Polecamy
Jak zrobić domowe chipsy?
Gotowanie

Jak zrobić domowe chipsy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Słone przekąski są wielką słabością wielu z nas. To właśnie przez nie łamiesz dietę, przybierasz na wadze i ciągle podjadasz. Jak przygotować zdrowszy zamiennik tej słynnej przekąski? Przeczytaj artykuł, by się dowiedzieć!

Ten niezdrowy produkt zawsze znika w mgnieniu oka, najczęściej w towarzystwie telewizora. Koncerny przygotowują je w taki sposób, by pobudzić kubki smakowe i byś zjadł ich jak najwięcej. Najlepsze jest to, że chipsy jesteś w stanie zrobić sam w domu, tylko za pomocą piekarnika. Najważniejszą różnicą jest to, że te kupione w sklepie są smażone na głębokim oleju, z dużą ilością substancji konserwujących, a przekąska przygotowana w domu prawie nie dotyka tłuszczu. 

Dlaczego warto robić chipsy w warunkach domowych? 

Chipsy kupione w sklepie zawierają zwykle 550 kalorii na 100 gramów. Oznacza to, że jeśli paczka zawiera 250 gramów, to ma 1375 kalorii! To często podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego człowieka. Oprócz tego, że to produkt wysokokaloryczny, nie zawiera żadnych wartościowych składników. Smażone na głębokim oleju, poddane obróbce termicznej, zawierają glutaminian sodu, który jest przyczyną nadwagi i otyłości. W składzie znajdziesz również wzmacniacze smaku, takie jak guanylan disodowy czy inozynian disodowy. Do przekąsek dodaje się w dużych ilościach wzmacniacze smaku, regulatory kwasowości oraz zagęszczacze, co podnosi indeks glikemiczny produktu. 

Wykonanie chipsów w warunkach domowych znacznie obniża ich zawartość kaloryczną. Możesz je zrobić z cukinii, jarmużu czy słodkich ziemniaków. Są sposobem na zdrową przekąskę oraz świetnym źródłem witamin C, A, E, żelaza, potasu oraz fosforu. Dostarczają minerałów oraz błonnika, który przyspiesza odchudzanie. To dobry sposób na zaangażowanie najmłodszych do pomocy w kuchni, gdyż przygotowanie chipsów jest banalne i nie stanowi zagrożenia dla Twojej pociechy. 

Przepis na chipsy z ziemniaków domowej roboty

Składniki potrzebne do przygotowania chipsów:

  • 6 dużych ziemniaków, najlepiej młodych,
  • olej roślinny,
  • sól, pieprz,
  • papier do pieczenia,
  • przyprawy do smaku (papryka wędzona, papryka słodka, papryka ostra, curry, oregano).

Przygotowanie ziemniaków:

Możesz przygotować ziemniaki w wersji ze skórką lub bez. W każdym wypadku umyj je dokładnie i osusz delikatnie ręcznikiem papierowym. Jeśli chcesz, by były bez mundurków, obierz je. Pokrój je w cieniutkie plastry ostrym nożem do warzyw. 

Blachę do pieczenia wyłóż papierem i rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Po osiągnięciu wybranej temperatury przełóż ziemniaki na blachę i posmaruj olejem za pomocą pędzelka. Następnie posyp warzywa wybranymi przyprawami i piecz około 15–20 minut, do zarumienienia.

Chipsy z cukinii z parmezanem

Chipsy możesz wykonać również z innych warzyw, poniżej przepis na domowe chipsy z cukinii. 

Składniki:

  • 3 cukinie,
  • 3–4 łyżki oleju roślinnego (rzepakowego lub słonecznikowego),
  • ⅓ szklanki parmezanu,
  • ⅔ szklanki bułki tartej,
  • sól, pieprz, oregano, papryka słodka, papryka wędzona, rozmaryn.

Cukinie umyj, obierz i pokrój w cienkie plastry. Nagrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza i przygotuj blachę z papierem do pieczenia. Obtaczaj krążki w bułce tartej wymieszanej z parmezanem i układaj na blasze. Posmaruj olejem za pomocą pędzla i posyp ulubionymi przyprawami. Piecz 15 minut, do zarumienienia warzyw. 

Zdjęcie główne: Valeria Boltneva/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządzanie małego balkonu: inspiracje i praktyczne porady
Urządzanie małego balkonu: inspiracje i praktyczne porady
Odkryj praktyczne wskazówki i niezwykłe inspiracje do urządzania małego balkonu. Zrób z małej powierzchni prawdziwą oazę relaksu!
Czy można prowadzić samochód boso?
Czy można prowadzić samochód boso?
Zdarzyło Ci się prowadzić samochód na boso? Sprawdź, czy to bezpieczne!
Jak dbać o drzewa, krzewy i żywopłot na ogrodzie?
Jak dbać o drzewa, krzewy i żywopłot na ogrodzie?
Regularne przycinanie, nawadnianie i nawożenie wspomagają prawidłowy rozwój roślin, zapewniając im nie tylko odporność na choroby i szkodniki, lecz także bujną zieleń i estetyczny kształt. 
Ostatnie wpisy