięśni. Ponadto to dobry sposób na polepszenie swojego samopoczucia. Dla kobiet ważna informacja jest taka, że zimna woda wpływa pozytywnie na redukcję cellulitu.

Morsowanie nie dla każdego

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do morsowania, skonsultuj je ze swoim lekarzem. Niektóre choroby mogą okazać się przeciwwskazaniami, np. problemy z sercem albo ciśnieniem. Poza tym morsować nie powinny osoby, które mają padaczkę, boreliozę, choroby mózgu albo problemy z krążeniem. Wśród przeciwwskazań może także znaleźć się ciąża i schorzenia związane z górnymi drogami oddechowymi. Jeśli nie masz pewności – skonsultuj z lekarzem swoje zamiary morsowania!

Morsowanie – jak zacząć?

O morsowaniu warto pomyśleć jeszcze kilka tygodni przed pierwszym kontaktem z zimną wodą na świeżym powietrzu. Warto zacząć brać chłodny prysznic.

W dniu morsowania pamiętaj o :

  • rozgrzewce – bieganie, jazda na rowerze albo zwyczajne ćwiczenia na rozgrzanie mięśni,
  • wejściu do wody w towarzystwie,
  • czasie morsowania – im zimniejsza woda, tym krócej należy w niej przebywać,
  • ubraniu przylegającego stroju kąpielowego lub kąpielówek,
  • zabraniu ze sobą czapki, rękawiczek i butów, a także ręcznika.

Rozgrzewka powinna trwać kilkanaście minut i nie może być zbyt intensywna. Najlepiej zacząć ją w pełnym stroju sportowym, a następnie zacząć ściąganie poszczególnej odzieży.

Nie warto pić gorącej herbaty albo kawy przed morsowaniem. Nie wolno też spożywać napojów alkoholowych.

Jak zacząć morsować? Do wody nie warto wbiegać, lepiej iść stanowczym krokiem do przodu. Zanurzaj się stopniowo i pamiętaj o tym, aby trzymać ręce w górze. Jeśli dojdziesz do wybranego miejsca, nie stój w nim. Stopniowo się poruszaj, aby ciało było cały czas w ruchu. Pierwsze morsowanie nie powinno trwać dłużej niż 30 sekund – to naprawdę wystarczający czas na zahartowanie organizmu.

Cały czas obserwuj reakcję organizmu – jeśli pojawi się drżenie mięśni albo przyspieszony oddech, najlepiej jak najszybciej wyjść na brzeg. Wtedy konieczne jest osuszanie i ubranie się w ciepły strój.

Jej dom to centrum dowodzenia: miejsce pracy, kreatywnego spędzania wolnego czasu i źródło rozrywki. Miłośniczka oglądania filmów i seriali, a także gier planszowych. Prowadzi własną działalność związaną z marketingiem, a po godzinach tworzy bloga Rozdomowiona, na którym przekonuje, że dbanie o dom może być proste i przyjemne.
Polecane artykuły
Życie singla

Elastyczność wynajmu apartamentów - dlaczego warto wybrać długoterminowy lub krótkoterminowy najem?

Dowiedz się, jak elastyczność wynajmu apartamentów długoterminowego i krótkoterminowego kształtuje Twoje możliwości. Zrozum, dlaczego jeden z nich może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Czytaj więcej
Życie singla

Życie singla: Jak czerpać radość i spełnienie?

Znajdź radość i spełnienie w każdym dniu, niezależnie od tego, czy jesteś singlem, czy w związku.
Czytaj więcej
UrządzanieŻycie singla

Sypialnia dla singla - jak zaprojektować funkcjonalne miejsce odpoczynku

Każdy powinien mieć swoją idealną sypialnię, która pozwala mu odpocząć i zrelaksować się po trudnym dniu. Projektowanie sypialni dla singla wymaga nieco innej strategii niż projektowanie sypialni dla pary lub rodziny. W tym artykule przedstawimy kilka porad, jak zaprojektować funkcjonalne i stylowe miejsce odpoczynku dla singla.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *