Wybór odpowiedniej pościeli dla alergików, może być prawdziwym wyzwaniem. Badania pokazują, że coraz więcej osób cierpi na alergię. Dlatego jeśli masz problemy ze snem, rozwiązaniem tego problemu może okazać się zmiana kołdry na tę przeznaczoną dla alergików.
Zakup kołdry dla alergików nie powinien stanowić problemu, gdyż w ofercie sklepów znajdziemy mnóstwo produktów rekomendowanych dla nich. Obecność roztoczy jest najpopularniejszym alergenem. Dzięki stosowaniu coraz lepszych rozwiązań przez producentów pościeli nie powinniśmy martwić się o zdrowy i spokojny sen.
Przy wyborze kołdry dla osoby uczulonej bardzo ważny jest odpowiedni skład oraz wypełnienie. Nie daj się nabrać na produkt, który jest oznaczony jako antyalergiczny. Zakupiona kołdra powinna poprawiać jakość i komfort snu. W tym celu należy poznać parametry, które powinna mieć świetna kołdra dla alergików.
Wiele firm oferuje antyalergiczne kołdry syntetyczne, ale czy ich wybór to dobry pomysł? Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że można je prać w pralce w wysokich temperaturach. Dzięki temu w prosty i skuteczny sposób możemy zlikwidować nagromadzone na pościeli roztocza. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że syntetyczne kołdry są wykonane z tworzyw sztucznych, które nie mają dobrej wentylacji. Przez brak odpowiedniego odprowadzenia powietrza osoba pod nią śpiąca po prostu szybciej zaczyna się pocić. Ciepłe i wilgotne środowisko to wręcz idealne warunki do rozwoju roztoczy i bakterii. Jeśli jednak zdecydujesz się na taki zakup, warto sprawdzić, czy wewnątrz kołdry jest umieszczona specjalna wkładka eliminująca roztocza. Dzięki niej można w niedrogi, a skuteczny sposób zabezpieczyć się przed alergenem.
Czy osoby uczulone muszą rezygnować z kołder puchowych? Wszystko zależy od tego, jakim rodzajem pierza będzie wypełniona pościel. Niestety ten naturalny wkład nie sprzyja sytuacji, w której chcemy zminimalizować ilość roztoczy w naszym otoczeniu. Jednak istnieje ciekawa alternatywa dla alergików w postaci kołdry, w której pierze jest szczelnie zamknięte w kieszonkach nieprzepuszczających kurzu.
Nie tylko zakup odpowiedniej kołdry jest ważny. Dużą wagę należy również przyłożyć do przechowywania i dbania o pościel, aby zapobiec rozwojowi roztoczy. Nawet najlepsza kołdra, o którą się nie dba, straci swoje antyalergiczne właściwości. Przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące przechowywania pościeli oraz sposobu jej czyszczenia:
Pościel należy wietrzyć codziennie i to najlepiej zaraz po przebudzeniu. W tym celu należy po prostu otworzyć okno w sypialni i dać pościeli dostęp do świeżego, rześkiego powietrza. Nie powinno się ścielić łóżka od razu po przebudzeniu i jeszcze ciepłej od naszego ciała kołdry chować do pojemnika lub przykrywać narzutą. Pościel należy przez kilka minut wywietrzyć i ochłodzić, aby nie tworzyć dobrych warunków do rozwoju roztoczy.
Nie wystarczy samo wietrzenie pokoju, aby zapewnić dobrą wentylację oraz odświeżenie kołdry. Najlepszym sposobem na wietrzenie jest wyniesienie kołdry i poduszek na świeże powietrze – do ogrodu lub na balkon.
Poszewki należy zmieniać raz na 2 tygodnie. Jeśli osoba korzystająca z pościeli ma problemy z intensywną potliwością, należy zmieniać ją częściej. Takie działania na pewno zmniejszą obecność alergenu w naszej sypialni. Poszewki należy prać w temperaturze przynajmniej 60 stopni, co skutecznie wyeliminuje roztocza z ich powierzchni.