Organizacja

Jak przeprowadzić się za granicę?

Artykuł sponsorowany

Przeprowadzki zawsze wymagają sporo czasu oraz zaangażowania, szczególnie jeśli planujesz wyprowadzić się poza granice naszego kraju. O czym więc należy pamiętać przed wyjazdem z Polski? Podpowiadamy, o jakich czynnościach i formalnościach nie można zapomnieć oraz jak się przygotować do przeprowadzki za granicę.


Formalności przed wyjazdem


Jeśli zdecydowałeś się na przeprowadzkę za granicę, to w pierwszej kolejności zadbaj o formalności. Dzięki temu unikniesz różnego rodzaju nieprzyjemności związanych z przekroczeniem granicy, podjęciem pracy, czy znalezieniem stałego lokum za granicami naszego kraju. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź wszystkie dokumenty takie jak dowód osobisty czy paszport. Zrób też kserokopie najważniejszych dokumentów. Pamiętaj także, że w Polsce obowiązuje nakaz zgłoszenia wyjazdu na dłużej niż 3 miesiące, a o swoim wyjeździe należy poinformować właściwy ze względu na miejsce pobytu organ meldunkowy. Ponadto, jeśli jesteś beneficjentem świadczeń socjalnych, musisz także załatwić wszystkie sprawy formalne w urzędzie.

Bardzo ważne jest też, aby zerwać wszystkie umowy i zrezygnować z usług, które do tej pory otrzymywałeś regularnie. Mowa tutaj o sprawach takich jak dostawy energii i gazu, usługi związane z telefonem oraz internetem itp.

Szykując się do przeprowadzki za granicę, warto także zabrać ze sobą oryginały oraz kopie dokumentów takich jak akt urodzenia, akt ślubu, dyplomy ukończenia szkoły, certyfikaty zawodowe oraz zaświadczenia o niekaralności. Pamiętaj też, że wszystkie te dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język kraju, do którego się wyprowadzasz.

Jeśli planujesz wyprowadzkę do któregoś z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, możesz także wyrobić sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia Cię ona bowiem do korzystania z opieki zdrowotnej w innym kraju.


Pobyt i meldunek poza granicami Polski


Jeśli wyprowadzasz się do państwa należącego do Unii Europejskiej, to sprawa pobytu i meldunku jest dość prosta. Jeśli pracujesz w kraju UE, to z automatu Tobie i Twojej rodzinie przysługuje prawo pobytu. Zasady nieco zmieniają się jedynie ze względu na formę zatrudnienia. Jeśli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, to prawo pobytu przysługuje Ci nawet wtedy, kiedy pracujesz w niepełnym wymiarze godzin lub masz umowę na czas określony. Natomiast jeśli prowadzisz swoją własną działalność gospodarczą, musisz pracować w sposób trwały i nieprzerwany. Pamiętaj też, że w wielu państwach obowiązuje nakaz meldunku.

Myśląc o stałym pobycie w innym państwie, należy także przemyśleć kwestie przeprowadzki od strony logistycznej. Jeśli już masz za sobą wszystkie formalności związane z pobytem i meldunkiem, a także masz już lokum, to z pewnością zainteresuje Cię profesjonalny transport międzynarodowy, który pozwoli Ci sprawnie przewieźć Twoje rzeczy do nowego miejsca.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Polecane artykuły
Organizacja

Szkło do alkoholu - jakie przyda się w domu?

Robisz zakupy do nowego domu czy mieszkania i zastanawiasz się, jakie szkło warto mieć? To bardzo dobrze, bo odpowiednio dobrane kieliszki pomagają w eksponowaniu alkoholu i sprawiają, że trunek smakuje lepiej! Sprawdź, co warto kupić. Szkło do alkoholu – warto dobrać właściwe! Nie jest tak, że alkohol smakuje tak samo w każdym szkle. Dobrze dobrane naczynie wspaniale uwydatnia walory, podbijając smak i aromat trunku. Nie sposób także nie zauważyć, że odpowiednio dobrane szkło prezentuje się na stole bardzo elegancko i najlepiej eksponuje proponowane przez nas napoje alkoholowe. Dlatego warto przyłożyć się do wyboru – goście na pewno będą zadowoleni. Jak jednak się w tym nie pogubić? Sprawdź, jakie szkło pasuje do konkretnego alkoholu. Kieliszki do wódki Chociaż nie każdy ma w domu na przykład szklanki przeznaczone do serwowania whisky, w większośc domów znajdziemy kieliszki do wódki. Powinny być one przezroczyste, a co do kształtu – tu panuje dowolność. Popularne sa kieliszki z grubym dnem, ale producenci szkła proponują także chociażby kieliszki do wódki na nóżce, które, trzeba przyznać, prezentują się bardzo stylowo i elegancko. Przyjęło się, że są one odpowiednie do serwowania wysokogatunkowej wódki.  Jeżeli już przy kieliszkach jesteśmy, to wielbiciele likierów i nalewek powinni zaopatrzyć się w kieliszki na wysokiej nóżce. Na pewno kojarzysz także większe, okrągłe kieliszki do brandy i koniaku. Kieliszki do wina To kolejny rodzaj kieliszków, które w domu ma większość osób – mowa oczywiście o szkle do serwowania wina. Jeżeli cenisz sobie ten trunek, na pewno musisz się w nie zaopatrzyć. Wino czerwone podajemy w pękatych kieliszkach w kształcie tulipana. Z kolei wino białe serwujemy w nieco mniejszych kieliszkach, które mają wąską i smukłą czaszę. Z kolei miłośnicy wina różowego piją je w kieliszku o znacznie węższej i krótszej czaszy. Zupełnie inaczej prezentują się te do szampana – pijemy z wysokich i smukłych kieliszków o prostych ściankach i niewielkiej pojemności. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Sebastian (@zdegustowany) Szklanki do piwa Piwo także jest trunkiem, który lepiej smakuje w szkle niż pite bezpośrednio z puszki czy butelki. Służą do tego konkretne szklanki do piwa. Mamy tu do wyboru znacznie więcej niż klasyczne kufle....
Czytaj więcej
Organizacja

Jakie funkcje powinien mieć komputer do pracy?

Sprawdź, jak wybrać komputer biurowy i zadbaj, by wszystkie jego parametry były idealnie dopasowane do Twojej pracy. Zagwarantuj sobie komfort użytkowania.
Czytaj więcej
Organizacja

Jak przechowywać zabawki dla psa?

Twój pies rozrzuca zabawki gdzie popadnie? A może to Ty regularnie kupujesz nowe i uzbierała się już spora kolekcja? Zastanawiasz się, jak przechowywać zabawki dla psa? My już to wiemy! Sprawdź!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *