Polecamy
Mieszkanie samemu – koszty i praktyczne porady
Życie singla

Mieszkanie samemu – koszty i praktyczne porady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Decyzja o samodzielnym mieszkaniu niewątpliwie jest jedną z istotnych życiowych zmian, prowadzącą do pełnej niezależności. Jednak mieszkanie samemu to również większe koszta niż w przypadku współdzielenia ich z drugą osobą. 

Koszty życia samemu – czyli ile kosztuje wynajem?

Jeśli nie decydujemy się w pierwszym kroku na zakup mieszkania, popularną formą jest wynajem. Szukając odpowiedniego lokum trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: dostępność, lokalizacja, koszt wynajmu oraz mediów oraz standard mieszkania lub pokoju, zależnie od wybranego wariantu. 

W internecie można wręcz przebierać wśród ofert wynajmu całych mieszkań lub pokoi. Zależnie od standardu i lokalizacji, koszt wynajmu pokoju wynosić może między 400 a nawet 1000 zł. Trzeba też pamiętać, że podczas podpisywania umowy powinno się sprawdzić, czy na pewno nie ma ukrytych kosztów, a podana cena zawiera w sobie wszystkie opłaty. Szczególnie, że właściciel może domagać się dodatkowych kwot na poczet prądu i gazu. Jeśli wybieramy wariant mieszkania ze współlokatorami, w zakresie internetu koszta mogą być różne i często dzielone są między użytkowników. 

Jednak, jeśli zależy nam na całkowicie samodzielnej przestrzeni mieszkalnej, bez dodatkowych lokatorów, warto rozważyć wynajem mieszkania. Jednak tutaj koszty mogą być dużo wyższe, niż w przypadku mieszkania z kimś lub wynajęcia jedynie pokoju. Wynajem kawalerki w niewielkim mieście to wydatek rzędu 1000–1200 złotych, zaś w dużym, jak Warszawa czy Kraków, rzędu 1500–1800 zł. Za większe metrażowo mieszkanie przyjdzie nam zapłacić od 1900 do nawet 2500 zł.

Pozostałe wydatki

Poza lokum trzeba wziąć pod uwagę też inne wydatki. Jak wspomniany internet, telefon, zakupy, ale też transport czy rozrywkę. W końcu nie samymi czterema ścianami człowiek żyje, zawsze warto wybrać się gdzieś, choćby w weekend, i odpocząć od pracy.

Najwięcej pieniędzy zabierają oczywiście zakupy spożywcze. Jeśli jesteśmy oszczędni i sięgamy po produkty w miarę tanie, w sklepach, w których królują promocje, te kwoty będą niższe. Jednak przy większych potrzebach lub jeśli będziemy stawiać na droższe produkty bio czy pod określoną dietę, kwoty za jedzenie mogą być bardzo wysokie. Jednak, jeśli pozwolimy sobie na coś z wyższej półki od czasu do czasu, nie powinno to bardzo naruszyć naszego budżetu.

Zatem podstawowe zakupy w granicach miesiąca mogą opiewać na kwotę do 600 zł, zaś przy znacznym dogadzaniu sobie nawet do 1000 zł. Trzeba do tego dodać jeszcze środki czystości, lekarstwa i rzeczy do higieny osobistej, które również są niezbędne w codziennym życiu. Ich koszt miesięczny może zamykać się w granicach do 200–300 zł.

Istotny jest też transport, aby sprawnie poruszać się po mieście. Najtańszy będzie rower, jednak nie wszyscy są jego miłośnikami. Dodatkowo na dłuższych odległościach dojazdy mogą być po prostu męczące. Co więcej, zimą jeżdżenie może być wręcz niemożliwe.

Do wyboru zatem mamy samochód albo transport publiczny. Koszt miesięczny benzyny może, zależnie od użytkowania auta, wzrastać do nawet powyżej 600 zł. W kwestii transportu publicznego to koszt około 70–250 zł, w zależności od tego, czy bierzemy bilet na normalne linie czy też pośpieszne. Ulgowy, jeśli nadal jesteśmy studentami, będzie oczywiście tańszy – w granicach 30–50 zł.

Rozrywka to również istotny element wydatków. Siłownia, wyjście na lody, do pubu czy spontaniczny wypad do centrum handlowego lub kina może wiązać się z dużymi kosztami. Tańsze oczywiście będzie wyjście do parku, na siłownie pod chmurką czy do biblioteki. Karnet na siłownię za okres miesięczny wynosi od 99 do 120 zł, zależnie od placówki, bilet do kina w promocji 15 zł, zaś bez promocji cena może dojść nawet do powyżej 30 zł. Dodatkowo oczywiście trzeba do tego doliczyć przekąski i napoje – to daje dodatkowo od 15–30 zł. Wyjście do restauracji czy pubu to koszt rzędu 100 zł. 

Dlatego, jeśli nie chcemy bardzo nadszarpnąć budżetu, ale zależy nam na wyjściu raz na jakiś czas, warto wyznaczyć sobie na ten cel określoną kwotę, aby nie dać ponieść się zbędnemu wydawaniu. Kluczem jest oszczędność, o której warto pamiętać.

Zdj.główne: Jonathan Cosens Photography/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Wujek Maciek 02.07.2022

    Hej, co prawda nie jestem już singlem ale jeśli kogoś interesują koszty życia pary w kawalerce to napiszę coś od siebie. Małe relatywnie tanie miasto, czynsz plus rachunki 1300-1400zł, jedzenie, rachunki plus zakupy 1500zł. Łącznie średnio 2900-3000zł.

Rekomendowane
Jak stworzyć magiczny ogród? Dzięki tym roślinom otoczenie Twojego domu rozkwitnie
Jak stworzyć magiczny ogród? Dzięki tym roślinom otoczenie Twojego domu rozkwitnie
Oto przegląd kwiatów i krzewów ogrodowych, które z pewnością zachwycą każdego wielbiciela natury. Zaczynamy!
Jak poprawnie segregować śmieci?
Jak poprawnie segregować śmieci?
Segregacja śmieci to trudny temat. Sprawdź, czy robisz to poprawnie!
Pomysły na prezent dla miłośników kotów
Pomysły na prezent dla miłośników kotów
Znasz kogoś, kto ma bzika na punkcie kotów? Podpowiadamy, jakie prezenty na pewno spodobają się kociarzom.
Ostatnie wpisy