Polecamy
Tresura psa w domu, czyli jak szkolić zwierzę? Praktyczny poradnik
Inspiracje

Tresura psa w domu, czyli jak szkolić zwierzę? Praktyczny poradnik

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mawia się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nie ma nic lepszego niż merdający ogon czekający przy drzwiach na Twój powrót z pracy. Kiedy w domu pojawia się młody pies lub szczeniak musi nauczyć się przestrzegać reguł w nim rządzących. Właśnie dlatego już od samego początku powinno się zacząć tresurę psa. 

Wychowanie i ułożenie psa nie jest prostym zadaniem, dlatego dość często korzystamy z pomocy specjalistów. Jeśli jednak zdecydowałeś się trenować ze swoim czworonogiem w domu, oto kilka rad, które z pewnością Ci się przydadzą.

Kiedy i od czego zacząć tresurę psa? 

Praca z psem tak naprawdę powinna zacząć się jeszcze w hodowli, jednak nie zawsze mamy na to wpływ, dlatego tak istotne są pierwsze dni pobytu w nowym domu. Jeśli zaczniemy ćwiczenia później, trudno nam będzie odzwyczaić szczeniaka od niektórych jego zwyczajów. Zamiast karcenia i kar wybierz metody pozytywne, dzięki którym zwierzak Ci zaufa i podejmie współpracę. Na początku najważniejsza jest nauka czystości. Jeśli piesek przyjął już konieczne szczepienia, możemy wychodzić z nim na spacery. Nie zapominajmy o smyczy, na której musi nauczyć się chodzić! Oczywiście tak jak w przypadku ludzi, na naukę nigdy nie jest za późno i dorosłe psy również możemy tresować, choć zabierze nam to więcej czasu i wysiłku.

Podstawowe komendy

Najlepszą opcją, zwłaszcza w przypadku szczeniaka, będzie nauka przez zabawę. Pies w życiu codziennym powinien umieć zachować się w różnych sytuacjach i słuchać poleceń właściciela. Przeważnie odbywa się to na zasadzie wykonywania komend, które bardzo ułatwiają codzienne życie z psem. Pies powinien chodzić na smyczy.

Naukę rozpocznij od wkładania mu obroży, by ponosił ją w domu przez kilka godzin i się do niej przyzwyczaił. Później wprowadzamy przypięcie smyczy i komendę „noga”. W tym ćwiczeniu zależy nam, by pies trzymał się nas i nie wyrywał się w trakcie spaceru. Kolejnymi komendami są „siad”, „waruj” i „zostań”. Kiedy nauczymy psa zostawać na miejscu, znacznie łatwiej będzie nam oduczyć go skakania na powitanie, co bywa kłopotliwe.

Po komendzie „siad” lekko dociskamy psu lędźwie, by usiadł – chwalimy go i nagradzamy. Następnie powoli oddalamy się wraz z powtarzaniem komendy „zostań”. Jeśli pies ją wykona – nagradzamy go. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy. W kolejnej sesji możemy nauczyć pupila komendy „waruj” – podobna zasada jak przy „siad”, tym razem naciskamy lędźwie i kark psa. 

Jedną z najpopularniejszych komend, którymi często chwalą się psi właściciele, jest „daj łapę”. Wystarczy dać komendę „siad”, a następnie „daj łapę” i na początku bierzemy prawą łapę, a wolną ręką podajemy smakołyk.

Ostatnią przydatną umiejętnością, która pomaga nam również zorganizować zabawę z psem, jest aportowanie. Można zacząć od rzucania zabawki wraz z komendą „aport”. Kiedy ją nam odniesie, nagradzamy go. 

Garść porad

  • Na szkolenie wybierz miejsce, w którym nie będzie dodatkowych rozpraszaczy: pusty ogród lub ciche pomieszczenie w domu.
  • Sesja szkoleniowa nie powinna przekraczać 15 minut.
  • Wyraźnie zaznacz początek i koniec sesji, pomoże to lepiej zorganizować pracę z czworonogiem.
  • Dostosuj ćwiczenia i ich czas do psa.
  • Nagradzaj sukcesy, np. smaczkami.
  • Pamiętaj, że tresura psa to trudne zadanie wymagające dużych pokładów cierpliwości. To Wasza wspólna przygoda, w której musicie odnaleźć się we dwoje.

Zdj. główne: Angel Luciano/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką kołdrę dla alergika wybrać?
Jaką kołdrę dla alergika wybrać?
Jaka jest najlepsza kołdra dla osób cierpiących na alergię? Sprawdź, jaki rodzaj pościeli wybrać!
Pomysły na prezenty dla rodziców na różne okazje
Pomysły na prezenty dla rodziców na różne okazje
Zbliżają się urodziny mamy lub imieniny taty? Zobacz, jakie prezenty możesz dla nich kupić!
Jak efektywnie planować i aranżować obszary zielone w swoim ogrodzie
Jak efektywnie planować i aranżować obszary zielone w swoim ogrodzie
Odkryj tajniki efektywnej planistyki i aranżacji obszarów zielonych do tworzenia zachwycających oaz w ogrodzie. Przeczytaj i zainwestuj w bioprzestrzeń swojego domu.
Ostatnie wpisy