Życie singla

Jak szybko odnaleźć się w nowym miejscu pracy?

Jak szybko odnaleźć się w nowym miejscu pracy?
Obraz mohamed Hassan z Pixabay

Rozpoczęcie pracy w nowym miejscu zawsze wywołuje stres. Trzeba wdrożyć się w nowe obowiązki i zrobić dobre wrażenie na szefie, aby nie żałował swojej decyzji o zatrudnieniu. W jaki sposób można odnaleźć się szybko w nowej pracy?

8 rad pomocnych w szybkim odnalezieniu się w nowym miejscu pracy

1. Poznaj dresscode

W większości firm z góry określony jest dress code. Dla kobiet oznacza to kostium, koszule, ciemne rajstopy i zakryte buty. Dla mężczyzn obowiązkowy jest garnitur i koszula. Dużo trudniej ubierać się, jeśli w firmie nie ma określonego dress code’u, warto wtedy wybrać elegancki strój do pracy – brak wytycznych najczęściej oznacza niepisane zasady dotyczące ubioru.

2. Zadbaj o swój wizerunek

Bardzo ważny jest spójny wizerunek, czyli sposób mówienia odpowiadający mowie ciała. Spójność wizerunku wpływa pozytywnie na lepszy odbiór wśród nowych współpracowników.

3. Poznaj, kto jest kim w zespole

W każdym zespole można znaleźć:

  • nieformalnego lidera,
  • ulubieńca szefa,
  • motywatora.

Warto dowiedzieć się, kto i jaką rolę ma w firmie, dzięki temu można lepiej poczuć w nowym miejscu pracy. Nie należy tego etapu przyspieszać, ponieważ wchodzenie nowej osoby do zespołu wymaga czasu na zbudowanie zaufania wśród innych pracowników. Na początku warto być obserwatorem, dzięki czemu można zdobyć przychylność zespołu.

4. Poznaj zwyczaje panujące w nowej pracy

Zespoły, które pracują długo razem ze sobą, mają bardzo często swoje zwyczaje np. picie kawy. W niektórych firmach pracownicy rozmawiają ze sobą tylko na tematy zawodowe. Dlatego tak ważne jest poznanie specyfiki zespołu, dzięki czemu można nawiązać nić porozumienia.

5. Zaangażuj się w swoje obowiązki

Na samym początku pracy warto dopytać o zakres obowiązków. Należy raz i dobrze wypytać swojego menadżera o wszystkie zadania, które są w zakresie obowiązków nowego pracownika oraz sposoby ich realizacji (jeśli w firmie istnieją jasne wytyczne). Powierzone obowiązki należy wykonywać bardzo sumiennie. Na początku wykonywanie ich może być trudne, lecz nie należy się poddawać. W czasie pracy nie należy szukać inspiracji na Facebooku czy na kawie.

Warto angażować się w nowe obowiązki, lecz nie należy „wychylać się” ze swoimi pomysłami. Nie warto popisywać się swoją wiedzą, bo zostanie to odwrotnie zinterpretowane i przysporzy więcej wrogów niż przyjaciół.

6. Obserwuj i pytaj

Staraj się nie zasypywać swojego szefa pytaniami o wszystko. Warto podpatrywać innych współpracowników i w razie potrzeby ich pytać.

7. Komunikacja w social mediach

W coraz większej ilości firm pracownicy z przełożonymi komunikują się przez popularne social media. Warto dowiedzieć się, jakie zwyczaje w tej kwestii panują w firmie.

8. Czytaj informacje

W wielu firmach w holu oraz w aneksie kuchennym widoczne są różne informacje. Warto się z nimi zapoznać – dzięki temu można zobaczyć politykę firmy od środka.

Zasady zachowania się w nowej pracy

Zachowanie, ubiór i sposób podejścia determinują postrzeganie przez innych nowego pracownika. Dlatego w pierwszych kilku tygodniach tak ważne jest:

  • niespóźnianie się do pracy,
  • witanie z uśmiechem innych,
  • nienaganny wygląd,
  • wykonywanie powierzonych zadań z entuzjazmem,
  • pytanie, jeśli się czegoś nie wie.

Poznanie i odnalezienie się w nowej firmie wymaga czasu – nie ma do tego żadnej drogi na skróty. Niezbędne do tego będzie poznanie i zaakceptowanie zasad panujących w firmie.

Z wykształcenia pedagog, fanka wszelkich robót DIY. Uwielbia tworzyć rzeczy, które przydadzą się w domu lub ułatwią w nim życie. Prywatnie mama nastolatki i kilkulatka.
Brygida König
Polecane artykuły
Życie singla

Intymna sfera w życiu singla - jak o nią dbać?

Sfera intymna jest ważna zarówno dla osób w związku, jak i dla singli. Jak zatem o nią dbać i jakie korzyści z tego płyną?
Czytaj więcej
Życie singla

Ciekawe koncerty 2021 - muzyka alternatywna

Dobre wieści dla fanów muzyki alternatywnej - mimo pandemii planowanych jest sporo ciekawych wydarzeń muzycznych! Zobacz terminy i miejsca koncertów 2021.
Czytaj więcej
Życie singla

Czarter jachtów - popularny sposób na relaks także w Polsce

Czarter jachtów brzmi ekskluzywnie? Niekoniecznie! To coraz częściej wybierana opcja relaksu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *