Polecamy
Jak przeprowadzić się za granicę?
Organizacja

Jak przeprowadzić się za granicę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przeprowadzki zawsze wymagają sporo czasu oraz zaangażowania, szczególnie jeśli planujesz wyprowadzić się poza granice naszego kraju. O czym więc należy pamiętać przed wyjazdem z Polski? Podpowiadamy, o jakich czynnościach i formalnościach nie można zapomnieć oraz jak się przygotować do przeprowadzki za granicę.


Formalności przed wyjazdem


Jeśli zdecydowałeś się na przeprowadzkę za granicę, to w pierwszej kolejności zadbaj o formalności. Dzięki temu unikniesz różnego rodzaju nieprzyjemności związanych z przekroczeniem granicy, podjęciem pracy, czy znalezieniem stałego lokum za granicami naszego kraju. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź wszystkie dokumenty takie jak dowód osobisty czy paszport. Zrób też kserokopie najważniejszych dokumentów. Pamiętaj także, że w Polsce obowiązuje nakaz zgłoszenia wyjazdu na dłużej niż 3 miesiące, a o swoim wyjeździe należy poinformować właściwy ze względu na miejsce pobytu organ meldunkowy. Ponadto, jeśli jesteś beneficjentem świadczeń socjalnych, musisz także załatwić wszystkie sprawy formalne w urzędzie.

Bardzo ważne jest też, aby zerwać wszystkie umowy i zrezygnować z usług, które do tej pory otrzymywałeś regularnie. Mowa tutaj o sprawach takich jak dostawy energii i gazu, usługi związane z telefonem oraz internetem itp.

Szykując się do przeprowadzki za granicę, warto także zabrać ze sobą oryginały oraz kopie dokumentów takich jak akt urodzenia, akt ślubu, dyplomy ukończenia szkoły, certyfikaty zawodowe oraz zaświadczenia o niekaralności. Pamiętaj też, że wszystkie te dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język kraju, do którego się wyprowadzasz.

Jeśli planujesz wyprowadzkę do któregoś z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, możesz także wyrobić sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia Cię ona bowiem do korzystania z opieki zdrowotnej w innym kraju.


Pobyt i meldunek poza granicami Polski


Jeśli wyprowadzasz się do państwa należącego do Unii Europejskiej, to sprawa pobytu i meldunku jest dość prosta. Jeśli pracujesz w kraju UE, to z automatu Tobie i Twojej rodzinie przysługuje prawo pobytu. Zasady nieco zmieniają się jedynie ze względu na formę zatrudnienia. Jeśli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, to prawo pobytu przysługuje Ci nawet wtedy, kiedy pracujesz w niepełnym wymiarze godzin lub masz umowę na czas określony. Natomiast jeśli prowadzisz swoją własną działalność gospodarczą, musisz pracować w sposób trwały i nieprzerwany. Pamiętaj też, że w wielu państwach obowiązuje nakaz meldunku.

Myśląc o stałym pobycie w innym państwie, należy także przemyśleć kwestie przeprowadzki od strony logistycznej. Jeśli już masz za sobą wszystkie formalności związane z pobytem i meldunkiem, a także masz już lokum, to z pewnością zainteresuje Cię profesjonalny transport międzynarodowy, który pozwoli Ci sprawnie przewieźć Twoje rzeczy do nowego miejsca.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto na ścianie kłaść tapety
Czy warto na ścianie kłaść tapety
Zastanawiasz się, czy położenie tapety jest dobrym pomysłem? Przedstawiamy wady i zalety tego przedsięwzięcia!
Jak urządzić łazienkę dla singla?
Jak urządzić łazienkę dla singla?
Idealny projekt to taki, który zachwyca i zachowuje funkcjonalność. Sprawdź nasze łazienkowe wybory!
Jak eleganckie akcesoria łazienkowe mogą zmienić wygląd twojego wnętrza
Jak eleganckie akcesoria łazienkowe mogą zmienić wygląd twojego wnętrza
Odkryj, jak kreatywne wykorzystanie eleganckich akcesoriów łazienkowych może zdecydowanie odmienić i podwyższyć estetykę twojego wnętrza.
Ostatnie wpisy