Polecamy
Jakie podcasty warto słuchać? Krótki przegląd
Inspiracje

Jakie podcasty warto słuchać? Krótki przegląd

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podcasting to stosunkowo nowa dziedzina jej początki sięgają maksymalnie 20 lat wstecz. Co sprawia, że w dobie powszechności internetu odcinkowe serie przeznaczone do odsłuchiwania cieszą się tak dużą popularnością? Najpopularniejsze z nich mają tysiące odsłon. Oto kilka polskich podcastów, które są ciekawe i wartościowe.

Które podcasty są najchętniej słuchane?

Wiele zależy od  preferencji osoby, która sięga po dany podcast. Wśród najpopularniejszych polskich serii nagraniowych tego typu mamy audycje podróżnicze, dotyczące stylu życia, biznesu czy tematyki kryminalnej. Różnorodność i możliwość odsłuchiwania w wolnej chwili, choćby podczas jazdy autobusem czy robienia zakupów, stanowi o rosnącej popularności podcastingu. Szacuje się zaś, że jest to wzrost nawet o 300%. 

Jaką formę może przybierać podcast?

W tej kwestii również panuje duża różnorodność. Może to być odcinkowa audycja czytana przez lektora lub profesjonalna audycja radiowa albo jakiś rodzaj kursu czy wykładu. Które polskie podcasty warto znać?

Kryminatorium

Podcast prowadzony przez Marcina Myszkę, który zajmuje się śledzeniem polskich i zagranicznych spraw kryminalnych. Autorski program publikowany cotygodniowo obejmuje zarówno sprawy najsłynniejszych morderców, jak i historie mniej znane i owiane tajemnicą. Częściowo treści odczytywane są przez samego autora, ale poszczególne odcinki nabierają charakteru widowiska – z udziałem głosów profesjonalnych aktorów, którzy wcielają się w poszczególne postaci. Świetna propozycja dla osób, którym nie jest obca tematyka kryminalna. Wydaje się przy tym, że Kryminatorium stało się wzorcowym podcastem dla innych autorów – audycji tego rodzaju znacznie w ostatnim czasie przybyło.  

Tu Okuniewska i Moje przyjaciółki idiotki

Tu Okuniewska to podcast, który powstał na podstawie publikowanych od 2018 r. przemyśleń Joanny Okuniewskiej  – zamieszkałej w Reykjaviku Polki. Miał mieć również dla niej znaczenie terapeutyczne. Jego powodzenie sprawiło, że autorka zdecydowała się na stworzenie Moich przyjaciółek idiotek. W tym przypadku Okuniewska porusza tematykę relacji międzyludzkich. W 2020 r. Joanna Okuniewska wydała własną książkę. 

Dwóch Typów Podcast

Najpopularniejszy podcast 2019 r. w Polsce, który w dalszym ciągu utrzymuje się w czołówce. Nagrywany przez Jakuba Chuptysia i Bartosza Sitka, którzy poruszają zróżnicowane, często kontrowersyjne tematy. Nowy odcinek pojawia się w każdą sobotę.  

Kwadrans na angielski

Prowadzony przez Szymona Marciniaka podcast ma charakter kursu językowego. Autor jest filologiem angielskim. Bardzo dużą wagę nadaje się tu dialogom i ćwiczeniu wzorcowej wymowy. Zaletą jest podział materiału na partie, które trwają kwadrans. Nowy odcinek co czwartek. 

Mała Wielka Firma

Ten podcast przeznaczony jest przede wszystkim dla przedsiębiorców. Nagrywający swoje audycje od 2009 r. Marek Jankowski doradza swoim słuchaczom np. w zakresie sprzedaży, marketingu czy samego pomysłu na biznes. Autor podkreśla, że aby osiągnąć sukces, trzeba cały czas się rozwijać.  

Imponderabilia

Podcast prowadzony przez Karola Paciorka, jednego z twórców kanału Lekko stronniczy. Autor prowadzi rozmowy ze znanymi ludźmi, nie unika przy tym trudnych tematów. Stara się jednak, by zostały podane w przystępny i łatwy do przyswojenia sposób. 

Nauka XXI

Podcast Borysa Kozielskiego to idealna propozycja dla fascynatów nauki i tropicieli najnowszych odkryć naukowych. Rozmowy prowadzone przez autora dotyczą najnowszych odkryć i kontrowersji m.in. z dziedzin fizyki, biologii, informatyki czy też psychologii. Podkreśla się zwłaszcza popularyzatorski charakter audycji, gdzie łatwo jest przyswoić sobie skomplikowane zagadnienia.  

Źródło: https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/200819973-Dwoch-Typow-Podcast-najlepsi.html

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
6 pomysłów na dekorację pustej ściany
6 pomysłów na dekorację pustej ściany
Nie masz pomysłu na dekorację pustej ściany? Mamy dla Ciebie 6 pomysłów!
7 patentów na szybkie i przyjemne sprzątanie domu
7 patentów na szybkie i przyjemne sprzątanie domu
Zastanawiasz się, jak sprzątać skutecznie i szybko? W takim razie zapoznaj się z naszymi trikami, które ułatwiają sprzątanie.
Jak urządzić miejsce do nauki?
Jak urządzić miejsce do nauki?
Chcesz urządzić miejsce do nauki? Przeczytaj, jak to zrobić w optymalny sposób.
Ostatnie wpisy