Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce są choroby układu sercowo-naczyniowego. Dotykają one coraz młodsze osoby, także znajdujące się poza grupą podwyższonego ryzyka. Najważniejszymi aspektami w kontekście dbania o serce są działania profilaktyczne oraz regularne badania, do których należy między innymi holter EKG.
Profilaktyka chorób serca obejmuje nie tylko osoby z grupy ryzyka bądź w podeszłym wieku. Jeszcze do niedawna to właśnie im lekarze poświęcali najwięcej uwagi, jednak okazuje się, że częstotliwość zachorowań jest coraz większa wśród wszystkich grup wiekowych oraz osób nieobciążonych genetycznie. Podstawowe działania profilaktyczne w kontekście dbania o serce to:
Warto także pamiętać o regularnych badaniach, które pozwolą wykryć wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie. Wśród nich najpopularniejsze to holter EKG, które można wykonać w domowych warunkach.
Badanie holtera rejestruje pracę serca przez całą dobę, czyli przez kolejne 24 godziny. W tym czasie pacjent powinien wykonywać czynności, jakich podejmuje się na co dzień. Może pracować, wykonywać obowiązki domowe, spożywać posiłki i napoje w normalnym trybie. Jest to bardzo istotny aspekt badania, bowiem ma ono za zadanie odpowiedzieć na pytanie, jak serce pacjenta pracuje w normalnych warunkach. Niezalecana jest natomiast nadmierna aktywność fizyczna. Aby interpretacja wyników była miarodajna, powinniśmy notować ewentualne nieprawidłowości, jakie wystąpią w czasie badania holtera. Mowa zwłaszcza o nagłym pogorszeniu samopoczucia, arytmii czy innych, niepokojących objawach. Samo badanie polega na przyczepieniu do klatki piersiowej elektrod, dlatego nie należy wcześniej aplikować na skórę kremów czy oliwek, które mogą zmniejszać ich przyczepność.
Badanie holterem w domu stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy do tej pory musieli zgłaszać się do przychodni celem jego wykonania. Jednocześnie musieli oni stawiać się w placówce aż 3 razy, co w natłoku obowiązków zawodowych i domowych często stanowi nie lada wyzwanie. Tymczasem holter w domu pozwoli w dowolnym czasie wykonać pomiary, dając precyzyjne wyniki. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć nadmiernego stresu, z jakim dla niektórych osób wiąże się wizyta w placówce medycznej. Badanie można wykonać u osób w dowolnym wieku, nie trzeba też posiadać na nie skierowania lekarskiego. Co ważne, po zakończeniu pomiaru otrzymamy komplet wyników, które warto przedstawić do analizy lekarzowi.
Badanie holter EKG można wykonać profilaktycznie raz w roku, a w razie potrzeby nawet i częściej. Nie czekajmy, aż pojawią się niepokojące objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka. Wczesne wykrycie nawet drobnych zmian pozwala podjąć stosowne kroki celem poprawy stanu zdrowia, a także jakości życia. Warto wykonywać badanie EKG holter w ramach podstawowych działań profilaktycznych.
Fot.: Tumisu/pixabay.com