Majsterkowanie

Jak naprawić słuchawki? Co mogło się zepsuć?

Jeśli Twoje słuchawki zaczynają odmawiać posłuszeństwa i psują się? Wciąż możesz spróbować je naprawić. W tym przypadku warto ocenić, co nie działa. Dzięki temu możesz wybrać odpowiedni sposób naprawy.

Dla niektórych pierwszym krokiem jest udanie się do sklepu z elektroniką i naprawienie słuchawek bądź zakupienie zupełnie nowych. Specjaliści zazwyczaj wysoko cenią swoje usługi, nawet jeżeli usterka okazuje się być niewielka i naprawa zajmuje kilka minut. W takiej sytuacji śmiało możemy zdecydować się na samodzielne naprawianie zepsutych słuchawek. W artykule tłumaczymy, jak się do tego zabrać.

Co przy słuchawkach mogło ulec awarii?

Uszkodzenie się naszych ulubionych słuchawek z pewnością nie jest niczym przyjemnym. Zanim jednak uznamy, że nie da się nic z nimi zrobić, często próbujemy znaleźć ułożenie kabla, w którym będą odpowiednio działać. Problem jednak może się pogłębiać. Dlatego też powinniśmy skupić się na znalezieniu przyczyny awarii. 

Oto kilka możliwych form uszkodzenia słuchawek:

  • uszkodzony mini jack lub kabel zaraz przy nim – zazwyczaj można o tym mówić, jeśli słuchawki zaczynają lepiej działać podczas kręcenia mini jackiem w wejściu od urządzenia elektronicznego. Sugeruje to, że problemem może być kabel właśnie przy wejściu;
  • przerywa jedna słuchawka lub obie naraz – jeżeli podczas poruszania kablem słuchawki zaczynają działać, to może oznaczać, że na jakimś etapie kabel uległ przecieraniu;
  • wady konstrukcyjne – spotykamy się z tym zwłaszcza w przypadku stosunkowo nowych słuchawek, które w dodatku nie kosztowały nas zbyt wiele. Na takie wady zwykle nie można wiele poradzić.

Jak naprawić słuchawki?

Każdy z opisywanych typów uszkodzeń wymaga nieco innego podejścia do naprawy. Wady konstrukcyjne zwykle oznaczają głębsze problemy, których nie da się samodzielnie naprawić. W takim przypadku lepiej postawić na lepsze słuchawki. Co możemy zrobić w innych sytuacjach?

Zaczynając od uszkodzenia kabla przy minijacku, możemy stwierdzić, że kręcenie przewodem i samym mini jackiem „naprawia” problem. Jest to rozwiązanie doraźne, ponieważ każde poruszenie kablem może zerwać połączenie. W takim przypadku koniecznie trzeba wymienić mini jacka, skracając przy tym przewód słuchawkowy o kilka centymetrów.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku przerywania dźwięku w którejś ze słuchawek. Również i tu można skrócić kabel do danej słuchawki. Utrudnieniem może być specyficzna konstrukcja niektórych modeli, co czasami uniemożliwia dokonanie wymiany kabla.

Co, jeśli ciągle psuje mi się jedna i ta sama słuchawka?

Warto wspomnieć o tym, że w niektórych sytuacjach naprawa i wymiana kabli nie pomaga, bo ciągle psuje się ta sama słuchawka. W takim przypadku powinniśmy spojrzeć na swoje nawyki. Czasem mamy tendencję do tego, aby nieświadomie okręcać słuchawki wokół odtwarzacza, ponieważ kabel jest za długi. W efekcie naprężamy odcinek np. przy wtyku. Podobnie uszkodzeniu ulegają słuchawki noszone w ciasnej kieszeni. Choć wciąż trzeba naprawić uszkodzone słuchawki, warto zmienić to zachowanie na przyszłość.

Lepiej naprawić słuchawki samemu czy udać się do serwisu?

W niektórych sytuacjach naprawa słuchawek jest możliwa do przeprowadzenia samodzielnie. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy mamy odpowiednie materiały, czas, a przede wszystkim umiejętności. Próba naprawy drogiego sprzętu może okazać się jeszcze większym uszkodzeniem i przykładowo bezowocnym skróceniem kabla. W takiej sytuacji lepiej udać się do profesjonalnego salonu serwisowego. 

Zdjęcie główne: ready made/pexels.com

Jako copywriterka zajmuje się tworzeniem unikalnych treści zgodnie z zasadami SEO od 2017 roku. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii. Prowadzi firmę OpiszSię, dostarczającą content dla sklepów internetowych. W aranżacjach wnętrz ceni sobie minimalizm i funkcjonalne rozwiązania.
Wiktoria Florek
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Serwisowanie auta – o co zadbać?

Regularne serwisowanie samochodu to gwarancja sprawności i komfortu jazdy, Dowiedz się więc, o co należy zadbać podczas wizyty u serwisanta.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Wymiana wkładki w drzwiach krok po kroku

Przynajmniej raz w życiu będziemy musieli wymienić wkładkę w drzwiach. Na szczęście nie jest to skomplikowane zadanie, więc poradzimy sobie sami.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Od czego zacząć majsterkowanie?

Majsterkowanie to bardzo użyteczne hobby. Aby jednak je zacząć – potrzebne są odpowiednie narzędzia i podstawowa wiedza. Od czego więc zacząć i co kupić na początek?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *