Organizacja

Jak przeprowadzić się za granicę?

Artykuł sponsorowany

Przeprowadzki zawsze wymagają sporo czasu oraz zaangażowania, szczególnie jeśli planujesz wyprowadzić się poza granice naszego kraju. O czym więc należy pamiętać przed wyjazdem z Polski? Podpowiadamy, o jakich czynnościach i formalnościach nie można zapomnieć oraz jak się przygotować do przeprowadzki za granicę.


Formalności przed wyjazdem


Jeśli zdecydowałeś się na przeprowadzkę za granicę, to w pierwszej kolejności zadbaj o formalności. Dzięki temu unikniesz różnego rodzaju nieprzyjemności związanych z przekroczeniem granicy, podjęciem pracy, czy znalezieniem stałego lokum za granicami naszego kraju. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź wszystkie dokumenty takie jak dowód osobisty czy paszport. Zrób też kserokopie najważniejszych dokumentów. Pamiętaj także, że w Polsce obowiązuje nakaz zgłoszenia wyjazdu na dłużej niż 3 miesiące, a o swoim wyjeździe należy poinformować właściwy ze względu na miejsce pobytu organ meldunkowy. Ponadto, jeśli jesteś beneficjentem świadczeń socjalnych, musisz także załatwić wszystkie sprawy formalne w urzędzie.

Bardzo ważne jest też, aby zerwać wszystkie umowy i zrezygnować z usług, które do tej pory otrzymywałeś regularnie. Mowa tutaj o sprawach takich jak dostawy energii i gazu, usługi związane z telefonem oraz internetem itp.

Szykując się do przeprowadzki za granicę, warto także zabrać ze sobą oryginały oraz kopie dokumentów takich jak akt urodzenia, akt ślubu, dyplomy ukończenia szkoły, certyfikaty zawodowe oraz zaświadczenia o niekaralności. Pamiętaj też, że wszystkie te dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język kraju, do którego się wyprowadzasz.

Jeśli planujesz wyprowadzkę do któregoś z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, możesz także wyrobić sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia Cię ona bowiem do korzystania z opieki zdrowotnej w innym kraju.


Pobyt i meldunek poza granicami Polski


Jeśli wyprowadzasz się do państwa należącego do Unii Europejskiej, to sprawa pobytu i meldunku jest dość prosta. Jeśli pracujesz w kraju UE, to z automatu Tobie i Twojej rodzinie przysługuje prawo pobytu. Zasady nieco zmieniają się jedynie ze względu na formę zatrudnienia. Jeśli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, to prawo pobytu przysługuje Ci nawet wtedy, kiedy pracujesz w niepełnym wymiarze godzin lub masz umowę na czas określony. Natomiast jeśli prowadzisz swoją własną działalność gospodarczą, musisz pracować w sposób trwały i nieprzerwany. Pamiętaj też, że w wielu państwach obowiązuje nakaz meldunku.

Myśląc o stałym pobycie w innym państwie, należy także przemyśleć kwestie przeprowadzki od strony logistycznej. Jeśli już masz za sobą wszystkie formalności związane z pobytem i meldunkiem, a także masz już lokum, to z pewnością zainteresuje Cię profesjonalny transport międzynarodowy, który pozwoli Ci sprawnie przewieźć Twoje rzeczy do nowego miejsca.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Polecane artykuły
Organizacja

Jak skutecznie rozplanować wydatki świąteczne?

Dowiedz się, w jaki sposób można skutecznie rozplanować wydatki świąteczne. Praktyczne porady znajdziesz u nas!
Czytaj więcej
Organizacja

Zdrowa dieta na 10 dni - składniki, o których trzeba pamiętać

Chcesz zaplanować zdrową dietę? Sprawdź, jakie produkty powinny się w niej znaleźć, abyś dostarczał swojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze.
Czytaj więcej
Organizacja

Czy zmywarka w kawalerce to dobry pomysł?

Urządzenie kawalerki nie jest łatwym zadaniem. Przy bardzo ograniczonej ilości miejsca trudno jest wszystko pomieścić. Dlatego często osoby, które mieszkają w takich przestrzeniach zastanawiają się, czy jest sens inwestować w zmywarkę?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *